Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Prípravu futbalových reprezentácii nahradí Liga národov

Takto nastúpili Slováci v príprave v Poľsku. (Autor: TASR)
TASR|Publikované 27. mar 2014 o 09:56

Nová súťaž národných tímov sa začne v septembri 2018. Projekt schválili na kongrese UEFA v Kazachstane.

ASTANA. Päťdesiatštyri členských asociácií Európskej futbalovej únie (UEFA) jednomyseľne odhlasovalo na štvrtkovom výročnom kongrese projekt vzniku Ligy národov.

Súťaž, ktorá by sa mala začať v septembri 2018, nahradí doterajší komplikovaný systém prípravných medzištátnych stretnutí. Štyri reprezentačné tímy si cez Ligu národov môžu vybojovať aj prípadnú miestenku na EURO 2020.

So snahou zatraktívniť prípravné zápasy prišiel prezident UEFA Michel Platini. "Je to veľmi dôležité rozhodnutie pre budúcnosť futbalu na úrovni národných tímov," citovala agentúra Reuters slová francúzskeho šéfa únie. Podľa neho vzrastie prestíž reprezentačných duelov, ktorá dosiaľ iba ťažko konkurovala súbojom klubov v Lige majstrov.

Podrobnosti ešte nie sú hotové

Predbežný model súťaže predstavila únia vo štvrtok, podrobný hrací formát však podľa generálneho sekretára UEFA Gianniho Infantina ešte nie je hotový. Liga národov bude rozdelená do štyroch divízií podľa výkonnosti.

Mužstvá budú môcť na základe bodového zisku medzi divíziami postupovať, či zostupovať. V každej divízii by sa mali vytvoriť skupiny po troch či štyroch tímoch, pričom každá krajina odohrá štyri až šesť stretnutí. Vyvrcholením súťaže bude záverečný turnaj Final Four medzi víťazmi skupín najvyššej divízie, ktorý sa uskutoční v júni 2019.

O dvadsať miesteniek na EURO 2020, ktoré sa odohrá v 13-tich krajinách naprieč celou Európou, sa tímy pobijú v klasickej kvalifikácii od marca do novembra 2019. O zvyšné štyri miestenky by sa malo hrať v marci 2020 v baráži, pričom miesta v nej by mali obsadiť účastníci Ligy národov, ktorým sa z kvalifikácie postúpiť nepodarilo.

FIFA reagovala len zdržanlivo

UEFA by rada zahrnula Ligu národov aj do európskej kvalifikácie o postup na MS 2022 v Katare. Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) však reagovala na európske plány obozretne a zdržanlivo.

"Súťaže na úrovni konfederácii a ich formáty sú úplne v kompetencii príslušnej konfederácii, pokiaľ sú v súlade so stanovami FIFA," uvádza sa vo vyhlásení FIFA.

"V tejto súvislosti stojí za zmienku, že kvalifikačný modus na majstrovstvá sveta FIFA je definovaný na základe návrhov predložených príslušnými zväzmi pre ich región. Tie potom bude musieť schváliť organizačný výbor majstrovstiev sveta ešte pred žrebovaním kvalifikačného cyklu. V tejto fáze nemôžeme predvídať možné budúce scenáre pre svetový šampionát vo futbale v roku 2022."

Pozitívne reagovala na projekt Ligy národov Asociácia európskych klubov (ECA). "Nemáme nič proti Lige národov. Teraz je však potrebné nájsť formát, ktorý vyhovuje rozhlasovým a televíznym staniciam, fanúšikom a sponzorom," povedal pre agentúru DPA šéf ECA Karl-Heinz Rummenigge, podľa ktorého Liga národov nebude mať negatívny dopad na klubové elitné súťaže Ligu majstrov a Európsku ligu.

Autor: TASR

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.