Štvrtok, 21. októbra, 2021Meniny má Uršuľa

Atmosféra ako na Tour de France, jasal Sagan. Prehra v etape ho nemrzí

Peter Sagan. (Autor: Igor Stančík, okoloslovenska.com)
Miloslav Šebela|19. sep 2021 o 18:00

Prišiel som prvý prvýkrát a hneď som vyhral, tešil sa Peter Sagan.

TRNAVA. Skandovanie pripomínalo skôr búrlivú atmosféru futbalového derby. Dresy na fanúšikoch však boli cyklistické.

Päť dní žili slovenskí fanúšikovia od Košíc po Trnavu cyklistikou. Len počas soboty povzbudzovalo pelotón odhadom až 200-tisíc ľudí.

„Bolo to super. Takúto atmosféru som naposledy zažil na Tour de France,“ porovnával Peter Sagan.  

V nedeľu si v Trnave v cieli padol do náručia s Danielom Ossom. Taliansky kolega mu od srdca poblahoželal k víťazstvu. Paradoxne nie etapovému ale celkovému.

Etapový triumf mu tesne ušiel

Peter Sagan sa stal celkovým víťazom pretekov Okolo Slovenska. Už na poslednú etapu nastupoval v žltom drese.

Lenže po štyroch dňoch mal mizivý náskok – 2 sekundy pred Alvárom Hodegom a 5 sekúnd pred Jannikom Steimlem.

Daniel Oss tvrdil, že Bora prišla na Slovensko, aby urobila šou.

„Bola to veľmi dynamická etapa. Povedali sme si, že najlepšia obrana je útok,“ opisoval 31-ročný Sagan. Jeho tím zabral naplno a od úvodu držali vysoké tempo. Neustále sa pokúšali o únik.

„Snažil som sa pretekať aktívne, aby sme utrhli Alvara Hodega. Myslím, že tím Deceuninck to mal dosť náročné,“ vravel slovenský majster.

Po šesťdesiatich kilometroch sa dostal do silnej 24-člennej skupiny, ktorá si vybudovala výrazný náskok. V závere bojoval aj o etapové víťazstvo. To mu tesne uchmatol Izraelčan Itamar Einhorn.

„Musel som šprintovať aj na prémiách v cieli som išiel do šprintu s tým, že musím predbehnúť iba Jannika Steimleho. To bolo všetko. Nakoniec z toho bolo druhé miesto.“

Ale žltý dres Saganovi už nik nevzal.

Valach vyhral ako pretekár aj športový riaditeľ

„Prvýkrát som prišiel na Okolo Slovenska a hneď som vyhral. To je skvelé,“ tešil sa.

Bolo to jeho 119. víťazstvo v kariére, no len štvrtý raz vyhral preteky aj celkovo.

Okrem toho vyhral aj bodovaciu súťaž - zelený dres.

Fanúšikovia na Okolo Slovenska 2021. (Autor: Igor Stančík, okoloslovenska.com)

Radosť mal aj športový riaditeľ Ján Valach.

„Bol to boj o sekundy. Už včera sme pritvrdili, aby to bolo rýchlejšie a dnes sme do etapy dali všetko. Chalani držali vysoké tempo. Vedeli sme, že to nebude ľahké, ale všetko perfektne splnili,“ hodnotil etapu, v ktorej práve Bora diktovala jej priebeh.  

„A Peter ukázal, že má dobré nohy a ide do formy pred majstrovstvami sveta,“ doplnil Valach.

Teraz bol pri víťazstve Petra Sagana ako športový riaditeľ. Pred 25 rokmi sa sám stal víťazom Okolo Slovenska.

„Poriadne si to ani nepamätám. Bol som mladý chalan. Vtedy sa jazdilo desať etáp. Teraz z auta to viac prežívam. Je to náročnejšie. Na bicykli som si to vtedy užil viac,“ vravel Valach.

Po Valachovi vyhral zo Slovákov preteky ešte Martin Prázdnovský v roku 2005. Na ďalší triumf slovenského cyklistu museli čakať fanúšikovia viac ako 16 rokov.  

Kubiša mrzela posledná etapa

Okrem Sagana sa v dobrom svetle ukázali ďalší slovenskí cyklisti. Lukáš Kubiš bol v druhej etape štvrtý a celkovo bojoval o umiestnenie v top10. Nevyšla mu však záverečná etapa, v ktorej nabral stratu.

„Takéto podujatie s takouto konkurenciou je pre mňa skúsenosťou, aj keď som nesmierne sklamaný, že som mohol byť v top10, ale nezmenila to len mne. Ušlo mi to o kúsok,“ hovoril 21-ročný Kubiš.

„Od štartu fúkalo a bol to silný vietor. Odchádzalo veľa skupín. Keď na päťdesiatom kilometri odišla veľká skupina, ktorá išla až do cieľa, v balíku už nikto nechcel ťahať. Bolo to vybavené za päť minút.“

Klesol na 31. miesto. V celkovom poradí bol druhým najlepším Slovákom.

Miloslav Šebela
Miloslav Šebela sa venuje cyklistike, biatlonu, motorizmu, plávaniu a ďalším individuálnym športom. Reportérsky pokrýval zimné olympijské hry vo Vancouvri, v Soči a Riu, niekoľko šampionátov v cyklistike a dva hokejové. Okrem písania o športe sa aktívne venuje cyklistike, triatlonu a ultratrailu.

Súvisiace články