Pondelok, 18. január, 2021Meniny má Bohdana

Bernal začal rovnako ako Sagan. Odmalička chcel vyhrávať

Víťaz Tour de France 2019 Egan Bernal. (Autor: Thibault Camus SITA/AP)
Miloslav Šebela|Publikované 28. júl 2019 o 10:47

Kto je víťaz tohtoročnej Tour?

BRATISLAVA. „Je fantastický. Stále je taký mladý. Nevidím nič, čo by bolo pre neho nemožné. Je veľmi všestranný a má obrovský potenciál. Má pred sebou veľkú budúcnosť,“ hovorí Belgičan Eddy Merckx, jedna z najväčších legiend svetovej cyklistiky.

To je poklona, ktorá sa len tak nepočuje. Merckx nezvykne preháňať a niekoho takto vychvaľovať.

Uchvátil ho Egan Bernal. Najmladší víťaz Tour de France od roku 1909. Kolumbijčan senzačne vyhral slávne preteky s viac ako minútovým náskokom pred vlaňajším víťazom a tímovým kolegom z Ineosu Geraintom Thomasom.

Na prvú priečku sa dostal po výborných výkonoch v troch náročných alpských etapách.

Prvé preteky vyhral, keď mal sedem

Keď sa objaví výnimočný talent, väčšinou o ňom veľké tímy hneď vedia. O Bernalovi však dlho nikto nepočul, hoci na bicykli súťažil od siedmich rokov. Podobne ako Peter Sagan sa totiž venoval horskej cyklistike.

Tour de France 2019: Najlepšie momenty z 20. etapy: fotogaléria

28.7.2019

Tréneri a tímy ho preto dlho prehliadali. Odmalička bol pritom veľmi cieľavedomý.

„Na každom tréningu som chcel byť stále lepší,“ hovorí mladý Bernal v dokumente kolumbijskej televízie. Mal šťastie, že sa odmalička pripravoval v klube Cundinamarca Deportes.

„Začalo sa to tak, že hoci som jazdil, nevidel som v tom nejaký cieľ. Potom ma však otec prihlásil na preteky a ja som vyhral. Vtedy som pochopil, že chcem jazdiť,“ spomínal Bernal.

Prémiový obsah

Pre dočítanie článku je potrebné kúpiť predplatné.

Máte už konto alebo predplatné SME.sk?
Miloslav Šebela sa venuje cyklistike, biatlonu, motorizmu, plávaniu a ďalším individuálnym športom. Reportérsky pokrýval zimné olympijské hry vo Vancouvri, v Soči a Riu, niekoľko šampionátov v cyklistike a dva hokejové. Okrem písania o športe sa aktívne venuje cyklistike, triatlonu a ultratrailu.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.