Sobota, 27. novembra, 2021Meniny má Milan

Morganová posunula USA do finále, jej oslava vyvolala vlnu kritiky

Alex Morganová. (Autor: Laurent Cipriani SITA/AP)
SITA|3. júl 2019 o 17:14

Američanka strelila už deviaty gól.

BRATISLAVA. Oslava víťazného gólu americkej futbalistky Alex Morganová v semifinále majstrovstiev sveta žien nad reprezentantkami Anglicka (2:1) vyvolala kontroverziu.

Skúsená útočníčka na tomto fóre dosiahla už deviaty presný zásah a svojmu tímu, ktorý obhajuje zlato z predchádzajúceho šampionátu, zaistila postup do finále.

Symbolické pitie čaju

Morganová sa zapísala do streleckej listiny v 31. minúte, center Lindsey Horanovej usmernila hlavou do bránky. Jej gólová oslava nebola z kategórie tradičných - hráčka tímu Orlando Pride sa totiž zastavila a gestom akoby popíjala šálku čaju.

Tento rituál je stále veľmi populárny v Anglicku. Jej gesto pripomenulo historickú udalosť - tzv. Bostonské pitie čaju z roku 1773. V bostonskom prístave miestni obyvatelia prezlečení za indiánov potopili 342 debien čaju.

Protestovali tým proti zvýšeniu dane za čaj, ktoré požadovalo Spojené kráľovstvo. Bostonské pitie čaju bola predohra boja amerických kolónií proti Británii, ktorý viedol k nezávislosti USA. Symbolické je, že tých kolónií bolo trinásť a Morganová počas svojej kariéry nosí na drese práve číslo 13.

Narodeninový postup

Podľa britského denníka The Independent futbalistka na svoju obhajobu uviedla, že "pitie čaju" bolo odpoveďou americkým kritikom, ktorí obviňovali zverenky Jill Ellisová z arogantného správania.

V prvom zápase totiž Američanky deklasovali Thajsko 13:0 a pri každom góle búrlivo oslavovali. Morganová v tomto súboji strelila päť gólov.

Spomenuté gesto americkej hráčky so sebou prinieslo negatívne reakcie - anglická reprezentantka Lianne Sandersonová ho označila za odporné. Denník New York Post zase na svojej titulnej strane publikoval fotografiu Morganovej s veľkým titulkom "Čajová párty".

V rozhovore tesne po zápase však hráčka Orlanda ocenila aj výkon Angličaniek, ktorým chýbal aj povestný kúsok šťastia. V 84. min mohla vyrovnať z pokutového kopu Stephanie Houghtonová, ale brankárka Alyssa Naeher jej pokus zneškodnila.

Zaujímavosťou je, že Alex Morganová vôbec ako prvá futbalistka skórovala na svetovom šampionáte v deň svojich narodenín (2. júla mala 30 rokov, pozn.).

Američanky sú po postupe do finále už len jeden krok od obhajoby titulu spred štyroch rokov. Meno súpera v zápase o zlato sa dozvedia v stredu večer, bude ním Holandsko alebo Švédsko.

Súvisiace články