Francisco Conceicao oslavuje gól do siete Česka.
Fotogaléria (51)
Francisco Conceicao oslavuje gól do siete Česka. (Autor: TASR/AP)
Sportnet, TASR|18. jún 2024 o 22:54

Futbalisti Portugalska dnes zdolali Česko v zápase skupiny F na EURO 2024, pozrite si priebeh a konečný výsledok.

EURO 2024 - skupina F

Portugalsko - Česko 2:1 (0:0)

Góly: 69. Hranáč (vl.), 90.+2 Conceicao - 60. Provod

Rozhodovali: Guida – Meli, Peretti (všetci Tal.), ŽK: Leao, Conceicao - Schick

Portugalsko: Costa - Dalot (63. Inacio), Pepe, Dias - Cancelo (90. Semedo), Silva, Fernandes, Vitinha (90. Conceicao), Mendes (90. Neto) - Ronaldo, Leao (63. Diogo Jota)

Česko: Staněk - Holeš (90.+3 Chorý), Hranáč, Krejči - Coufal, Šulc (79. Ševčík), Souček, Provod (79. Barák), Doudera - Kuchta (60. Lingr), Schick (60. Chytil)

LIPSKO. Futbalisti Portugalska zdolali vo svojom úvodnom zápase v skupine F na EURO 2024 v Nemecku (ME vo futbale) Česko 2:1.

O ich víťazstve rozhodol v nadstavenom čase Francisco Conceicao, keď zblízka prekonal českého brankára.

Portugalci mali po väčšiu časť zápasu prevahu, ktorú dokumentoval aj počet striel (16:4) i striel na bránu (7:1).

Kapitán portugalského tímu Cristiano Ronaldo nastúpil ako prvý hráč v histórii na šiestich ME.

Jeho spoluhráč obranca Pepe sa stal vo veku 41 rokov, 3 mesiace a 23 dní najstarším hráčom ME.

Tento zápas uzavrel 1. kolo v základných skupinách. Portugalci nastúpia na ďalší duel v sobotu 22. júna v Dortmunde proti Turecku (od 18.00), Česi budú hrať v rovnaký deň v Hamburgu proti Gruzínsku (od 15.00).

Fotogaléria zo zápasu Portugalsko - Česko na EURO 2024 (skupina F)

Tabuľka skupiny F na EURO 2024

Z = zápasy, V = Výhry, R = Remízy, P = Prehry, B = Body

Priebeh zápasu Portugalsko - Česko na EURO 2024

I. polčas

Prvý polčas bol o snahe Portugalska režírovať dianie na ihrisku a otvoriť skóre. Proti však bola organizovaná hra českého tímu, ktorý viackrát podržal brankár Staněk.

Portugalci často držali loptu na polovici súpera, no v ich hre chýbal moment prekvapenia.

O viacero finálnych prihrávok sa pokúsil najmä Leao a v 26. minúte aj blízko ku gólu, no nedosiahol na prízemný center.

Neujala sa ani strela Fernandesa spoza šestnástky, ktorá skončila tesne nad českou bránou.

Najväčšiu šancu skórovať v prvom polčase mal Ronaldo, ktorý sa po polhodine hry dostal k prihrávke za obranu od Fernandesa, no v situácii na hranici ofsajdu vynikol český brankár.

Ronaldo sa dostal k zakončeniu aj v závere prvého polčasu, ale Staněk si poradil aj s jeho pokusom ľavačkou.

II. polčas

Aj úvod druhého polčasu priniesol portugalskú prevahu a pozornú defenzívu českého tímu.

Ronaldo sa v 55. minúte dostal k hlavičke, z ktorej vyťažil rohový kop a skórovať sa mu nepodarilo ani o tri minúty, keď jeho priamy kop z 20 metrov nenarobil Staněkovi problémy.

Česi v 62. minúte šokovali Portugalcov, keď zo svojej prvej strely na bránu vyťažili úvodný gól.

Coufal na hranici šestnástky posunul loptu Provodovi a brankár Costa nedosiahol na jeho strelu k pravej žrdi - 0:1.

Česi prišli o tesný náskok o sedem minút, keď Mendes zakončil hlavou a brankár Staněk vyrazil loptu priamo na nohu vracajúceho sa obrancu Hranáča, ktorý už nestihol zabrániť vlastnému gólu - 1:1.

V 81. minúte sa k strele spoza šestnástky dostal český stredopoliar Souček, no tesne minul ľavú žrď.

V 87. minúte sa Portugalci radovali z druhého gólu po tom, čo Diogo Jota dorazil loptu po Ronaldovej hlavičke, no VAR ukázal, že predčasne, keďže kapitán Portugalska bol v ofsajde.

Tréner Portugalska mal v 90. minúte šťastnú ruku pri trojitom striedaní, keď poslal na trávnik aj Conceicaa.

Coufal prehral na ľavej strane súboj s Jotom, ktorý prihral do priestoru pred bránou.

Hranáč ju nespracoval a Conceicao zblízka rozhodol o portugalskom víťazstve - 2:1.

Hlas po zápase

Lukáš Provod, stredopoliar ČR, strelec gólu: "Asi si nikto nemyslel, že budeme mať v tomto zápase prevahu. Tvrdo sme pracovali po celých 90 minút, no nestačilo to ani na jeden bod. Mrzí to o to viac, že sme inkasovali po situáciách, ktoré neboli vyložené šance. Bolí to, keď prehráte po tom, čo tam necháte všetko. Dobre sme zabezpečovali kraje obrany, obrancovia odohrali vynikajúci zápas."

Domov»EURO 2024»Veľká eufória v tíme Portugalska. Odpor Česka zlomilo v závere, smoliarom obranca Hranáč