BRATISLAVA. Zlatan Ibrahimovič predvádza po tridsiatke azda svoje najlepšie výkony, tridsiatnik Arjen Robben hrá v životnej forme. Pavel Nedvěd získal ako 31-ročný Zlatú loptu, Fabio Cannavaro mal pri jej preberaní dokonca 33 rokov.
Brazílčania? I kariéra tých najlepších a najtalentovanejších začína upadať v čase, keď výkonnosť ich európskych rovesníkov vrcholí. Bohémsky život, slabá tréningová morálka i strata motivácie sú dôvody, pre ktoré mnohí brazílski futbalisti nevyužívajú svoj potenciál naplno.
Aj Neymar priznáva: „V Európe sa každý tréning berie vážne, v Brazílii však netrénujeme s takým nasadením, ako by sme mali. Bohužiaľ, je to súčasť brazílskej mentality,“ povedal pre Rede Globo.
V mladosti lepší ako Messi
Podľa mnohých mal viac talentu než Lionel Messi. Ako druhý hráč Barcelony v histórii sa dočkal ovácií postojačky od fanúšikov Realu na ich vlastnom štadióne.
Svojimi kúzlami Ronaldinho zabával divákov a ničil súperov, FIFA ho dvakrát za sebou vyhlásila za najlepšieho hráča sveta.
Napriek tomu bol už ako 28-ročný náhradníkom v AC Miláno. V Ronaldinhovi totiž unikátny talent súperil so závislosťou od nočného života.
Barcelona ho v roku 2008 predávala do Milána pribratého a z formy, životný štýl však ani na San Sire nezmenil. Keď sa raz s brankárom Didom uprostred týždňa zabávali v nočnom klube, fanúšikovia AC Miláno na nich nahnevane kričali, aby išli domov, pretože na druhý deň ráno ich čakal tréning.
Linka pre Ronaldinha
Nenapraviteľný bol aj po návrate do Brazílie v drese Flamengo Rio de Janeiro. Klubového prezidenta to doviedlo až k bizarnému kroku - zriadil špeciálnu telefonickú linku, na ktorú mali fanúšikovia nahlasovať, keď Ronaldinha uvidia na párty či v nočnom klube.