Slovensko nevie, kde bude hrať. Trom mestám hrozí, že prídu o právo hostiť EURO

Štadión Athletic Bilbao. (Autor: TASR/AP)
TASR, SITA|8. apr 2021 o 15:25 (aktualizované 8. apr 2021 o 21:03)

Rozhodnutie by malo byť v prospech fanúšikov.

MADRID. Až trom mestám hrozí, že im Európska futbalová únia (UEFA) odoberie hostiteľské právo v súvislosti s tohtoročnými majstrovstvami Európy vo futbale.

Ide o to, že nemecký Mníchov, španielske Bilbao a írsky Dublin nevedia zaručiť prítomnosť divákov na tribúnach počas vrcholného podujatia európskeho futbalu, ktoré je s ročným meškaním naplánované na 11. júna - 11. júla 2021.

Orgány verejného zdravia v týchto krajinách to neodporúčajú vzhľadom na vysoký stupeň ohrozenia počas pandémie koronavírusu. Informoval o tom aj portál Sport1.de, ktorý sa odvoláva na správu SID.

V prípade možného škrtnutia Bilbaa a Dublinu by sa táto zmena výrazne dotkla aj slovenskej reprezentácie. Práve v týchto dvoch mestách by mali zverenci Štefana Tarkoviča odohrať všetky tri zápasy v rámci E-skupiny ME 2021.

S Poliakmi a Švédmi by sa mali stretnúť 14.. resp. 18. júna v Dubline a so Španielmi by mali hrať 23. júna v Bilbau.

Španieli nedokážu splniť podmienky

Snaha dostať na štadión divákov totiž narazila na podmienky miestnych úradov. Baskickí predstavitelia žiadajú aspoň šesťdesiatpercentnú zaočkovanosť obyvateľstva v regióne i na celoštátnej úrovni, kým povolia otvorenie tribún.

V Bilbau sa má 23. júna predstaviť aj Slovensko v treťom zápase E-skupiny EURO 2020 proti domácej reprezentácii Španielska.

Európska futbalová únia (UEFA) zvažuje revíziu dejísk podľa možnosti otvorenia štadiónov.

Do úvahy prichádza aj to, že tie, ktoré nedokážu garantovať účasť divákov prídu o organizačné práva.

Kráľovská španielska futbalová federácia (RFEF) síce avizovala, že štadión San Mames v Bilbau sa môže zaplniť do štvrtiny svojej 53-tisícovej kapacity, podmienky regionálnej samosprávy však zrejme nedokáže splniť.

Dôvodom je pomalé očkovanie

Baskovia chcú, aby do 14. júna bolo zaočkovaných 60 percent ľudí, čo podľa súčasného tempa nevyzerá reálne.

Okrem toho stanovili podmienku, že kapacity na jednotkách intenzívnej starostlivosti nesmú byť zaplnené na viac ako dve percentá.

Podľa RFEF tieto podmienky prakticky vylučujú divácku účasť v Bilbau, informovala agentúra AP.

"Musíme sa dívať na zdravotnú situáciu v týchto krajinách. Je nepravdepodobné, že mestá zostanú organizátormi ME bez záruky účasti divákov na tribúnach. Predaj vstupeniek je jedným z najväčších zdrojov príjmov UEFA," uviedol prezident UEFA Aleksander Čeferin.

Výkonný výbor UEFA sa bude zaoberať formátom nadchádzajúcich ME na svojom zasadnutí 19. apríla 2021.

Tohtoročný šampionát sa má uskutočniť prvýkrát v histórii naprieč celou Európou v dvanástich mestách a rovnakom počte krajín.

Podľa dosiaľ platného formátu budú hostiteľmi ME 2021 anglický Londýn, azerbajdžanské Baku, dánska Kodaň, holandský Amsterdam, írsky Dublin, maďarská Budapešť, nemecký Mníchov, rumunská Bukurešť, ruský Petrohrad, škótsky Glasgow, španielske Bilbao a taliansky Rím.

Súvisiace články

Nachádzate sa tu: