Slováci nominovali na ZOH. Za kritické postoje k Číne hrozí vylúčenie z hier

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová počas tréningu zjazdu žien v stredisku Čongson na ZOH. (Autor: TASR/AP)
Miloslav Šebela|21. jan 2022 o 13:05

V Pekingu sa predstaví 50 slovenských športovcov.

BRATISLAVA. Slovensko bude na olympijských hrách v Pekingu zastupovať presne 50 športovcov v siedmich športoch. 

Zloženie výpravy v piatok schválilo valné zhromaždenie Slovenského olympijského a športového výboru.

„Je zložité hodnotiť, či je počet športovcov vyšší, či nižší. Berieme to ako fakt. Keď sa pozrieme na uplynulé olympijské hry, tak toto číslo má klesajúcu tendenciu.

Musíme sa pozrieť na to, čo robiť, aby sme tento stav zastavili a vyslali na olympijské hry viac športovcov,“ uviedol prezident SOŠV Anton Siekel. 

Pekinské hry sa konajú za prísnych protipandemických opatrení a všetci športovci sa budú musieť pravidelne testovať. Rovnako platí, že do olympijskej bubliny sa dostanú len osoby, ktoré sú plne zaočkované. Inak musia absolvovať povinnú karanténu 21 dní.

„Naše najväčšie želanie je, aby sa všetci členovia slovenskej výpravy dostali do dejiska olympijských hier zdraví,“ vraví Siekel. 

Idú do neznáma

Takmer všetci cestujú do neznámeho prostredia. Kvôli pandémii covidu sa v Pekingu uskutočnilo minimum testovacích podujatí. Športoviská či olympijskú dedinu nevideli naživo ani zástupcovia Slovenského olympijského a športového výboru.

Nik tak do detailov nevie, aký svah čaká na súťažiach Petru Vlhovú. 

„Prvýkrát v histórii sa stáva, že ideme do prostredia, kam sme nemali možnosť vycestovať. Bude to náročné pre športovcov v tom, že nepoznajú profil trate, zloženie snehu, technické zázemie.

Bude to náročné fyzicky aj mentálne, pretože idú do podmienok, ktoré si nemali možnosť otestovať,“ uviedol generálny sekretár SOŠV Jozef Liba. 

Predchádzajúce hry v Pjongčangu boli pre slovenskú výpravu najúspešnejšie v histórii. Anastasia Kuzminová vybojovala zlato a dve strieborné medaily. Vrátia sa slovenskí reprezentanti s medailou aj z Pekingu? 

Najväčšia pozornosť fanúšikov sa bude sústreďovať na lyžiarku Petru Vlhovú, ktorá má veľkú šancu do početnej zbierky úspechov pridať aj olympijskú medailu.

„Som športový fanúšik a každý fanúšik sa pozerá na Petru Vlhovú ako na veľkého favorita vo všetkých disciplínach, v ktorých nastúpi. Je to silný a zdravo sebavedomý športovec.

Budeme právom očakávať veľký úspech a prevzatie štafetového kolíku po Nasti Kuzminovej.

Dúfam, že aj hokejisti budú pomýšľať na čo najvyššie umiestnenie a budem sa tešiť z každého dobrého umiestnenia slovenského reprezentanta,“ uviedol Siekel. Presný počet medailí si Siekel netrúfal tipovať.

Medailu sa v ére samostatnosti podarilo na zimných hrách vybojovať len trom slovenským reprezentantom. Okrem Kuzminovej to dokázali Radoslav Židek a Pavol Hurajt. 

Aj v bubline budú prísne pravidlá

Vzhľadom na pandémiu sa hry uskutočnia za prísnych opatrení. Športovci budú izolovaní v olympijskej bubline, budú sa musieť testovať každý deň a aj ich pohyb v bubline bude obmedzený.

Môžu ísť len na svoje športovisko a do olympijskej dediny. Nebudú sa môcť v bubline pohybovať úplne voľne a nebudú môcť ísť povzbudiť krajanov na iných súťažiach.

Kľúčové bude, aby členovia výpravy ostali zdraví. Riziko ochorenia covidu je vzhľadom na nový variant omikron niekoľkonásobne vyššie. V prípade pozitívineho testu by člen výpravy nemohol do Pekingu cestovať. 

„V predstihu sme všetkým odporučili, aby striktne dodržiavali nosenie rúšok, vyhýbali sa hromadným podujatiam a obmedzili riziko stretnutia s pozitívne testovaným človekom.

Takéto ochorenie nielen športovcov ale aj kolegov, ktorí by nemohli cestovať, by mohlo mať vážne následky na priebeh pobytu našej olympijskej výpravy,“ vysvetľuje Siekel. 

Pokiaľ bude mať niekto z členov výpravy pozitívny test ešte pred odletom do Pekingu, je možné ho nahradiť iba vtedy, ak prípadný náhradník vypĺňal dotazník v aplikácii pre organizátorov ZOH 14 dní pred odletom. Nie je to možné urobiť dodatočne.

To je podmienkou pre vstup do olympijskej bubliny.

Za prejavy aktivizmu budú Číňania trestať

Čína taktiež upozornila účastníkov hier, že kritické ohlasy na nedodržiavanie ľudských práv nebude tolerovať.

"Správanie a vyjadrenia proti olympijskému duchu, zvlášť proti čínskym zákonom budú predmetom sankcií," vyjadril sa podľa BBC člen organizačného výboru hier Jang Šu. 

Čína je citlivá na ohlasy ku genocíde Ujgurov, útlak Tibeťanov či obmedzovanie slobôd v Hongkongu.

Športovcom by pri kritických postojoch hrozilo odobratie akreditácie a vylúčenie z hier. Už to môže byť pre športovcov prísny trest vzhľadom na ich kariéru.

Aj organizácia Human Rights Watch upozorňuje účastníkov hier na možný postih za prejavy aktivizmu aj to, že čínski organizátori môžu ich názory a vyjadrenia monitorovať. V Olympijskej charte je taktiež zákaz akejkoľvek formy aktivizmu.

„V olympijských priestoroch, na športoviskách a iných miestach nie je povolený žiadny typ demonštrácií, politickej, náboženskej či rasovej propagandy,“ uvádza sa v charte.

Podľa Antona Siekela slovenskí športovci vedia, že podobné pravidlá sú platné nezávisle od toho, kde sa súťaže konajú. 

„Náš olympijský tím prichádza do dejiska hier osláviť olympijské hry ako športový sviatok. Ctím a vážim si všetkých, ktorí poukazujú na krivdy a nerovnoprávnosť, ale dodávam, je dosť času, aby sme na to poukazovali. Zachovajme si olympijské hry ako pár dni v roku, aby sme sa venovali oslave športu.“

Hry v Pekingu sa budú konať od 4. do 20. februára.

Nominácia SR na ZOH 2022 v Pekingu:

SNOUBORDING (1):

Klaudia Medlová (Slopestyle, Big Air)

ALPSKÉ LYŽOVANIE (5)

Petra Vlhová (slalom, obrovský slalom, alpská kombinácia, super-G)

Rebeka Jančová (slalom, obrovský slalom, super-G, tímová súťaž)

Petra Hromcová (slalom, obrovský slalom, super-G, tímová súťaž)

Adam Žampa (slalom, obrovský slalom, tímová súťaž)

Andreas Žampa (slalom, obrovský slalom, super-G, tímová súťaž)

BEH NA LYŽIACH (5):

Alena Procházková (šprint, 10 km klasicky, tímový šprint, 30 km voľnou technikou)

Barbora Klementová (šprint, 10 km klasicky, tímový šprint)

Kristína Sivoková

Peter Mlynár (šprint, 15 km klasicky, tímový šprint)

Ján Koristek (15 km klasicky, tímový šprint, skiatlon 15 km klasicky +15 km voľne, 50 km voľnou technikou)

BIATLON (8):

Paulína Fialková (štafety, šprint/+stíhačka/, vytrvalostné, /hromadné/)

Ivona Fialková (štafety, šprint/+stíhačka/, vytrvalostné, /hromadné/)

Henrieta Horvátová (štafety, šprint/+stíhačka/, vytrvalostné, /hromadné/)

Veronika Machyniaková (štafety, šprint/+stíhačka/, vytrvalostné, /hromadné/)

Michal Šima (štafety, šprint/+stíhačka/, vytrvalostné, /hromadné/)

Šimon Bartko (štafety, šprint/+stíhačka/, vytrvalostné, /hromadné/)

Tomáš Sklenárik (štafety, šprint/+stíhačka/, vytrvalostné, /hromadné/)

Matej Baloga (štafety, šprint/+stíhačka/, vytrvalostné, /hromadné/)

(štafetový mix podľa vývoja)

SÁNKOVANIE (5):

Katarína Šimoňáková (ženy, štafety)

Jozef Ninis (muži, štafety)

Marián Skupek (muži)

Tomáš Vaverčák (dvojice, štafety)

Matej Zmij (dvojice, štafety)

BOBY (1):

Viktória Čerňanská (monoboby)

HOKEJ (25):

brankári: Patrik Rybár (Dinamo Minsk/KHL), Branislav Konrád (HC Olomouc/ČR), Matej Tomek (HC Kometa Brno/ČR)

obrancovia: Marek Ďaloga (HC Kometa Brno/ČR), Martin Marinčin (HC Oceláři Třinec/ČR), Peter Čerešňák (HC Plzeň/ČR), Mário Grman (HPK Hämeenlinna/Fín.), Michal Čajkovský (Sibir Novosibirsk/KHL), Martin Gernát (HC Lausanne/Švaj.), Šimon Nemec (HK Nitra), Samuel Kňažko (Seattle Thunderbirds/USA/WHL)

útočníci: Libor Hudáček (Dinamo Minsk/KHL), Miloš Kelemen (BK Mladá Boleslav/ČR), Michal Krištof (HC Kometa Brno/ČR), Marko Daňo (HC Oceláři Třinec/ČR), Miloš Roman (HC Oceláři Třinec/ČR), Juraj Slafkovský (TPS Turku/Fín.), Tomáš Jurčo (Barys Nur-Sultan/KHL), Peter Cehlárik (Avangard Omsk/KHL), Marek Hrivík (Torpedo Nižnij Novgorod/KHL), Kristián Pospíšil (HC Davos/Švaj.), Samuel Takáč (HC Slovan Bratislava), Pavol Regenda (HK DUKLA Ingema Michalovce), Adrián Holešinský (HK Nitra), Peter Zuzin (HKM Zvolen)

Miloslav Šebela
Miloslav Šebela sa venuje cyklistike, biatlonu, motorizmu, plávaniu a ďalším individuálnym športom. Reportérsky pokrýval zimné olympijské hry vo Vancouvri, v Soči a Riu, niekoľko šampionátov v cyklistike a dva hokejové. Okrem písania o športe sa aktívne venuje cyklistike, triatlonu a ultratrailu.

Súvisiace články