Pravidlá Vuelta 2018 (červený dres, zelený dres)

Christopher Froome.
Christopher Froome. (Autor: TASR/AP)
Andrej Kuzmány|8. aug 2018 o 17:20

Rovnako ako na Tour de France, aj na Vuelta a Espaňa bojujú cyklisti o dresy. V hre sú aj tento rok štyri.

Vuelta 2018: Pravidlá a dresy

Je to najcennejšia trofej, akú môže cyklista na Vuelta a Espaňa získať. Kým však na Tour de France bojujú jazdci o žltý dres, šampión na španielskych cestách si oblieka červený dres.

Dres lídra v žltej farbe sa na Tour ueľuje už od roku 1919, podľa sponzora, denníka L'Auto, ktorý vychádzal s titulnou stranou v rovnakej farbe.

Na Vuelte sa však farba lídra menila a v červenej existuje len od roku 2010.

Červený dres na Vuelta 2018

Maillot rojo alebo red jersey získava líder celkovej klasifikácie. Vyhodnocuje sa po každej etape na základe súčtu časov zo všetkých odjazdených etáp. Najrýchlejší pretekár ho potom nosí na ďalší deň.

Celkové poradie ovplyvňujú aj bonifikácie. Traja najlepší v cieli etáp dostanú bonus postupne 10, 6 a 4 sekundy. Časové bonifikácie sa týkajú všetkých etáp okrem časoviek. Na šprintérskych prémiách môžu pretekári získať k dobru ďalšie 3, 2 a 1 sekundu.

Víťazom Tour sa stáva cyklista, ktorý príde v červenom drese až do Madridu. O jeho držiteľovi sa rozhodne najneskôr deň vopred, pretože posledná etapa s tradičným záverečným dojazdom do metropoly Španielska má slávnostný charakter a celkové poradie sa už nezvykne meniť.

V prípade rovnosti času dvoch alebo viacerých jazdcov rozhoduje najprv čas v individuálnej časovke. Ďalším kritériom sú umiestnenia v jednotlivých etapách. Ak rovnosť trvá, poradie sa určuje podľa umiestnenia v poslednej etape.

Na čele historických štatistík je Španiel Roberto Heras, ktorý Vueltu ako jediný vyhral štyrikrát. Trikrát sa to podarilo dvom pretekárom – Švajčiarovi Tonymu Romingerovi a Španielovi Albertovi Contadorovi.

V roku 2010 urobil výraznú stopu v celkovom poradí aj slovenský cyklista. Peter Velits obsadil senzačné tretie miesto, aj vďaka víťazstvu v 17. etape, ktorou bola dlhá individuálna časovka na 46 kilometrov.

Zelený dres na Vuelta 2018

Podobne ako na Tour de France, aj na Vuelte si zelený dres oblieka priebežný líder a po dojazde v Madride aj celkový víťaz bodovacej súťaže.

Na body môžu jazdci siahnuť dvoma spôsobmi – na šprintérskych prémiách a v cieľoch jednotlivých etáp, vrátane časoviek. Vo všetkých etapách sa v cieli rozdeľuje rovnaký počet bodov.

1.2.3.4.5.6.7.8.9.10.11.12.13.14.15.
252016141210987654321

V každej etape (okrem časoviek) sa nachádza jedna šprintérska prémia. Bodujú na nej iba prví traja pretekári a pripíšu si postupne 4, 2 a 1 bod.

V Madride si zelený dres oblečie cyklista, ktorý pozbiera najviac bodov. V prípade rovnosti bodov dvoch alebo viacerých pretekárov rozhoduje počet víťazstiev v etapách.

Ďalším kritériom sú víťazstvá na priebežných šprintérskych prémiách. Ak rovnosť trvá, poradie sa určuje podľa umiestnenia v celkovej klasifikácii.

Na čele historických štatistík sú Ír Sean Kelly a Francúz Laurent Jalabert, ktorí bodovaciu súťaž vyhrali zhodne štyrikrát. Trikrát sa to podarilo Nemcovi Erikovi Zabelovi a Španielovi Alejandrovi Valverdemu.

V roku 2011, pri jedinej zo svojich troch účastí, kedy Vueltu aj dokončil, obsadil slovenský cyklista Peter Sagan v bodovacej súťaži štvrté miesto so ziskom 100 bodov (víťazný Holanďan Bauke Mollema ich nazbieral 122).

Bodkovaný dres na Vuelta 2018

Svoju vlastnú súťaž na Vuelte majú aj vrchári. Body do vrchárskej klasifikácie sa udeľujú na vrcholoch jednotlivých kategorizovaných stúpaní, pričom ich hodnota závisí od náročnosti.

Existuje päť kategórií.

Najviac bodov môžu získať cyklisti na Cima Alberto Fernández – ide o jedinú takúto prémiu na trase celej Vuelty a predstavuje ju najvyšší bod pretekov. Nasledujú stúpania najvyššej kategórie (HC), ďalej 1., 2. a 3. kategórie.

V prípade rovnosti bodov dvoch alebo viacerých jazdcov rozhodujú víťazstva v najvyššej kategórii výstupov, čiže postupne Cima Alberto Fernández, HC a stúpania 1., 2. a nakoniec 3. kategórie. Ak rovnosť trvá, poradie sa určuje podľa umiestnenia v celkovej klasifikácii pretekov Vuelta a Espaňa.

V Madride si bodkovaný dres oblečie cyklista, ktorý pozbiera najviac bodov.

321HCCAF
1.35101525
2.2361015
3.114610
4. 246
5. 124
6. 2

Na čele historických štatistík je Španiel José Luís Laguía, ktorý ovládol vrchársku súťaž päťkrát. Štyrikrát sa to podarilo jeho krajanovi Josému Maríovi Jiménezovi a Francúzovi Davidovi Moncoutiému.

Biely dres na Vuelta 2018

Kým na Tour de France získavabiely dres najlepší mladý jazdec do 25 rokov, na Vuelte sa udeľuje najlepšiemu cyklistovi v kombinovanej klasifikácii.

Vyhráva ho pretekár, ktorý má najnižší súčet umiestnení vo všetkých troch ostatných klasifikáciách (celková, vrchárska a bodovacia).

Znamená to, že do tejto súťaže sa môže dostať iba jazdec, ktorý nazbieral body v každej z klasifikácií. Zvyčajne ho získava pretekár z najlepšej desiatky celkového poradia.

Napríklad minulý rok triumfoval celkový víťaz Chris Froome s 5 bodmi (1 bod za 1. miesto v celkovom poradí, 1 bod za 1. miesto v bodovacej súťaži a 3 body za 3. miesto v súťaži vrchárov).

V prípade rovnosti bodov dvoch alebo viacerých jazdcov rozhoduje umiestnenie v celkovom poradí.

Na čele historických štatistík je Španiel Alejandro Valverde, ktorý vybojoval biely dres trikrát (2003, 2009, 2012).

Tímová klasifikácia na Vuelta 2018

Svoju súťaž na Vuelta a Espaňa majú aj družstvá. Do celkového času tímu sa zaznamenávajú časy troch najlepších pretekárov po každej etape. Časové bonifikácie sa dotímovej klasifikácie nezarátavajú.

Výnimkou je tímová časovka. V nej sa počíta čas po prejdení štvrtého jazdca cieľom.V prípade rovnosti časov dvoch alebo viacerých tímov rozhoduje počet víťazstiev v etapách.

Ďalším kritériom sú počet druhých miest, tretích miest, a tak ďalej. Ak rovnosť trvá, lepší tím určí jazdec, ktorý sa nachádza vyššie v celkovej klasifikácii.

Bojovník dňa na Vuelta 2018

Okrem držiteľov dresov sa na Vuelta 2018 po každej etape vyhodnocuje aj Bojovník dňa. Vyhlasujú ho organizátori pretekov.

Vo všeobecnosti sa udeľuje pretekárovi, ktorý najvýraznejšie oživil etapu. Často to býva jazdec, ktorý strávil najviac času v úniku.

Aj preto mnohí cyklisti po dostihnutí unikajúcej skupiny pelotónom ešte vyvíjajú aktivitu a snažia sa o individuálny nástup.

Bojovník dňa nenosí v nasledujúcej etape nijaký špeciálny dres. Od ostatných sa odlišuje tým, že má na sebe biele štartovné číslo na červenom podklade.

Po skončení Vuelty sa vyhlasuje najväčší bojovník celého ročníka.

Nachádzate sa tu:
Domov»Cyklistika»Vuelta a Espaňa»Pravidlá Vuelta 2018 (červený dres, zelený dres)