Nedeľa, 25. júla, 2021Meniny má Jakub, Timur

Problémom v Rusku nie sú len lietadlá, ale aj letiská

Spomienka na hokejistov Lokomotivu Jaroslavľ v bieloruskom Minsku, kde mali odohrať prvý zápas novej sezóny. (Autor: SITA/AP)
Tomáš Prokop|9. sep 2011 o 16:00

Podľa Róberta Petrovického ostane KHL pre hráčov atraktívna, aj keď rozhodovanie bude po tragédii ťažšie.

BRATISLAVA. Kontinentálna hokejová liga má od svojho vzniku v roku 2008 obrovské ambície vyrovnať sa NHL.

Rusi dokázali do klubov prilákať staršie hviezdy ako Jaromíra Jágra či Alexeja Jašina a viacero tímov sa už môže silou prirovnávať k americkej profilige.

KHL však má viacero problémov, ktoré vyústili do leteckej tragédie hokejistov Jaroslavľa. Lokomotiv je pritom jedným z najbohatších klubov ligy, preto každému napadlo, že bude aj jedným z najlepšie zabezpečených.

Trpké žarty

O lietaní v Rusku si robili často hokejisti či tréneri žarty. Keď sa kanadský tréner Brad McCrimmon chystal toto leto na cestu do Jaroslavľa, vtipkovali s kolegom Davom Kingom, ktorý viedol pred rokmi Magnitogorsk, o dobrodružných letoch ruskými lietadlami.

McCrimmon pred troma dňami zahynul spolu so svojimi zverencami. King len so slzami v očiach povedal amerických médiám: „Je hrozné, že sme o tom pred pár týždňami vtipkovali, je mi z toho zle a smutno, a nenachádzam slová.“

Prezident KHL Alexander Medvedev ihneď po nešťastí prízvukoval, že lietanie klubov bude odteraz riešiť vedenie súťaže centrálne. Kluby si tak nebudú hľadať spoločnosti individuálne.

Otázna kvalita letísk

Problémom však môže byť taktiež kvalita letísk, ku ktorej sa kriticky vyjadrila aj najväčšia hviezda minulých rokov KHL Jaromír Jágr.

„V Rusku má síce každé mesto letisko, ale napríklad v Jaroslavli je to taká rozjazdová dráha s búdkou, čo mi vyhovovalo pre menšie kontroly,“ povedal útočník Philadelphie Flyers v rozhovore pre MF Dnes.

Jágr však dodal, že dráha na rozjazd je v meste dosť malá.

„Toto mohol byť problém, lebo keď sme lietali mimo Ruska, podliehali sme medzinárodným pravidlám a brali si väčšie lietadlá a oni leteli do bieloruského Minska.“

KHL napriek tragédii ostane po NHL súťažou číslo dva a jej finančným možnostiam odolá máloktorý z hokejistov. To priznáva aj svetobežník Róbert Petrovický.

„Tragédia je to obrovská, stále sa z nej nemôžem spamätať, ale hokej je naše živobytie. Sme zvyknutí na neustále lietanie, hotely, presúvanie, je to súčasť nášho života. Okrem toho každý chce hrať naďalej proti najlepším a predsa len, dostať sa do KHL je jednoduchšie ako do NHL."

"Osobne musím tiež povedať, že chcem ešte hrať a keby prišla ponuka z KHL, asi by som ju prijal, aj keď rozhodovanie v týchto chvíľach je o to ťažšie,“ povedal Petrovický, ktorý hral v dvoch sezónach za lotyšské Dinamo Riga.

Súvisiace články