Namiesto parádnej sezóny zažívajú frustráciu a beznádej

Wigan účinkoval v Premier League osem rokov v rade (2005-2013). Ďalší ligový ročník pritom môžu Latics začať až v tretej lige.
Wigan účinkoval v Premier League osem rokov v rade (2005-2013). Ďalší ligový ročník pritom môžu Latics začať až v tretej lige. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|25. apr 2015 o 09:47

Boli pasovaní za najväčších favoritov na postup do Premier League. Druholigový Wigan Athletic však prežíva katastrofálnu sezónu, ktorá môže byť dokonaná zostupom do tretej najvyššej súťaže.

BRATISLAVA. Hoci anglická Premier League je najbohatšou futbalovou ligou sveta, aj druhá najvyššia súťaž na Ostrovoch rozhodne stojí za povšimnutie. The Championship, ako znie jej oficiálny názov, je totiž považovaná za fyzicky najnáročnejšiu ligu sveta.

A nielen to. Súťaž je už dlhé roky známa svojou nesmiernou vyrovnanosťou a nepredvídateľnosťou. To, koniec-koncov, dokumentuje aj prípad Wiganu Athletic.

Klub zo severozápadu krajiny bol založený v roku 1932, pričom v roku 2005 prenikol po prvýkrát medzi anglickú futbalovú smotánku.

Na scéne Premier League vydržali Latics osem sezón. Paradoxné je, že napriek zostupu patrí sezóna 2012/13 k najvydarenejším v klubovej histórii.

Dôvodom je triumf v prestížnom FA Cupe. Gól Bena Watsona vo finále proti favorizovanému Manchestru City vo Wembley znamenal výhru 1:0 a zisk prvej veľkej trofeje.

Finálový gól B. Watsona

Po sezóne klub opustil uznávaný kouč Roberto Martinez, Wigan viedol štyri roky. A hoci Španiel doviedol klub k pohárovej sláve, netreba tiež zabúdať, že to bol práve on, kto nedokázal Latics udržať medzi elitou.

Druhá liga aj pohárová Európa

V ročníku 2013/14 sa po ôsmich sezónach hral na DW Stadium opäť "len" druholigový futbal. Na druhej strane, Wigan sa po prvýkrát predstavil ako úradujúci víťaz FA Cupu v základnej skupine Európskej ligy UEFA.

A hoci Latics obsadili v konkurencii Rubinu Kazaň, belgického Zulte-Waregem a slovinského Mariboru v tabuľke D-skupiny posledné štvrté miesto (1 výhra- 2 remízy- 3 prehry), európske pohárové dobrodružstvo bolo vítaným spestrením a skvelou skúsenosťou nielen pre hráčov, ale aj fanúšikov.

Otázne však je, do akej miery mal náročný zápasový program vplyv na ligovú sezónu tímu. Wigan skončil napokon na slušnom 5. mieste, keď v baráži o Premier League tesne podľahol neskoršiemu víťazovi Queen´s Park Rangers.

Mohol Wigan postúpiť priamo z druhej priečky, keby nehral v Európskej lige? Ťažko povedať. Nikto však nemohol tušiť, aká pohroma príde v nasledujúcom ročníku. O to viac, keď sa Latics ako obhajca FA Cupu opäť prebojovali až do semifinále najstaršej pohárovej súťaže sveta.

Príčiny nezdaru

Wigan mal byť najpríjemnejším prekvapením aktuálneho ročníka The Championship. Stávková kancelária Marathonbet vypísala na postup zverencov nemeckého kouča Uweho Röslera vôbec najnižší kurz (3/1) spomedzi všetkých 24 účastníkov.

Takisto špecializovaný magazín Four Four Two videl vo Wigane hlavného favorita na priamy postup do Premier League.

"Keďže minulú sezónu im to nevyšlo, Röslerov Wigan bude hladný po postupe. A pokiaľ sa skúsení hráči ako James McArthur, Emmerson Boyce, Ivan Ramis, Callum McManaman či Shaun Maloney zohrajú, družstvo môže postúpiť z pozície víťaza súťaže," verili v redakcii renomovaného futbalového magazínu.

Navyše káder v lete posilnil šikovný španielsky útočník Oriol Riera. Wigan stál jeho príchod 2 milióny libier.

britain_soccer_fa_cup_final465874058978_r4365.jpg

Dátum 11. máj 2013 sa zapísal zlatými písmenami do klubovej kroniky. Foto: TASR/AP

Faktom však je, že nielen Riera, ale viac-menej všetci hráči Wiganu pripomínali na ihrisku skôr plaché a bezbranné mláďatá ako hladné šelmy.

Aj preto sa Wigan krčí dve kolá pred koncom súťaže na predposlednom mieste tabuľky s päťbodovou stratou na vytúženú 21. priečku, ktorá by znamenala záchranu. Kto je teda za súčasný neradostný stav zodpovedný?

Podľa BBC treba za aktuálnym tabuľkovým postavením tímu hľadať tri hlavné príčiny- nejednotnosť vo vnútri tímu, trénerskú nestabilitu a zmätok v samotnom manažmente klubu.

S uvedenými faktormi sa rozhodne dá súhlasiť. Napokon, káder Wiganu tvorili na pomery danej súťaže nadpriemerní futbalisti, ktorí však evidentne nedokázali odovzdať maximum v prospech tímu. Veď obranca Emmerson Boyce je posledným pamätníkom finálového triumfu z hráčov, ktorí nastúpili v základnej zostave vo Wembley.

Možno ešte vypuklejším problémom je častá zmena trénerov. Martinez bol v klube štyri roky, no po jeho odchode sa tréneri v klube vymieňali viac, ako by bolo zdravé. Owen Coyle, Uwe Rösler a naposledy Malky Mackay. Všetko už bývalí tréneri Wiganu.

Len pre zaujímavosť, Malky Mackay vydržal pri kormidle iba 138 dní.

Nech už sa stane novým trénerom ktokoľvek, čaká ho ťažká úloha. Navyše znásobená marcovým odchodom populárneho majiteľa tímu, 78-ročného Davea Whelana. Počas jeho Wheanovej éry klub prekvital a dostal sa až medzi anglickú futbalovú elitu.

Šanca na reštart

O to väčšie obavy vyvoláva menovanie Whelanovho vnuka, len 23-ročného Davida Sharpea do čela klubového manažmentu.

Aj pre vyššie uvedené skutočnosti nevyzerá najbližšia budúcnosť Latics príliš ružovo. Už v sobotu môže Wigan v domácom dueli proti Wolverhamptonu definitívne potvrdiť svoj zostup do tretej ligy. Na druhej strane, budúca sezóna môže poslúžiť na veľké "upratovanie" vo vnútri tímu, čo by v konečnom dôsledku mohlo tímu v budúcnosti pomôcť.

Pokiaľ sa podarí angažovať schopného a ambiciózneho kouča, ktorý si vyberie správny mix hráčov, nemusí byť návrat klubu do Premier League len utópiou.

Nachádzate sa tu: