Prehra s Čechmi pokazila mladým Slovákom celý šampionát

Tréner a jeho hráči po príchode do Bratislavy.
Tréner a jeho hráči po príchode do Bratislavy. (Autor: TASR)
Ondrej Gajdoš|3. jan 2014 o 14:31

Mladí hokejisti Slovenska zopakovali na svetovom šampionáte vlaňajšie 8. miesto, hoci tohto roku mali lepší tím a viac individualít, čo vedia rozhodovať zápasy. Tréner by do A-tímu odporučil Kolenu, Luntera a jedného obrancu.

Agentúrny servis sme o 19:00 nahradili autorským článkom.

BRATISLAVA. Vo Švédsku cez tento víkend vrcholia hokejové majstrovstvá sveta hráčov do 20 rokov, no slovenský tím je už doma. Ôsme miesto neuspokojilo, očakávania boli vyššie.

„Keby sme boli alibisti, tak by sme mohli povedať, že základný cieľ - postup do play off, sme splnili,“ povedal tréner Ernest Bokroš. „Ale my sme chceli viac. Vystúpenie dvadsiatky by som školskou známkou zhodnotil na trojku.“

Na Švédov nemali

Slováci v Malmö v úvode rozdrvili Nemcov 9:2 a po veľmi dobrej hre siahali po bodoch aj s Američanmi (3:6), Kanaďanmi (3:5), ale tam sa všetky pozitíva skončili.

„Na Silvestra prišlo v zápase s Českom najväčšie sklamanie. Týmto sme si pokazili celý šampionát,“ vrátil sa tréner do Švédska. „Keby sa dalo niečo vrátiť späť, bol by to práve zbabraný úvod stretnutia s Čechmi. Po prvých štyroch minútach sme prehrávali 0:2. Žiaľ, už sa to nedá. Pritom vývoj majstrovstiev hral v náš prospech. Mohli sme hrať uvoľnene, kým súper bol pod tlakom. Česi boli koncentrovanejší, lepšie sa pripravili. Hoci ani my sme nič nepodcenili.“

Slovensko skončilo po prehre 1:4 s Českom v základnej skupine na 4. mieste a vo štvrťfinále narazilo na víťaza druhej skupiny - Švédsko.

„Z tretieho miesta by sme mali v play off proti Fínsku väčšiu šancu na výhru,“ uvažoval Bokroš. „Švédi boli vo štvrtkovom súboji silnejší, rýchlejší, šikovnejší, prevyšovali nás po všetkých stránkach. V tejto forme sú pre mňa vysokými favoritmi na titul.“

Slovensko podľahlo vo štvrťfinále domácemu mužstvu 0:6.

Nad správami z internetu, že náš kolektív po zápase s Českom v hoteli žúroval, skúsený tréner len prevrátil oči a označil ich za „bludy, hlúposti“. Pri videozázname, kde na tréningu použil voči hráčom vulgárne slová, sa však nevykrúcal. „Bola to moja chyba.“

Dva útoky zabrali, dva nie

Slovensko malo na majstrovstvách sveta mimoriadne produktívny prvý útok Reway - Kolena - Gríger, všetci traja sú v kanadskom bodovaní po štvrťfinále v prvej šestke najlepších hráčov.

„Až tak by som ich nechválil,“ poznamenal Bokroš. „Hrali všetky presilovky, mali veľa priestoru na ľade. Boli dosť vyťažovaní. Produktivitu si udržali len v prvých troch zápasoch.“

Aj druhý útok Lunter - Daňo - Cehlárik zložil tréner z kreatívnych hokejistov, čo vedeli streliť gól, lenže ďalšie dve formácie, ktoré mali hlavne defenzívne úlohy, v dôležitých súbojoch prehrali svoje mikrozápasy a to zrážalo tím na kolená.

Na výkony brankárov Sabola a Baroša sa tréner nesťažoval, len dodal: „Keď Slovensko dosiahlo na šampionáte úspechy, tak Lašák či Janus zachytali nadpriemerne a tím zdolal aj silné mužstvá. Teraz to tak nebolo.“

Bokroš má zmluvu aj chuť

Z akejkoľvek strany sa vracal Bokroš k šampionátu, vždy došiel k nezvládnutému zápasu s Českom.

Víťazstvo nad rivalom by mohlo zabezpečiť na šampionáte konečné 6. miesto, ktoré by z hľadiska nádejných výsledkov v extralige a kvalitnej prípravy pred majstrovstvami sveta prinieslo väčšiu spokojnosť.

Aj vlani skončilo Slovensko na 8. mieste, teraz malo v mužstve viac individualít.

Ak by mal tréner odporučiť z juniorky troch hráčov do reprezentácie dospelých, vybral by Kolenu, Luntera a jedného z obrancov Luža, Predajniansky, Rusina.

„Od Daňa som čakal trochu viac. Reway je ešte mladý, potrebuje nabrať fyzický fond,“ doplnil.

Ernest Bokroš má zmluvu so zväzom a chuť pracovať s dvadsiatkou aj v ďalšej sezóne. Piati hráči z tohto tímu môžu hrať na MS aj o rok.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Hokej»Reprezentácie»Prehra s Čechmi pokazila mladým Slovákom celý šampionát