BRATISLAVA. Slovenská reprezentantka Petra Vlhová pokračuje v zotavovaní sa po operácii zraneného pravého kolena.
Absolvovala ju na uznávanej klinike Hospital di Valais vo Švajčiarsku u vyhľadávaného odborníka Oliviera Siegrista.
„Cítim sa dobre. Samozrejme, nie je to jednoduché, bolesti ešte sú, ale pomaly odchádzajú. Každým dňom je to postupne lepšie a lepšie,“ uviedla 28-ročná úspešná lyžiarka v krátkom videorozhovore pre Sport Management Company zo švajčiarskej kliniky.
Ako na húpačke
Po operácii bola Slovenka unavená. „Spala som v podstate skoro celý deň. Vnímala som, ale len tak na polovicu. Predovšetkým som teda oddychovala v izbe.“
Videorozhovor s Vlhovou zo Švajčiarska:
Vlhovú čaká náročná rekonvalescencia a výzva.
„Tá najväčšia bude, samozrejme, postaviť sa znovu na lyže. Teraz to však beriem deň za dňom, aj preto, že každý deň je iný. Niektorý ľahší, iný ťažší. Naozaj je to hore-dole. Budem sa snažiť brať to postupne a aj malé kroky ma budú tešiť.
Som nastavená tak, že čo bude, to bude. Verím, že budem robiť pokroky a uvidíme, ako to pôjde ďalej,“ dodala.
Dobrá príprava
Jedným z ľudí z Niké Ski Team Petra Vlhová, ktorý je od zranenia neustále v blízkosti slovenskej slalomárky, je fyzioterapeut Milan Gašpárek.
Dôležitou úlohou bolo, aby lyžiarku pripravil na zákrok.
„Po konzultácii s doktorom sme dostali požiadavku, aby bola schopná urobiť plnú extenziu a 110-stupňovú flexiu v kolennom kĺbe, aby sa mu počas operácie lepšie manipulovalo s nohou. Ďalšia požiadavka bola odstránenie opuchu mäkkých tkanív poškodených pri úraze.
A tretí predpoklad úspešného zákroku bol čo najviac obmedziť atrofiu, teda oslabenie stehenného svalu, a to z dôvodu stability kolena,“ vysvetlil Gašpárek.
„Dôležité bolo, aby koleno odpuchlo, aby tam bola mobilita. Na zákrok sme sa naozaj dobre pripravili, za čo ďakujem mojim fyzioterapeutom Ivanke, Milanovi a Kikimu, ktorí so mnou strávili dva predoperačné týždne,“ poďakovala lyžiarka.
Učila sa chodiť
S Vlhovou pracovali dvojfázovo, štyri až päť hodín denne.
„Postupne sme začali pridávať aj dlhšie prechádzky, najskôr s barlami a neskôr aj bez nich. Pridali sme tiež bazén, v ktorom najskôr Peťa kráčala, postupne robila aj rôzne cvičenia. Koleno sa zo dňa na deň zlepšovalo.
Niektoré chvíle boli ľahšie, iné ťažšie, ale bolo vidieť progres v regenerácii kolena a v tom, ako sa zlepšuje rozsah mäkkých tkanív. V záverečnej fáze sa Peťa bola schopná posadiť aj na bicykel a urobiť celé pretočenie nohy.
Po vzhliadnutí tohto videa aj doktor povedal, že je pripravená a môže ísť bez problémov na operáciu. Môžeme teda povedať, že táto fáza sa nám podarila.“
Pridávajú cvičenia
Hneď po operácii začala Vlhová pod dohľadom fyzioterapeuta s rehabilitáciou.
„Ideme podľa protokolu od pána doktora a podľa úkonov, ktoré boli počas operácie robené. Najbližších šesť týždňov nemôžeme plne zaťažiť pravú nohu z dôvodu fixovaného menisku.
Pracujeme však na odstránení opuchu, pooperačných rán, na stimulácii a prevencii atrofie stehenného svalu.
Postupne začíname pridávať cvičenia na hornú časť tela. Skoro stále má Peťa bandáž na chladenie a kompresiu proti opuchu. Taktiež používame elektrostimuláciu na prevenciu atrofie kvadricepsu,“ uviedol Gašpárek.
Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní