Nepostúpili do play-off, urobili zmeny, ako sa to odrazí počas sezóny? #2 VANCOUVER CANUCKS

Oh My Hockey|30. sep 2021 o 19:36

V tejto sérii blogov sa zameriavam na štyri kluby, ktoré v minulej sezóne nepostúpili do play-off. Ich leto však bolo rušné a budú chcieť odohrať viac ako 82 zápasov. Pozrieme sa na to, ako sa posilnili a či sú bližšie play-off ako v minulej sezóne.

V tejto časti pokračuje druhým tímom zo západu.

Vancouver Canucks

Minulá sezóna bola pre „kosatky“ katastrofa, zaostali za všetkými očakávaniami a skončili poslední v Severnej divízii za Ottawou. Vo svojej divízii strelili najmenej gólov a po tom, ako sezónu predtým ukončili v play-off medzi najlepšou osmičkou, veľmi sklamali. Generálny manažér Jim Benning sa preto obdobia prestupov a podpisov nových zmlúv nebál a do svojho kádra priviedol viacero nových tvári.

Brankári

Začnime opäť v bráne. Jednotkou Canucks je Thatcher Demko. O tom niet pochýb a tým sa teraz zaoberať nebudeme. Dvojkou bol v minulej sezóne Braden Holtby, ktorý bol po sezóne vykúpený zo zmluvy. Ako nová dvojka prichádza skúsený veterán Jaroslav Halák. Posledný Slovák, ktorý hral NHL vo Vancouveri, bol Mário Bližňák, figuroval v šiestich zápasoch. Známejším bývalým hráčom „kosatiek“ je Pavol Demitra, ktorý tam odohral dve úspešné sezóny a Halák ho bude pripomínať aj svojou prilbou.

Po desiatich rokoch budú mať slovenskí fanúšikovia Canucks vo svojom tíme krajana. Skúsený Halák sa ocitne v inej situácii ako v minulých sezónach. Už pred sebou nebude mať skvelú defenzívu, akú mal v minulosti v tímoch Islanders a Bruins. Pre svoj tím bude veľmi dôležitý a vie, čo to znamená byť druhý brankár. V minulosti svoj tím viackrát podržal, keď tímová jednotka nemala svoju formu alebo bola zranená.  

Obrana

Pred ním bude stáť defenzíva, ktorá je mierne obmenená, ale stále pomerne nespoľahlivá. Najzvučnejším menom, ktoré v lete oživilo súpisku, je Švéd Oliver Ekman-Larsson. Bývalý kapitán Arizony Coyotes má za sebou katastrofálnu sezónu, patril medzi najhorších bekov ligy. Pozitívnym uhlom pohľadu môže byť to, že horšiu sezónu už asi mať nemôže. Jeho celková bilancia v štatistike +/- v 769 zápasoch v NHL je alarmujúcich -109. V ofenzívnej stránke hry je jeho bodové maximum 55 bodov, ktoré dosiahol v sezóne 2015-16 v 75 zápasoch. Na to, aby bol užitočný v Britskej Kolumbii, potrebuje zlepšiť hlavne svoje bránenie.

Po tejto stránke je obrana Canucks v zlom stave a najlepší obranca tímu, Quinn Hughes, mal takisto veľmi zlú sezónu z defenzívneho hľadiska jeho hry. Navyše stále nepodpísal novú zmluvu, ale k tomu teraz nebudeme odbiehať.

V páre s Ekmanom-Larssonom by mohol nastupovať Tucker Poolman, ktorý podpísal s Vancouverom zmluvu na štyri roky. Poolman je robustný hráč, ktorý bude musieť ukázať, že si zaslúži miesto v prvých dvoch obranných pároch.

Ďalšou posilou do zadných radov je dvojnásobný víťaz Stanley Cupu s Tampou Bay, Luke Schenn. Benning ho podpísal za veľmi výhodnú sumu v hodnote 850 000 dolárov ročne na dva roky. Herný systém Tampy mu vyhovoval a jeho pokročilé štatistiky boli solídne. Hral ale v najlepšom tíme ligy a spoluhráči, s ktorými najčastejšie nastupoval, boli Sergačev, McDonagh a Hedman. Vo Vancouveri ho čaká väčšia výzva.

Komplikácie pre tím spôsobuje aj to, že skúsený bek Travis Hamonic sa zatiaľ z osobných dôvodov  nepridal k tímu a je možné, že vynechá dlhší čas, možno aj väčšinu sezóny. V obrane to pre tento tím teda nevyzerá ružovo, poďme na útok.

Útok

Do ofenzívy pribudli dvaja hráči, ktorí stoja za zmienku. Hlavná posila prišla spolu s Ekmanom-Larssonom výmenou z Arizony. Krídelník Conor Garland, ktorý je menšieho vzrastu, ale zato prinesie množstvo šikovnosti aj výbornú kontrolu puku. Na ľade ho je vidno a aktívne tvorí hru. V minulej sezóne bol najlepším útočníkom Coyotes. Priestor na krídle Petterssona (ten je takisto ako Quinn Hughes stále bez zmluvy), Millera alebo Horvata by mu mal vyhovovať.

Druhou zvučnou posilou je center Jason Dickinson. Vancouver ho získal len za voľbu v treťom kole draftu z Dallasu. Dickinson je hráč, akého „kosatky“ veľmi potrebujú - defenzívny center. Nie je najproduktívnejší, ale smerom dozadu bude veľmi užitočný. Veľkou pomocou pre útok bude aj Vasilij Podkolzin, 20-ročný hráč, ktorého Canucks draftovali z desiateho miesta v roku 2019. Prechod do NHL nie je jednoduchý, ale všetko nasvedčuje tomu, že Podkolzin prišiel na tréningový kemp pripravený a môže sa dostať do prvých dvoch útokov.

Aká sezóna teda čaká najzápadnejší tím NHL?

Defenzíva je tá najväčšia obava, brankári za ňou budú mať čo robiť. To, či budú hráči, ktorí do obrany prišli, skutočne posily, uvidíme až počas sezóny. V útoku môžeme očakávať progres, keďže Garland, Dickinson a Podkolzin budú kvalitnou pomocou. V zápasoch Vancouveru zrejme uvidíme veľa gólov na oboch stranách. Sú však v Pacifickej divízii, a to zvyšuje ich šance na play-off. Určite to nebude jednoduché, je tam viac pomerne vyrovnaných tímov a tréner Travis Green má pred sebou náročnú úlohu. Vyťažiť zo svojich hráčov čo najviac a vytiahnuť tím z priemernosti. Jeden z hlavných krokov k tomu je, samozrejme, naučiť ich dobre brániť. O strieľanie gólov sa má kto postarať.   

Súvisiace články

Nachádzate sa tu: