Pondelok, 19. apríla, 2021Meniny má Jela

Kretovič o Islanďanoch: Myslia stále pozitívne, prekážky považujú za príležitosti

Pavol Kretovič žije na Islande od roku 1992 (Autor: Archív Pavla Kretoviča)
Pavol Spál|22. jún 2018 o 15:25

Islanďania myslia stále pozitívne, tvrdí slovenský tréner.

Rozhovor pre denník SME:

V 90. rokoch na sklonku hráčskej kariéry prestúpil PAVOL KRETOVIČ z Lokomotívy Košice do islandského Breidabliku. A v krajine už zostal. Ako mládežnícky tréner pomohol vychovať niekoľko súčasných reprezentantov.

Je pravda, že polovica ľudí na Islande verí na škriatkov a trolov?

„Škriatkovia a trolovia sú súčasťou islandského folklóru. Je okolo toho celá veda, ale ja som sa s nimi nestretol.“

Island ustrážil vo svojom prvom zápase na majstrovstvách sveta Argentínu aj jej najväčšiu hviezdu Lionela Messiho. Ako to vnímate?

„Samozrejme, že ma to prekvapilo. Vedel som, že Island hrá s dobre organizovanou obranou, ale nepredpokladal som, že dokážu remizovať s Argentínou. V druhom zápase to proti Nigérií nevyšlo, ale dalo sa to očakávať. Nigéria je fyzicky zdatný, rýchly a technicky vybavený súper. Jednoduché to nebude ani proti Chorvátom, aj keď oni nemusia nastúpiť v najsilnejšej zostave. Nádej však stále žije."

Aký ohlas mal výsledok proti Argentíne na Islande?

Vizitka Pavla Kretoviča:

Narodil sa 24. októbra 1956 v Košiciach, aktuálne žije v Reykjavíku.

Pôsobil v ZŤS Košice, Trebišove a Lokomotíve Košice. Bol spoluhráčom trénera národného tímu Jána Kozáka.

Na sklonku hráčskej kariéry prestúpil v roku 1991 z Lokomotívy do prvoligového islandského klubu Breidablik.

S aktívnou činnosťou skončil v roku 1994, potom začal trénovať mládež.

„Celá krajina bola na nohách. Počasie pritom neprialo, bol dážď. Napriek tomu zápas sledovalo množstvo ľudí na veľkoplošných obrazovkách, ktoré boli na niekoľkých miestach v Reykjavíku. Po zápase sa, samozrejme, dlho oslavovalo a všade je to téma číslo jeden.“

Zápas proti Argentíne sledovalo v krajine 99,6 percenta z ľudí, ktorí mali zapnutú televíziu. Čo znamená futbal pre Island?

„V deň zápasu proti Nigérii väčšina firiem, bánk a úradov púšťala zamestnancov skôr z práce, aby mohli sledovať zápas. Dress code je v súčasnosti reprezentačný dres. To je len pre predstavu, ako tu ľudia žijú futbalom.

Mužský aj ženský futbal sú veľmi obľúbené športy a veľká väčšina detí ho trénuje (každý desiaty Islanďan je registrovaný futbalista - pozn. red.). Majstrovstvá Európy 2016 vo Francúzsku futbal ešte viac zviditeľnili a spopularizovali.“

Čo je za úspechom islandského futbalu?

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa
Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Súvisiace články