Štvrtok, 29. júla, 2021Meniny má Marta

Muž, ktorý chcel v Maďarsku prekryť slovenskú vlajku, pôjde do väzby

Starosta Michal Didik pred zápasom Maďarsko - Slovensko v kvalifikácii na EURO 2020. (Autor: TASR)
Igor Dopirák|24. jún 2020 o 21:49

V hľadisku došlo k viacerým stretom.

FOTO: Príspevok Polície Slovenskej republiky (počkajte, kým sa načíta)

Správu sme aktualizovali, Polícia SR pôvodne informovala o mužovi, ktorý chcel zapáliť slovenskú vlajku

BRATISLAVA. Po viac ako deviatich mesiacoch Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila z extrémistickej trestnej činnosti muža, ktorý chcel na futbalovom zápase v Budapešti prekryť slovenskú vlajku.

Informovala o tom Polícia Slovenskej republiky prostredníctvom statusu na sociálnej sieti.

Vykonali domovú prehliadku

Incident sa udial počas kvalifikačného zápasu o postup na budúcoročné majstrovstvá Európy medzi Maďarskom a Slovenskom.

Podľa polície má 38-ročný muž z okresu Dunajská Streda na krku viacero obvinení.

Vyšetrovateľ ho obvinil aj z hanobenia národa, rasy a presvedčenia, z prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd, z prečinu výtržníctva a z prečinu prechovávanie extrémistického materiálu.

"Následne sme vykonali domovú prehliadku v okrese Dunajská Streda, kde sme obvineného muža zadržali a počas prehliadky sme zaistili ďalšie extrémistické materiály. Vyšetrovateľ zároveň podal podnet na vzatie obvineného do väzby," dodala polícia.

V Budapešti počas zápasu došlo k viacerým stretom v hosťujúcom sektore. Okrem fanúšikov Slovenska sa v ňom totiž ocitli aj slovenskí občania maďarskej národnosti, ktorí drukovali domácemu tímu.

Od priaznivcov Slovenska ich bezpečnostné zložky oddelili policajným kordónom cez celý sektor.

Vlajku priniesol na štadión starosta

Muž, ktorého polícia obvinila, sa na spomenutom zápase snažil prekryť vlajku, ktorú priniesol na štadión starosta obce Čirč Michal Didik (okres Stará Ľubovňa, nezávislý).

"Po príchode na štadión som na zábradlie zavesil slovenskú vlajku. Asi o hodinu k nej prišli dvaja muži a prekryli ju maďarskou. Zrejme vedeli, že keď to urobia, zožnú ovácie. Hneď, ako to spravili, Maďari začali oslavovať," opisoval Didik vlani pre SME.

Následne šiel maďarskú vlajku prekryť slovenskou.

"Keď som to spravil, jeden z mužov prišiel ku mne a po slovensky sa ma spýtal, čo robím. Ty si prekryl moju vlajku a ja idem prekryť tvoju, odvetil som mu," tvrdil Didik.

Na pomoc mu prišli policajti, ktorí mužov odvliekli preč.

Igor Dopirák pracuje na pozícii senior editor. V denníku SME pôsobil od roku 2015, najskôr ako externý redaktor. Jeho srdcovkou je futbal, venuje sa však aj ďalším športom.

Súvisiace články