Tri olympijské zlatá a takmer sto medailí. Železná lady plávania ukončila kariéru

Katinka Hosszúová.
Katinka Hosszúová. (Autor: TASR/AP)
Titanilla Bőd|11. jan 2025 o 09:00

Katinka Hosszú súťažila na piatich olympiádach.

BRATISLAVA, BUDAPEŠŤ. 97 medailí z veľkých podujatí a dvadsať svetových rekordov.

Trojnásobná olympijská šampiónka, deväťnásobná majsterka sveta a 15-násobná majsterka Európy vo veľkom bazéne Katinka Hosszú oficiálne ukončila svoju kariéru. Oznámila to na sociálnych sieťach.

„Tridsať rokov bola mojím domovom voda. Bola ako svätyňa, v ktorej som našla pokoj a silu. Ako dieťa som v nej objavila niečo čarovné. Chladivé objatie vody bolo ako keby som prišla domov,“ poeticky opisovala svoje začiatky 35-ročná maďarská plavkyňa.

Ambiciózne dieťa

Plávanie má v Maďarsku veľkú tradíciu, ktorá inšpirovala aj malú Katinku. K tomuto športu ju priviedol dedko, bol aj jej prvým trénerom. Jej otec skôr chcel, aby sa stala basketbalistkou ako on.

Aj tento šport vyskúšala, no učarila jej voľnosť, ktorú zažívala vo vode.

„Chcem sa stať olympijskou víťazkou,“ vravela ako jedenásťročná v jednom televíznom rozhovore. „V Aténach by som chcela dobre obstáť,“ dodala odhodlane.

Naozaj sa zúčastnila už na OH 2004 v Aténach, mala 15 rokov a na 200 metrov voľným spôsobom skončila na 31. mieste.

O štyri roky v Pekingu už mala väčšie ambície, na olympiádu cestovala už ako vicemajsterka Európy v polohových pretekoch na 400 metrov.

V Číne sa však nedostala do finále ani na jednej polohovke a vtedy si myslela, že sa s olympijskými snami musí rozlúčiť.

„Po tom, čo som sa v Pekingu neprebojovala do finále, povedala som si, že asi nebudem najlepšia na svete, pôjdem študovať do Ameriky. Ani som nebola veľmi sklamaná,“ spomínala v rozhovore pre Nemzeti Sport, ktorý dala už po oficiálnom ukončení kariéry.

Prišiel však veľký prelom na majstrovstvách sveta v Ríme, kde získala jedno zlato a dva bronzy. Práve tieto preteky sú jedným z troch, ktoré boli počas jej kariéry najdôležitejšie.

S trénerom sa nemohla ani pozdraviť

Do Londýna cestovala už ako veľká favoritka – a odchádzala sklamaná, bez medaily. Na kratšej polohovke skončila ôsma, na 400 metrov, čo bolo vždy jej najobľúbenejšou disciplínou, bola štvrtá.

Jej americký tréner, Dave Salo pôsobil aj pri americkej reprezentácii a tak ku koncu olympijskej prípravy sa už nevenoval maďarskej plavkyni.

Športovkyňu urazilo, že tréner mu po neúspešnej olympiáde povedal, aby nebola zúfalá, stále môže otvoriť salón krásy v Budapešti.

„Nespomínam si, že by som niečo také povedal, nechápem, ako vznikla táto historka,“ vravel v rozhovore pre M4 Sport o šesť rokov neskôr samotný Dave Salo.

„Môžem povedať, že kým som bol pri nej, spravila som všetko pre to, aby bola úspešná. Posledné štyri týždne som však pri nej nebol. To bola naozaj nevšedná situácia,“ uznal americký kouč.

Vysvetľoval, že podľa nepísanej dohody ak niekto pracuje s americkou reprezentáciou, nemôže otvorene fandiť zverencom iných krajín. Hosszú a jej trénerka sa v Londýne prakticky nemohli ani pozdraviť.

„Skoro sme museli tajiť, že sa poznáme, keďže som tam bol ako člen americkej výpravy. Nebolo to fair voči nej,“ uviedol Dave Salo.

Triumfálna Iron Lady

Na nasledujúcej olympiáde v Riu de Janeiro už nikto nemohol prehliadnuť kouča maďarskej plavkyne, ktorý bol pri bazéne takmer vo vytržení.

Hosszú už v tom čase trénovala pod vedením manžela Shanea Tusupa, s ktorým sa dala dokopy krátko pred OH v Londýne.

Ich spolupráca bola v mnohých ohľadoch výnimočná až extrémna. Tusup mal povesť krutého trénera až hulváta, ale plavkyňa neprotestovala, aj ona bola prísna na seba. V tejto dobe vznikla Iron Lady, pretekárske alterego inak introvertnej športovkyne.

„Keď skočím do vody, nie je tam Katinka, to usmievavé a milé dievča, ale Iron Lady,“ hovorievala.

VIDEO: Highlighty Katinky Hosszú na OH 2016 v Riu de Janeiro

Iron Lady necítila bolesť či únavu. Nemala žiadne emócie. Bola chladná, tvrdá a nezdolateľná. „Katinka môže plakať, Iron Lady nikdy. Chuderke Katinke môžu ublížiť, ale Iron Lady sa postaví na štartovací blok, skočí do vody, pláva a neľutuje sa,“ vysvetľovala v rozhovore pre Magyar Nemzet po olympiáde v Riu.

Práve OH 2016 boli pre ňu najúspešnejšie. Hneď na úvod zvíťazila na polohovke na 400 metrov. Dohmatla v svetovom rekorde 4:26,36.

Bol to jej druhý svetový rekord v dlhom bazéne, ten prvý dosiahla o rok skôr na svetovom šampionáte v Kazani na 200 m polohové preteky. Tento čas 2:06,12 stále nikto neprekonal.

V Riu Hosszú vyhrala aj kratšiu polohovku a triumfovala aj na 100 metrov znak. Na 200 metrov znak skončila tesne druhá.

Kontroverzné kroky

Kraľovala aj na domácich majstrovstvách sveta v roku 2017 v Budapešti. Na olympiáde chcela vyhrať najmä pre seba, o rok neskôr na svetovom šampionáte už cítila tlak a očakávania zo strany verejnosti.

"Nikdy nezabudnem, ako sa mi triasli nohy pred štartom rozplavieb," prezradila neskôr. Napokon vyhrala obe polohovky, na 200 m znak získala striebro a na 200 m motýlik bronz.

Na vrchole slávy začala budovať aj svoju mimošportovú kariéru. Založila plavecký klub Iron Swim, mala rôzne podnikateľské aktivity.

Hľadala spôsoby, aby aj plávanie bolo finančne zaujímavejším športom, patrila medzi zakladateľov medzinárodnej série International Swimming League.

Rok po olympiáde v Riu ju časopis Forbes zvolil za siedmu najvplyvnejšiu maďarskú ženu v oblasti verejného života, prvé miesto obsadila manželka premiéra Viktora Orbána Anikó Lévai.

Otvorene vystúpila voči vtedajšiemu prezidentovi Maďarskému plaveckému zväzu Istvánovi Gyárfásovi. Na tlačovej konferencii teatrálne roztrhala zmluvu, ktorá mu mala zaručiť 12 miliónov forintov (približne 29 tisíc eur) na prípravu, lebo jej súčasťou bolo aj to, že má propagovať majstrovstvá sveta v Budapešti.

Gyárfás napokon po 23 rokoch vládnutia musel na zväze skončiť.

Konanie plavkyne však bolo rozporuplné a podľa niektorých aj pokrytecké, neskôr totiž vysvitlo, že jej firma Iron Corporation istý čas používala novopostavenú Duna Arénu (dejisko MS 2017 v Budapešti) bez zmluvy a zadarmo. Ide o športovisko v štátnom vlastníctve.

Kauze sa dlho venoval portál 24.hu, ktorý sa niekoľko rokov snažil získať príslušné dokumenty, vo veci prebehlo aj vyšetrovanie, lebo ani to nebolo transparentné, kto je vlastne prevádzkovateľom Duna Arény.

Stovky medailí

Zmeny nastali aj v súkromnom živote športovkyne, jej manželstvo s Tusupom už nefungovalo, rozviedli sa a tým sa skončila aj ich športová spolupráca.

Pred OH v Tokiu však bola Hosszú vo skvelej forme, je presvedčená, že ak by pre pandémiu neposunuli hry na rok 2021, mohla by bojovať o medaily.

V Tokiu napokon získala jedno piate a jedno siedme miesto.

Plavkyňa bojovala ešte aj o miestenku na OH v Paríži, ale to už jej nevyšlo.

So športom sa však lúči ako výnimočná osobnosť, ktorá v dlhom bazéne stanovila dva svetové rekordy a v krátkom osemnásť. Z hľadiska individuálnych svetových rekordov je najlepšou plavkyňou na svete, hoci pre úplnosť treba dodať, že druhá Katie Ledecky zo svojich 16 rekordov až 14 dosiahla v dlhom bazéne.

Hosszú je najúspešnejším pretekárom v histórii svetových šampionátov v krátkom bazéne, vyhrala 27 medailí, z toho 17 zlatých.

Výnimočné výsledky dosahovala aj vo veľkom bazéne, ako jediná v histórii majstrovstiev sveta vyhrala na štyroch šampionátoch po sebe obe polohové disciplíny (2013, 2015, 2017, 2019).

Je najúspešnejšou plavkyňou aj v histórii Svetového pohára v plávaní, v ktorom vyhrala 461 medailí, z toho 309 zlatých.

„Ak by som sa mohla vrátiť v čase a mať svoje terajšie poznatky, urobila by som všetko úplne inak. Vtedy som konala podľa vtedajších možností a vedomostí, ale ak by som mohla zúžitkovať svoje terajšie poznatky, mohla by som mať ešte úspešnejšiu kariéru,“ vravela v Hosszú v rozhovore pre Nemzeti Sport.

„Keď vidím niektoré štatistiky, som sama prekvapená, v akých rebríčkoch figurujem. Dosiahla som naozaj všetko, takže ani nemôžem končiť inak, len s úsmevom,“ uzavrela.

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Vodné športy»Tri olympijské zlatá a takmer sto medailí. Železná lady plávania ukončila kariéru