Nedeľa, 7. marec, 2021Meniny má Tomáš

Na konci veľmi dlhej zimy láka Kalifornia

Ivana Reitmayerová (Autor: REUTERS)
Sportnet|Publikované 15. mar 2009 o 22:30

Krasokorčuliarka Ivana Reitmayerová odletela včera do Kalifornie. Budúci týždeň sa v Los Angeles začne svetový šampionát, ktorý je aj kvalifikáciou na zimné olympijské hry.

BRATISLAVA. „Táto sezóna je veľmi dlhá a únavná," konštatuje mama. Aj jej dcéra jej už má plné zuby. Obe sa však napriek tomu tešia na jej posledný diel.

Najlepšia slovenská krasokorčuliarka Ivana Reitmayerová včera v spoločnosti svojej mamy a trénerky i šéfa zväzu Jaroslava Buriana odletela do Kalifornie.

O týždeň sa v Los Angeles začína svetový šampionát.

Na európskom v januári v Helsinkách šestnásťročná Reitmayerová prekvapila jedenástym miestom. Po krátkom programe bola dokonca šiesta. Minulý mesiac na juniorských MS v Sofii skončila ôsma.

Po dvoch vrcholoch tretí

„Táto zima je akoby bez konca," povzdychla si trénerka Iveta Reitmayerová. „Ivana sa stále pripravuje na nejaké významné podujatie. Už po juniorských majstrovstvách sveta cítila únavu. Prejavovala sa najmä na psychike."

Na otázku, či ľutuje, že sa s dcérou rozhodli až pre tri vrcholy, však bez váhania odvetila: „To zasa nie, má za sebou dva dobré výsledky a dúfam, že pribudne aj tretí."

Aké umiestenie na majstrovstvách sveta by zodpovedalo jedenástemu miestu na majstrovstvách Európy?

„To je ťažká otázka," reaguje. „Bude záležať na tom, ako súťaž psychicky zvládne Ivana a ako jej súperky. Každé preteky sú iné. Krasokorčuľovanie nie je lyžovanie."

Rozhodne krátky program

Majstrovstvá sveta sú hlavnou kvalifikáciou na budúcoročné zimné olympijské hry. V Los Angeles nomináciu pre svoju krajinu do Vancouveru vyjazdí prvých dvadsaťštyri. Všetky, ktoré si v krátkom programe zabezpečia právo predstaviť sa aj s voľnou jazdou. Potom už existuje len jediná možnosť: uspieť na jeseň v dodatkovej olympijskej kvalifikácii v Oberstdorfe.

Ivana figuruje v aktuálnom svetovom rebríčku na 24. mieste. V redukovanom (maximálne tri za krajinu) je dokonca devätnásta.

„Taký počet bodov, aký Ivana získala za krátky program v Helsinkách, bude iste aj v Los Angeles stačiť na postup medzi najlepších dvadsaťštyri," tvrdí Iveta Reitmayerová. „Krátky program bude kľúčový. Pôjdeme v ňom na istotu. Ak ho zajazdí tak čistučko a pekne, ako na majstrovstvách Európy, olympiádu má istú."

Ivana je zvedavá na pláže

Reitmayerová sa tento týždeň bude pripravovať tam, kde celý rok trénuje Igor Macypura, druhý slovenský reprezentant na MS: v Artesii, asi 20 míľ od Los Angeles. Na rodinnom zimnom štadióne Kwanovcov s názvom Eastwest Ice Palace. Jeho riaditeľkou je Karen Oppegardová-Kwanová, staršia sestra päťnásobnej svetovej šampiónky Michelle Kwanovej a choreografka Macypurových jázd.

„Okrem súťaže sa teším aj na povestné kalifornské pláže," vravela pred odletom v Bratislave žijúca rodáčka z Košíc. „Na pláži som totiž ešte v živote nebola."

Súvisiace články