Štvrtok, 17. júna, 2021Meniny má Adolf

Na Slovensku neznámy futbalista sa stal najlepším v Poľsku

Pavol Spál|10. júl 2013 o 06:33

Na Slovensku bol neznámym, v Poľsku Demjanova cena stúpla možno desaťnásobne. V poľskej lige bol najlepším kanonierom, útočníkom i hráčom.

BRATISLAVA. Na Slovensku extra nevynikal, sotva ho niekto poznal. Róbert Demjan nedávno nečakane a senzačne očaril Poliakov. Zvolili ho za najlepšieho útočníka i hráča.

Tridsaťročný Slovák sa navyše so štrnástimi gólmi stal najlepším strelcom poľskej ligy.

„Všetko som tam zobral. Neveril som tomu. Rátal som, že si pôjdem po jednu cenu a išiel som tam trikrát,“ vravel Slovák, za ktorého v ankete hlasovali futbalisti i tréneri. Demjan navyše pridal sedem gólových prihrávok – i v tejto štatistike patril medzi trojicu najlepších. „Bola to jednoznačne moja najlepšia sezóna v kariére,“ dodal Demjan.

Hlavne jeho zásluhou sa Podbeskidzie Bielsko-Biała zachránil v najvyššej súťaži. Poliaci ho prirovnávali k slávnemu hráčovi Borussie Dortmund Robertovi Lewandowskému. „Možno hrám podobným štýlom ako on.“

V Česku upadol

Na Slovensku pritom Demjan príliš nenaháňal brankárom strach, za kedysi prvoligový Púchov dal počas dvoch sezón (2004 - 2006) osem gólov. Po prestupe do Žižkova úplne upadol.

V Česku si zlomil nohu, počas štyroch sezón odohral v prvej lige za Žižkov iba trinásť zápasov, dal iba jediný gól.

„Stratil som dva roky,“ priznal Demjam. Pred troma rokmi prestúpil do vtedy druholigového Bielsko-Biała.

„Neviem,“ pokrčí plecami po otázke, čo bolo za jeho rapídnym streleckým vzostupom.

„V Poľsku je úroveň vyššia. Z hľadiska športového, finančného, štadióny i ľudia. To sa nedá porovnávať zo slovenskou ligou,“ vysvetľuje.

„Asi mi Poľsko sadlo. Boli sme dobrý kolektív a začínal som od nuly. Prvý rok sme postúpili do prvej ligy a celá partia zostala. Možno hral tím i trochu na mňa. Tiež mohla zabrať zmena trénera,“ šípil Demjan.

Strelecky sa mu darilo proti reprezentačnému brankárovi Dušanovi Kuciakovi, ktorý chytá za Legiu Varšava – poľského šampióna.

„Neviem, ako to je možné, ale vždy mu dám gól. Vyšlo mi to doma aj vonku i predtým, keď hral v Žiline, som ho prekonal.“

Jeho cena sa za posledný rok zvýšila možno aj desaťnásobne. Momentálne ju server transfermarkt odhadol na 450­-tisíc eur.

Vybral si Belgicko

Rodáka z Levoče, ktorý bol po sezóne voľným hráčom, lákali mnohé kluby. Spomínala sa Wisla Krakov, Pogoň Štetín, Augsburg, Düsseldorf, Olympiakos Pireus, ale i kluby z Číny a Južnej Kórey. Vybral si belgický Beveren, s ktorým minulý týždeň podpísal zmluvu na dva plus jeden rok.

„Dali mi najkonkrétnejšiu ponuku, hneď ma tam pozvali, boli veľmi ochotní. A hneď ma riešili. Štadión máme parádny, postavili novú tribúnu. Každý mi tvrdí, že belgická liga má vyššiu úroveň ako poľská,“ dodal Demjan, ktorý si výrazne prilepší i finančne.

„Zarobím omnoho lepšie ako v Poľsku. To čo mi ponúkali v Bielsku a ešte raz.“

Slovenský národný tím hľadal strelca, ale Demjan šancu zatiaľ nedostal.

„Bol sa na mňa pozrieť bývalý tréner Michal Hipp, ale nevybrali ma. Teraz je nový kouč, možno šancu dostanem. Každý by si chcel zahrať za národný tím,“ nádeja sa Demjan, ktorý osobne trénera Kozáka nepozná.

„Jeho štýl je založený na agresívnom presingu už na polovici súpera, s perfektným krytím lopty a pohotovým zakončením. Svojou rýchlosťou a fyzickou silou si dokáže vytvoriť výhodné pozície na zakončenie,“ tvrdil nedávno jeho agent Michal Holeščak.

Demjan vyhľadáva osobné súboje a kontaktný futbal.

„Som presvedčený, že by reprezentácii dokázal pomôcť,“ dodal agent.

Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Súvisiace články