Nemusím nikomu nič dokazovať, dušoval sa Laine. Ako mu vyšiel štart do sezóny?

Oh My Hockey|26. okt 2021 o 11:33

Keď príde na Patrika Laineho, veľkohubé vyhlásenia nejdú bokom. Dvojka draftu 2016 ich ponúkla už niekoľko. A nebála sa ich ani pred prebiehajúcou sezónou.

V lete podpísal Laine ročný kontrakt s hodnotou 7 500 000 dolárov. Hovoril jasnou rečou: Dokáž, že na to máš. Fín vie, že bojuje o svoju budúcnosť.

Do kariéry vykročil správnou nohou. Už dve sezóny po drafte mal na konte rovných 80 gólov v NHL, no 44 zásahov z ročníka 2017/18 nikdy nenapodobnil. Jeho pušný prach zvlhol natoľko, že vlani zaznamenal v 46 dueloch biednych 12 gólov.

Sezóna 2021/22 je preňho kľúčovou.

"Myslím, že už nemusím nikomu nič dokazovať," povedal útočník pred sezónou. "Myslím si, že som už predviedol, čo v tejto lige dokážem, keď som strelil viac ako 40 (gólov v sezóne 2017/18). To ani zďaleka nedokáže každý. Ale ja to zvládnem. Už som to ukázal, takže si nemyslím, že som už v takej pozícii, že musím niekomu niečo dokazovať."

Mnohým slová zväčša drzo úprimného krídelníka nevoňali. Laine dodal, že sa chce zlepšovať a je jedno, či v predchádzajúcej sezóne pozbieral 20, alebo 70 bodov.

Zmena prostredia mala byť pomocou preňho, ale hlavne pre Pierre-Luca Duboisa, ktorý šiel opačným smerom. Trejd, ktorý vlani otriasol hokejovým svetom, napokon úplne nepomohol ani jednému - aspoň v prvej sezóne nie. Laine v prvom ročníku za Blue Jackets pozbieral len 21 bodov.

V tabuľke +/- mal hrozivých -29.

Nebol len neproduktívnym hráčom. Nikdy síce nebol dobrý v obrannej činnosti, ale vlani sa v tomto ohľade podľa pokročilých štatistík ešte zhoršil.

Na druhej strane ponúka viac ako len presnú strelu. Dokáže tím pozdvihnúť aj prihrávkami (v čom sa rokmi po príchode do ligy zlepšil) a častými výpadmi do útočného pásma.

Aj tak je ale jeho najväčšou zbraňou čuch na góly. Laineho nemusíte vidieť v celom zápase, no keď má napriahnuté, je veľká šanca, že puk skončí v sieti. V sezónach 2016/17 a 2017/18 strelil o 17,2, resp. 16,6 gólov viac, než by od neho pokročilé štatistiky na základe jeho hry očakávali. V oboch sezónach bol v štatistike "goals above average" jasne na špici ligy.

Čo teda Patrik musí nájsť? Efektivitu a ľahkosť, ktorú využíval na strieľanie gólov, hoci na to nemal úplne najideálnejšie podhubie.

Sezóna 2021/22

Začiatok ročníka 2021/22 našiel Patrika v solídnej forme. Zatiaľ zbiera v priemere presne bod na zápas, čo počas celej sezóny nikdy v kariére nedokázal.

V šiestich dueloch strelil dva góly. V kvantite by mohol pridať, no kvalita hovorí jasnou rečou - obidva prišli v správny čas, pretože obidva boli víťazné.

Najprv sa trafil v predĺžení proti Seattlu.

Potom - rovnako v predĺžení - získal bonusový bod proti New Yorku Islanders.

Columbus strelil v prebiehajúcom ročníku zatiaľ 19 gólov, Laine bol pri šiestich. Viac bodov ako on má momentálne z hráčov "modrokabátnikov" iba Oliver Bjorkstrand.

Ako Laine, tak Dubois začali sezónu dobre. Dúfajú, že prvá bola len nepodarkom a zahodia ju za hlavu.

"Nemal s nami dobrý koniec sezóny," povedal o Lainem kouč Brad Larsen. "Priznal si to, ale už to má za sebou. Ja som to hodil za hlavu, vnímame to ako jeho nový začiatok. Vložil do toho veľa práce. Je nadšený a plný energie. To je prvý krok na ceste k zlepšeniu. Očakávam, že "Patty" bude mať lepší začiatok, lepší rok, ale to očakávam od mnohých chlapcov."

23-ročný forvard začal sezónu s 0,5 gólmi nad očakávaním. Jeho hra zatiaľ napovedá, že by mal vyprodukovať jeden gól za 60 hracích minút. Ak by si udržal terajšie tempo hry, očakávalo by sa od neho iba 24 gólov v prípade, že by odohral 82 stretnutí. A to by bolo na jeho pomery, talent a kvality nízke číslo.

Ak by však Patrik našiel stratenú streleckú sebaistotu a priblížil sa k číslam gólov strelených nad priemer zo svojich prvých rokov za morom, pokojne môže nastrieľať 35-40 gólov.

Ktovie, dokedy si Laine udrží výborný priemer bod na zápas. Pravdepodobnejšie je, že bude strieľať góly, no i tak sa od neho v prípade odohratia celej sezóny dá očakávať 70-75 bodov s vyváženým počtom gólov a asistencií.

Apetít mu nechýba. Strieľať sa pokúšal 27-krát, na bránu prešlo 12 jeho pokusov a jeho strelecká úspešnosť je na hodnote 16,7%. Na základe jeho štatistík a zohľadňujúc jeho hru v pomere k streleným gólom má Laine omnoho vyšší strelecký potenciál ako zvyšok tímu a jeden z najvyšších v lige.

Úvod sezóny teda hovorí nasledovné: Patrik Laine začal s vervou. Je pripravený skórovať, prebrať rolu ofenzívneho lídra a tímu pomáha aj bodmi. Otázne je, čo nastane, keď do Columbusu príde kríza.

Hodnotiť hocičo z dlhodobej perspektívy je zatiaľ priskoro, ale začiatok ročníka naznačil, že sa Laine na kľúčovú osobnú sezónu pripravil výborne.

Zvládne v tom pokračovať a dokáže, v čom je najlepší?

Nachádzate sa tu: