Utorok, 15. júna, 2021Meniny má Vít

Pred 25 rokmi strelil Van Basten legendárny gól

Marco Van Basten (Autor: TASR/AP)
Sportnet|25. jún 2013 o 00:00

V utorok uplynulo 25 rokov od famózneho voleja Marca Van Bastena, ktorým vo finále Eura 1988 ohromil svet. UEFA aj britský denník Guardian ho vyhlásili za najkrajší gól v histórii európskych šampionátov.

BRATISLAVA. Prebiehala 54. minúta finálového zápasu Majstrovstiev Európy, ktoré sa hrali vo vtedajšej Nemeckej spolkovej republike.

Holanďania viedli nad reprezentáciou Sovietskeho zväzu 1:0 a k Van Bastenovi, nabiehajúcemu na kraji šestnástky zhruba šesť metrov od bránkovej čiary, priletel center.

Legendárny holandský útočník urobil to, čo nečakal absolútne nik. Z prvej sa oprel do lopty a vykúzlil krížny volej, ktorý vošiel do futbalovej histórie.

Nemohol tomu uveriť

Na svoj nezabudnuteľný kúsok si pred rokom zaspomínal aj jeho autor: „Bol druhý polčas a bol som už trochu unavený. Keď na mňa letela lopta od Arnolda Muhrena, pomyslel som si - môžem si loptu spracovať a skúsiť to proti všetkým tým obrancom, alebo môžem zvoliť jednoduchšiu cestu - risknúť to a vystreliť. Viete, pri takej strele potrebujete veľa šťastia. V tej chvíli som ho mal a pocity boli fantastické," hovorí Van Basten.

Holanďan priznal, že ho po úžasnom a zároveň dôležitom góle zaplavili silné emócie.

„Na jednej strane som bol šťastný, pretože to bolo 2:0 a víťazstvo už bolo blízko. Ale to vzrušenie z gólu... Nemohol som uveriť, čo sa mi práve podarilo. Môžete to vidieť aj na mojej reakcii. Akoby som sa pýtal: "Čo sa to deje?"

Van Basten mal v tom čase za sebou ťažkú prvú sezónu v AC Miláno poznačenú zranením členka. Na jej konci sa však s piatimi gólmi stal najlepším strelcom aj hráčom Majstrovstiev Európy.

O pár mesiacov získal Van Basten svoju prvú Zlatú loptu, ku ktorej potom v rokoch 1989 a 1992 pripojil ešte ďalšie dve. Nikto okrem Messiho nezískal najprestížnejšiu individuálnu trofej viackrát.

Lepší než Maradonov?

Hoci väčšina fanúšikov aj odborníkov považuje za najlepší gól všetkých čias Maradonovo sólo proti Angličanom, nájdu sa aj odlišné názory: „Podľa mňa táto Van Bastenova zázračná strela poráža Diegov gól so založenými rukami," píše športový analytik John Molinaro.

„Maradonov gól bol skvelý, ale človek cíti, že k nemu vôbec nemuselo dôjsť. Stačilo, aby Maradonovi ktorýkoľvek z piatich Angličanov, cez ktorých prešiel, vložil do cesty nohu a fauloval ho. Van Bastenovmu gólu sa však zabrániť nedalo, pretože v 99 prípadoch zo 100 takáto strela nemá šancu na úspech," vysvetľuje Molinaro.

Posúďte sami:

Súvisiace články