Nedeľa, 7. marec, 2021Meniny má Tomáš

Fialkové prezradili, prečo tajili covid. Vyjadrili sa aj k účasti na MS

Paulína Fialková (vľavo) a Ivona Fialková. (Autor: slovenskybiatlon.sk)
Igor Dopirák|Publikované 20. jan 2021 o 16:33

Tvrdia, že sa nechceli vyhovárať.

BRATISLAVA. Keď ich zopár dní pred úvodnými pretekmi sezóny vo fínskom Kontiolahti poslali švédske úrady do karantény, nebolo známe, či majú ochorenie Covid-19 aj ony.

"V médiách už stihli zarezonovať rôznorodé informácie. Pravda je, že sa v našom tíme pri testovaní objavil jeden pozitívny prípad a na základe pokynov zostávame nateraz v izolácii," informovali Ivona a Paulína Fialkové na sociálnych sieťach.

Až v úvode minulého týždňa priznali, že ochorenie tajili. A následne prekvapili vyjadrením, že pre zdravotné problémy prerušujú sezónu.

Práve prekonané ochorenie spôsobilo, že vo Svetovom pohári dosahovali na ich pomery slabé výsledky.

"Nechceli sme, aby to vyzeralo, že sa vyhovárame na covid," opisujú Fialkové v aktuálnom rozhovore pre Slovenský biatlon, prečo svoje ochorenie dlhé týždne tajili.

Paulína Fialková v aktuálnej sezóne

Šprint v Hochfilzene: 86. miesto (4 tr. okruhy)

Šprint v Hochfilzene: 80. miesto (4)

Šprint v Oberhofe: 74. miesto (3)

Nechceli sa vyhovárať

"V tom čase sme to brali ako najlepšiu možnú alternatívu. Nechceli sme ešte pred štartom hovoriť, že sme mali covid a že výsledky nebudú ideálne. S odstupom času sa ukázalo, že to nebolo správne rozhodnutie," priznala Ivona Fialková.

Spolu so sestrou ľutujú, že sa do Svetového pohára vrátili tak skoro a priznávajú, že boj s koronavírusom podcenili.

"Tým, že sme mali ľahký priebeh ochorenia, začali sme trénovať príliš skoro. Na začiatku sme sa cítili dobre a mali sme preto vidinu Svetového pohára. Následne sa ukázalo, že sme na tom stále horšie a že korona vyčerpala naše telá natoľko, že sme museli prerušiť sezónu," vraví Paulína Fialková.

"Až teraz vidíme tie následky," doplnila ju sestra.

Počas posledných pretekov, ktoré absolvovali pred zhruba dvoma týždňami v nemeckom Oberhofe, mali obe problémy s dýchaním.

Mladšej Ivone dokonca po príchode do cieľa pomáhať zdravotníci.

"Nechceli sme sa vyhovárať na covid, ale už sme ľuďom nedokázali inak vysvetliť, prečo dosahujeme tak slabé výsledky," priznala Paulína.

Nevedia, čo si majú vyšetriť

Okrem dýchacích problémov sa u nich počas pretekov prejavovali aj ďalšie zdravotné problémy. 

"Mala som stiahnuté hrdlo, cítila som srdcovú arytmiu. Až ma to vystrašilo," opisuje 28-ročná Paulína.

Ivona Fialková v aktuálnej sezóne

Šprint v Hochfilzene: 58. miesto (2)

Stíhacie preteky v Hochfilzene: 55. miesto (6)

Šprint v Hochfilzene: 45. miesto (2)

Stíhacie preteky v Hochfilzene: 58. miesto (9)

Šprint v Oberhofe: 28. miesto (1)

Stíhacie preteky v Oberhofe: 49. miesto (7)

Obe biatlonistky následne na Slovensku podstúpili viacero vyšetrení. Tie neukázali vážne mechanické problémy srdca či pľúc, ale došlo k miernym odchýlkam.

"Na srdci a pľúcach mám malé zmeny. Lekári sa ale zhodli, že to nie je tak závažné, aby som nemohla trénovať," priznala Paulína.

"Ak by sme fungovali ako bežná populácia, nemali by sme problémy. Ako športovci však ideme často na hranu," konštatuje Ivona.

Problémom podľa nich je, že ani samotní športovci nevedia, čo presne si majú nechať vyšetriť.

Chcú ísť na MS v biatlone

Napriek súčasným problémom sa sestry Fialkové plánujú zúčastniť na blížiacich sa majstrovstvách sveta, ktoré sa od 10. do 21. februára uskutočnia v slovinskej Pokľjuke.

Mladšia Ivona okrem toho plánuje dva štarty aj na majstrovstvách Európy v Poľsku (27. - 31. január).

"Po konzultáciách s lekármi sme sa dohodli, že to skúsime. Zázraky sa nestanú, ale môžeme urobiť všetko, čo je v našich silách. Takáto prestávka by nemala dobrý vplyv ani na budúcu olympijskú sezónu," tvrdí Ivona.

Na európskom šampionáte pôjde šprint a stíhacie preteky. "Mám deficit súťaženia, či už z fyzickej alebo psychickej stránky. Potrebujem súťažiť," tvrdí.

Paulína sa najbližšie predstaví v pretekoch až na majstrovstvách sveta.

"Preteky pre mňa teraz nie sú vhodná voľba. Čo sa týka šampionátu v Pokľjuke, lekári sa zhodli, že covid spôsobil totálne vyčerpanie organizmu a trvá niekoľko mesiacov, kým sa z toho človek dostane. Nebudem preto od seba očakávať zázraky," dodala.

Športovci a Covid-19

Covid prekonali viacerí slovenskí športovci. Vážnejšie komplikácie pri návrate k športu nik z nich nemal, respektíve o nich nik okrem sestier Fialkových neinformoval.

Triatlonista Richard Varga však upozornil, že vo Veľkej Británii majú vrcholoví športovci odporúčaný postup, ktorý po prekonaní vírusu musia športovci dodržať.

„Ozvala sa mi fyzioterapeutka z Veľkej Británie, ktorá mi v minulosti pomáhala. Písala mi, že po prekonaní Covidu-19 treba dodržiavať protokol pri návrate k tréningu. Musíte si kontrolovať tep a začať športovať pozvoľna. Návrat k športu môže trvať aj mesiac,“ hovoril Varga pre SME.Igor Dopirák pracuje na pozícii senior editor. V denníku SME pôsobil od roku 2015, najskôr ako externý redaktor. Jeho srdcovkou je futbal, venuje sa však aj ďalším športom.

Súvisiace články