Ovečkin sa zapísal do histórie, Washington však po nešťastnej chybe prehral

Zápas Boston Bruins - Washington Capitals.
Zápas Boston Bruins - Washington Capitals. (Zdroj: SITA/AP)
TASR|20. máj 2021 o 07:01 (aktualizované 20. máj 2021 o 11:13)

Definitívne sa skončila základná časť.

NEW YORK. Hokejisti Bostonu zvíťazili v treťom súboji 1. kola play off NHL nad Washingtonom 3:2 po predĺžení.

Vďaka presnému zásahu Craiga Smitha z 86. minúty vedú nad Capitals v semifinálovej sérii Východnej divízie 2:1 na zápasy.

Slovenský obranca Zdeno Chára odohral za Washington proti svojmu bývalému klubu 20:04 minúty, mal plusový bod a na brankára vyslal dve strely. Brankár Jaroslav Halák nebol ani na striedačke Bruins.

Nedorozumenie Washingtonu

Aj tretí zápas muselo rozhodnúť predĺženie. V prvom boli úspešnejší Capitals, no ďalšie dve pre seba rozhodli hráči Bruins a otočili tak vývoj dramatickej série.

V noci na štvrtok im k tomu pomohlo nedorozumenie Washingtonu. Brankár Iľja Samsonov chcel nechať puk za bránkou obrancovi Justinovi Schultzovi, no ten jeho zámer úplne nepochopil, predbehol ho Smith a rýchlo zasunul puk za vracajúceho sa Samsonova.

"Zakrúžil som späť do pásma, ich gólman bol za bránkou. Neviem, či si nerozumeli, ale vyzeralo to tak. Skúsil som do toho skočiť, zobral som puk a mal som akurát dosť času, aby som zakončil. Bol to skvelý pocit," uviedol strelec víťazného gólu pre nhl.com.

Samsonov predvádzal do rozhodujúceho momentu výborný výkon a dokopy kryl až 40 striel súpera.

"Treba zdvihnúť hlavy, ešte nás čaká veľa hokeja. Dnes odviedol skvelú prácu a bez neho by sme sa ani nedostali do toho bodu. Myslím si, že by to mal vedieť, určite o tom budeme hovoriť," povzbudil ho obranca John Carlson.

Samsonov je tretí brankár Caps v treťom zápase série. Vítek Vaněček nastúpil v úvodnom stretnutí, no utrpel v ňom zranenie v dolnej časti tela, do druhého zápasu tak odštartoval Craig Anderson, ale rovnaké problémy ho vyradili z tretieho duelu.

Jeden gól v stretnutí zaznamenal kapitán Caps Alexander Ovečkin, ktorý tak v základnej časti a play off nazbieral dokopy už 800 presných zásahov, čo sa mu podarilo ako šiestemu hráčovi histórie.

Pred ním prekonali túto métu len Wayne Gretzky (1016), Gordie Howe (869), Brett Hull (844), Jaromír Jágr (844) a Mark Messier (803). Ovečkin dal 730 gólov v ZČ a 70 v play off.

Až teraz ukončili základnú časť

Colorado si poradilo so St. Louis 6:3 aj vďaka štyrom kanadským bodom Nathana MacKinnona. Center prvého útoku zaznamenal hetrik, ku ktorému pridal asistenciu a jeho tím vedie v sérii Západnej konferencie 2:0 na zápasy.

Joonas Donskoi pridal ku dvom presným zásahom aj asistenciu, brankár Philipp Grubauer kryl 32 striel súpera.

Do vedenia 2:0 na zápasy sa dostala aj Carolina, ktorá v noci na štvrtok zdolala Nashville 3:0. Hrdinom zápasu bol brankár Hurricanes Alex Nedeljkovic, ktorý zneškodnil 32 striel a v druhom stretnutí play off v kariére si pripísal premiérové čisté konto.

Hráči Winnipegu zvíťazili v úvodnom zápase série s Edmontnom 4:1, keď dokázali ubrániť víťaza Art Ross Trophy Connora McDavida i Leona Draisaitla. Najproduktívnejší hráči základnej časti skončili bez bodov.

Bodku za skrátenou základnou časťou, v ktorej sa pre koronavírus muselo viacero zápasov presúvať, dal duel Calgary s Vancouverom, v ktorom triumfovali Flames 6:2. Už skôr však bolo isté, že sa ani jeden z tímov neprebojuje do play off.

Slovenský center Adam Ružička odohral za Calgary 12:15 min, zaznamenal dve trestné minúty a jednu strelu na bránku.

NHL - 1. kolo play off - 16. máj:

Boston - Washington 3:2 pp (0:0 1:2, 1:0 - 0:0, 1:0)

Góly: 30. Hall (C. Smith, K. Miller), 52. Marchand (Bergeron, McAvoy), 86. C. Smith – 29. Ovečkin (Mantha), 39. Dowd (Hathaway)

Brankári: Rask - Samsonov, strely na bránku: 43:37

/stav série: 2:1/

/Zdeno Chára (Washington) odohral 20:04 min., pripísal si jeden plusový bod, dvakrát vystrelil na bránku a bol vylúčený na 2 minúty/

Carolina - Nashville 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)

Góly: 9. Aho (A. Svečnikov, D. Hamilton), 60. Aho (Pesce), 60. Foegele (Fast)

Brankári: Nedeljkovic - Saros, strely na bránku: 31:32

/stav série: 2:0/

Edmonton - Winnipeg 1:4 (0:0, 1:1, 0:3)

Góly: 29. Puljujärvi (Barrie, Nurse) – 32. Poolman (Wheeler, N. Thompson), 50. Toninato (Stanley, N. Thompson), 59. Connor (Scheifele, Pionk), 59. Wheeler (Connor, Scheifele)

Brankári: Smith - Hellebuyck, strely na bránku: 33:22

/stav série: 0:1/

Colorado - St. Louis 6:3 (2:0, 1:1, 3:2)

Góly: 1. Donskoi (Graves, Kadri), 19. MacKinnon (Makar, Donskoi), 24. Donskoi (MacKinnon, Rantanen), 56. MacKinnon (D. Toews, Landeskog), 58. Saad (Jost), 60. MacKinnon (Rantanen, Landeskog) – 37. Blais (Clifford, Krug), 51. B. Schenn (Bozak, Krug), 56. Hoffman (Mikkola, Thomas)

Brankári: Grubauer - Binnington, strely na bránku: 35:35

NHL - základná časť - 16. máj:

Calgary - Vancouver 6:2 (3:0, 2:2, 1:0)

Góly: 8. M. Tkachuk (J. Gaudreau, Välimäki), 13. Dubé (D. Ryan, B. Ritchie), 17. Mangiapane (Backlund, Nordström), 26. B. Ritchie (D. Ryan, Dubé), 31. M. Tkachuk (J. Gaudreau, Ch. Tanev), 44. Mackey (B. Ritchie, D. Ryan) – 29. Horvat (Boeser, Rathbone), 30. J. T. Miller (Boeser, T. Myers)

Brankári: Markström - Holtby, strely na bránku: 28:21

/Adam Ružička (Calgary) odohral 12:15 min a raz vystrelil na bránku/

Domov»Hokej»NHL»Ovečkin sa zapísal do histórie, Washington však po nešťastnej chybe prehral