BRATISLAVA. V doterajšej histórii majstrovstiev sveta vo futbale získalo cenný kov 20 krajín, najviac ich má na konte Nemecko - dovedna 12, po štyri z každej hodnoty. Napriek tomu nie je "Nationalelf" najúspešnejším účastníkom záverečných turnajov.
Brazília nechýbala ani na jedinom z 21 šampionátov, je najčastejším finalistom a jej futbalový výber sa hrdí titulom Pentacampeón - päťnásobný šampión.
"Kanárici" trikrát zdvihli nad hlavu Zlatú Niké v ére fenomenálneho Pelého (1958, 1962 a 1970), čím ju zároveň získali do trvalého vlastníctva, a dvakrát novú trofej, naposledy však pred 20 rokmi na MS v Japonsku a Kórejskej republike.
V zbierke majú aj dve tretie a rovnaký počet druhých miest. Prvé striebro z roku 1950, keď ich na posvätnej tráve Maracany vo finále pokoril kontinentálny rival z Uruguaja, by však najradšej vymazali z historických tabuliek.
Nemecko ako najusilovnejší zberateľ strieborných a bronzových kovov sa v prípade zisku piateho titulu na šampionáte v Katare mohlo posunúť na čelo medailovej bilancie.
Prvý pokus malo pred štyrmi rokmi v Rusku, ale skončil sa fiaskom - obhajca titulu nepostúpil zo skupiny. Nemci podobne dopadli v Katare, keď vypadli už v skupinovej fáze.
Argentínčania sa po triumfe v Katare stali štvrtým tímom v histórii, ktorý triumfoval aspoň trikrát. Argentínčania vo finále MS vo futbale 2022 zdolali Francúzsko 4:3 po penaltách.
Ďalšími v poradí sú krajiny s dvomi titulmi. Zatiaľ čo Argentína čakala na svoj tretí veľký triumf 36 rokov, Uruguaj je v pozícii čakateľa až 72 rokov, čo je najviac zo všetkých držiteľov titulu.
Francúzi mali na dosah obhajobu titulu z Ruska 2018, ale nakoniec sa museli uspokojiť iba so striebornou medailou. Naďalej tak majú na konte dva tituly.
Jediný raz sa z celkového víťazstva tešili Angličania po pamätnom finále vo Wembley v roku 1966 a aj Španieli, ktorým žičili prvé majstrovstvá sveta na africkej pôde v roku 2010.
Z ostatných účastníkov MS najčastejšie siahali na trofej trikrát druhí Holanďania (1974, 1978 a 2010), za nimi nasledujú dvojnásobní neúspešní finalisti - Maďarsko a Československo.
Zatiaľ jedinú svoju historickú šancu na zisk titulu nevyužili Švédi a pred štyrmi rokmi Chorváti. Tí však v Katare pridali už svoj tretí cenný kov - bronz.
Ďalších sedem krajín zložilo po semifinálovom neúspechu reparát v zápase o 3. miesto, ale iba Poľsko to dokázalo dvakrát.