Utorok, 28. septembra, 2021Meniny má Václav

Hamšík je v Číne? To som nevedel, tvrdí Maďar, ktorého preslávili tepláky

Gábor Király. (Autor: TASR)
Prémiový obsah
Pavol Spál|21. mar 2019 o 11:49

Maďarského brankára preslávili sivé tepláky.

BRATISLAVA. Zachytal si v anglickej i nemeckej lige. Futbalový brankár Gábor Király je však slávny hlavne vďaka obyčajným teplákom. Sú sivé, o číslo väčšie, aby boli pohodlnejšie.

Király sa stal fenoménom majstrovstiev Európy v roku 2016. Mnohí školáci, predavačky v supermarketoch, televízni hlásatelia, požiarnici či vysokoškolskí profesori v Maďarsku si ráno v deň zápasu majstrovstiev Európy proti Portugalsku natiahli sivé tepláky.

Dokonca aj nejedného psa do nich navliekli.

Király sa vo veku 40 rokov a 74 dní stal najstarším účastníkom európskeho šampionátu v histórii a výrazne pomohol maďarskej reprezentácii k postupu do osemfinále.

Király tvrdí, že tepláky sú zo špeciálnej látky, ktorá je veľmi ľahká, takže ani v daždi nenasiaknu príliš veľa vody.

V Anglicku chytal v Crystal Palace, West Hame, Aston Ville a Burnley. Po pôsobení v Leverkusene a Mníchove 1860 to ešte skúšal v londýnskom Fulhame. Od leta 2015 je zase doma v Haladási Szombathelyi.

Počas osemnástich rokov odchytal za reprezentáciu 108 zápasov a je maďarským rekordérom. V reprezentácii skončil pred tromi rokmi. Pred kvalifikačným zápasom Slovensko - Maďarsko poskytol SME rozhovor.

Tridsaťštyriročná portugalská hviezda Cristiano Ronaldo má podľa testov biologický vek iba 23 rokov. Ako ste na tom vy?

„Iné by bolo, keby som mal dvadsať rokov, čo je o dosť menej ako mojich 43. Stále však poctivo trénujem a som motivovaný. Futbal mám rád, je pre mňa inšpiráciou.“

Každý futbalový fanúšik vie, že Király je spojený s teplákmi. Nosíte ich celý život?

„Predtým som mal čierne. Keď mi ich raz kustód zabudol vyprať, tak som si vzal sivé. Vzápätí sme možno osem zápasov neprehrali a odvrátili sme hrozbu zostupu. Začalo sa mi dariť a odvtedy sú mojím talizmanom. V sivých teplákoch chytám už 23 rokov, ale myslím si, že to nie je až také dôležité. Aj v nich môžete dostať gól z každej strely. Musím hlavne podávať dobré výkony. Ak poctivo trénujem, nezáleží na tom, či nosím krátke alebo dlhé gate. Dôležité je, ako hráte.“

Vraj máte vlastnú značku teplákov.

„Áno, samozrejme. Pred tromi rokmi sme založili značku a vyrábame vlastné tepláky. Nemáme však len sivé tepláky, ponúkame aj brankárske rukavice, chrániče, tričká, športové bundy. Je toho viac.“

Koľko teplákov potrebujete na jednu sezónu?

Dočítajte tento článok
s predplatným sportnet.sk

Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

Máte už konto alebo predplatné? Prihláste sa

Súvisiace články