BRATISLAVA. Pri premiérovom štarte na talianskej GrandTour bojoval Peter Sagan o víťazstvo v etapách ako lev. Osemkrát priamo bojoval o prvú priečku, no získal ju len jediný raz.
Do Talianska sa vracia, aby počet úspechov rozšíril. Trasa tohto ročníka je pre slovenského cyklistu priaznivá. Šancu na dobrý výsledok má v ôsmich až deviatich etapách. Je to bezmála každá druhá.
Okrem rovinatých etáp sa môže presadiť aj v mierne zvlnených, ktoré pasujú klasikárom.
Do kategórie čisto šprintérskych etáp patria – 2., 5., 7., 13. a 18.
V tieto dni by bolo skôr prekvapením, ak by sa o víťazovi nerozhodovalo v hromadnom špurte celého pelotónu.
Organizátori Gira však zvyknú aj v týchto rovinatých etapách v závere naplánovať menšie stúpania, aby dojazd zatraktívnili a dali príležitosť aktívnym pretekárom.
Napríklad 18. etapa skutočne pripomína klasiku Miláno – San Remo. Dvesto kilometrov čaká cyklistov po rovine, kým prídu k štyrom krátkym stúpaniam. Keďže však idú v krátkom slede za sebou, je to príležitosť pre klasikárov uchmatnúť si etapu odvážnym únikom.
Zvlnené etapy, ktoré budú viac pasovať klasikárom by mali byť: 3., 10. a 15.
V každej z nich môže mať Peter Sagan šancu zabojovať o triumf.
Špeciálne postavenie má jedenásta etapa Gira. Je výnimočná, pretože je inšpirovaná klasikou Strade Bianche. V závere vedie až 35 kilometrov po prašných cestách medzi toskánskymi vinicami, kde dozrieva réva pre víno Brunello.
Prach sa premenil na blato a trpeli všetci
Peter Sagan už na Strade Bianche dosiahol úspechy. Je to trasa, ktorá mu pasuje, lenže na Grand Tour môže mať táto etapa úplne iný ráz.
Podobne to bolo aj v roku 2010, kedy sa prašné cesty dostali do programu Gira po prvý raz.
Bol to daždivý deň a práve to zmenilo etapu na nezabudnuteľnú. Keďže dážď bol vytrvalý, prach na cestách medzi vinicami sa zmenil na blato, ktoré vytrvalo pokrývalo cyklistov s každým prejdeným metrom.
Blato bolo všade. Trpeli aj bicykle, keďže blato sa dostalo aj do prehadzovačiek a do reťazí.
„Posledných 45 kilometrov bolo horších ako Paríž – Roubaix,“ hneval sa vtedy Kazach Alexander Vinokurov, ktorý skončil v etape tretí. Z víťazstva a tešil Cadel Evans v drese majstra sveta. Austrálčan vtedy hovoril, že veľmi mu pomohlo, že mal zručnosti z horskej cyklistiky, ktorej sa v minulosti venoval niekoľko rokov.
Jazda po šotolinovom povrchu takýmto jazdcom nahráva. Práve to spĺňa aj Peter Sagan. Záverečné stúpanie do mestečka Montalcino však môže byť pre neho príliš dlhé. Na Strade Bianche na podobnom profile Sagan skončil dva razy druhý, raz bol štvrtý.
V ďalších etapách je veľmi málo pravdepodobné, že by mohol Sagan bojovať o víťazstvo alebo bojovať o najlepšie umiestnenie. Až 8 etáp má cieľ v stúpaní, ďalšie dve etapy sú časovky.
Priamy prenos z Gira bude vysielať Eurosport. Záver etáp by mal byť každý deň približne okolo 17.00 h.