Adam Sýkora na MS v hokeji do 20 rokov 2022.
Adam Sýkora na MS v hokeji do 20 rokov 2022. (Autor: Andreas Robanser/Puckfans.at)
Michal Varga|16. aug 2022 o 14:10 (aktualizované 16. aug 2022 o 17:24)

Pozrite si zaujímavé štatistiky po základnej časti MS v hokeji do 20 rokov 2022.

EDMONTON. Pre slovenských reprezentantov sa MS v hokeji do 20 rokov 2022 už skončili. V skupine A obsadili posledné miesto a s turnajom sa rozlúčili už pred štvrťfinále.

Najmladší tím na turnaji obsadil so ziskom dvoch bodov konečné 9. miesto.

Po skončení skupinovej fázy sme sa pozreli na niekoľko zaujímavých štatistík. Spomedzi Slovákov sa ukázalo niekoľko hráčov, ale takisto sa aj odhalili slabiny slovenského tímu. Aké?

Najvyťaženejší Latkóczy

Najviac práce na turnaji mal spomedzi brankárov bez pochýb Šimon Latkóczy, ktorý čelil najvyššiemu počtu striel.

Slovenský gólman odohral dva celé zápasy proti Česku a Lotyšsku. V zápase proti Kanade sa predčasne vymenil s Tomášom Boľom po 1. tretine za nepriaznivého stavu 0:4. Proti Fínsku sa tento scenár opakoval po 2. tretine.

Šimon Latkóczy zasahuje v zápase Slovensko - Lotyšsko na MS v hokeji do 20 rokov 2022. (Autor: TASR/AP)

Laktóczyho celkový čas na ľade bol 184:23 min. Počas necelých 185 minút mladý Trenčan čelil 127 strelám, z ktorých si zapísal 110 úspešných zákrokov.

Žiaden brankár na turnaji nečelil toľkým strelám. Viac než sto striel smerovalo aj na Rakúšana Sebastiana Wraneschitza (124) a Lotyša Bruna Bruverisa (115). Viac úspešných zákrokov než Latkóczy mal iba Wraneschitz (111).

Myklucha mal vyššiu úspešnosť než Cooley

Slovenský center Oleksij Myklucha sa zmestil do top 10 v úspešnosti na vhadzovaní, ktoré vyhral v 58 percentách prípadov.

Viac než polovicu vhadzovaní vyhral aj Dalibor Dvorský, ktorý sa dostal na hranicu 53,49 percenta. Myklucha absolvoval 50 vhadzovaní, Dvorský 43.

Zaujímavosťou je, že trojka nedávneho draftu NHL, Logan Cooley, skončil v štatistike po skupinách až za Mykluchom. Cooley obsadil 15. priečku s úspešnosťou 54 percent.

Najviac sa v skupine darilo Kanaďanovi Loganovi Stankovenovi, ktorý vyhral 26 z 38 vhadzovaní, úspešný bol v 68,42 percentách.

Slováci doplácali na vylúčenia

Slováci doplatili najmä na individuálne chyby v obrane a nízku disciplinovanosť. V konečnom zúčtovaní bolo Slovensko druhým najvylučovanejším tímom.

Slovenskí mladíci si pripísali najviac vylúčení za menšie tresty - dohromady sedemnásť. Pre porovnanie Rakúsko, malo 16 dvojminútových vylúčení a tretia Kanada bola vylúčená za 14 menších trestov.

Žiaľ, aj keď možno smolne, štatisticky slovenským najtrestanejším hráčom bol asistent kapitána Adam Sýkora.

Sýkora si pripísal jeden menší trest a aj jediný slovenský vyšší trest za nebezpečnú hru kolenom na koleno.

Po rozhodcovskej konzultácii bol tento zákrok vyhodnotený ako veľmi nebezpečný a slovenský krídelník dostal trest na 5 minút plus do konca zápasu (štatisticky 5+20 min).

53

Slováci strávili v oslabení spolu 26:39 min, viac času v oslabení boli iba Švédi a Rakúšania.

Avšak nedisciplinovanosť Švédov nemusela až tak trápiť. V početnej nevýhode sa dokázali efektívne brániť. Z trinástich oslabení inkasovali iba raz a dosiahli vysokú úspešnosť 92,31 percenta.

Pre porovnanie, Slováci zo 16 hier v oslabení inkasovali až 7 gólov s úspešnosťou iba 56,25 percenta. Napriek tomu boli v štatistike horšie až tri tímy: Lotyšsko, Rakúsko a Fínsko. Práve Fíni prekvapivo inkasovali v každej druhej početnej nevýhode.

Efektivita v presilových hrách

Presilovky neboli silnou stránkou slovenských mladíkov, avšak v štatistike obsadili 6. priečku spoločne s českými mladíkmi. Obom tímom sa podarilo vybojovať využiť dve presilovky z desiatich.

Mladým Slovákom sa podarilo dvakrát skórovať iba v prvom zápase proti Čechom, v ktorom vyrovnali stav zápasu z 2:4 na 4:4 za menej ako 3 minúty.

Rovnaký počet presiloviek mali aj Kanaďania, avšak tí dokázali premeniť až 60 percent z nich. V tejto štatistike im dokázali v skupinovej fáze konkurovať iba Fíni (53,25 percenta) a Švédi (54,55 percenta).