BRATISLAVA. Momenty, ktoré to jednoducho vyhrali. Tak nazvala Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) ďalší diel zo svojho seriálu, ktorý ponúka každý deň na svojej webovej stránke.
Ide aspoň o malú náhradu za zrušený šampionát vo Švajčiarsku, ktorý sa mal konať v týchto dňoch.
Na piatok a sobotu si Medzinárodná hokejová federácia pripravila výber momentov, ktoré možno boli trocha kuriózne a práve tým sa zapísali do dejín.
V mnohých spomienkach nechýbajú slovenskí či československí hokejisti.
Sovieti vyhrali hneď pri prvej účasti na MS
Sovietski hokejisti počas pôsobenia na svetových šampionátoch až do roku 1991 nikdy neodišli bez niektorej z medailí, ak sa turnaja zúčastnili.
Po prvý raz súťažili na majstrovstvá sveta v roku 1954.
Hráči Sovietskeho zväzu vtedy postupne zdolali všetkých súperov, vrátane Československa, iba so Švédskom remizovali.
V poslednom zápase turnaja ich čakala absolútne suverénna Kanada.
Vtedajší systém majstrovstiev bol bez play off. Kanaďanom stačilo proti Sovietom neprehrať a boli by majstrami. Sovieti potrebovali výhru.
A to aj dokázali, keď nečakane vyhrali 7:2. Tým sa začala veľká rivalita týchto krajín.
Skončilo sa 42 rokov prehier
Zaujímavú rivalitu mali medzi sebou už od 20. rokov Kanada a Švédsko. Stretli sa dvadsaťkrát, no súboje mali vždy jediného víťaza - Kanadu.
Všetko sa zmenilo v roku 1962.
Po druhej tretine vzájomného zápasu viedli Švédi 4:0. Kanada však zabojovala a znížila na 3:4. Tesne pred koncom sa rozhodla odvolať brankára a pokúsila sa vyrovnať.
Vtedy Švédi skórovali do prázdnej bránky a rozhodli o svojom historicky treťom triumfe na majstrovstvách sveta a zároveň o prvej výhre nad Kanadou.
Československo nedovolilo Sovietom desiate zlato za sebou
V roku 1963 odštartovala veľká éra hokejistov Sovietskeho zväzu. Na šampionátoch aj olympijských hrách brali odvtedy len zlato.
Postupne vyhrali tri olympijské turnaje a pridali deväť titulov majstrov sveta za sebou.
Po desiaty titul si šli na šampionát 1972 do Prahy. V polovici turnaja mali hokejisti ZSSR aj Československa na konte po štyri výhry a jednu remízu - zo vzájomného zápasu.
Potom sa stretli opäť v nadstavbovej časti. Po prvej tretine viedlo Československo 2:0 po góloch Václava Nedomanského a Richarda Fardu. Sovieti ešte neskôr dokázali dvakrát skórovať, ale výhru 3:2 už Československu vziať nedokázali.
Tretí gól ČSSR strelil Jaroslav Holík. Senzačná séria sa tak skončila. Zlato získalo Československo.
Zo Slovákov hrali vo víťaznom tíme Milan Kužela, Rudolf Tajcnár, Július Haas a brankár Vladimír Dzurilla.
"Športový rozmer víťazstva bol úžasný, kultúrny rozmer bol však ešte lepší," skonštatovalo IIHF.
Sedem rokov po rozdelení sa stretli vo finále
IIHF si všimlo aj rozdelenie Československa a následný rýchly postup Slovenska do A-kategórie. Zatiaľ čo Česko získalo v roku 1993 nástupnícke práva a mohlo tak štartovať medzi elitou, Slovensko začínalo až v C-čku.
Za dva roky však dokázalo postúpiť do elitnej kategórie a v roku 1996 pri premiére na šampionáte v Rakúsku skončilo na desiatej priečke.
V rokoch 1998 a 1999 bolo dokonca na siedmom mieste.
Česi prichádzali na šampionát v roku 2000 do Ruska ako obhajcovia zlata a držitelia ďalších štyroch medailí (z toho aj zlata z roku 1996) a taktiež ako olympijskí víťazi z Nagana 1998.
Opäť sa prebojovali do finále. No súper, ktorý proti nim stál, bol unikátny - Slováci, s ktorými ešte pred zopár rokmi tvorili jeden tím. Výsledok bol jasný, Česko vyhralo 5:3. Pre Slovensko to ale bola prvá medaila v ére samostatnosti.
Svetový šampionát dobylo Česko aj o rok neskôr. Séria triumfov sa zastavila v roku 2002 vo Švédsku. Keď titul svetových šampiónov získali práve Slováci.
Hokejová federácia pridala k tomuto finálovému duelu komentár o tom, že výsledok nebol až taký dôležitý.
Oveľa podstatnejšie bolo niečo iné: "Politické i geografické odlúčenia nemusia byť bolestivé či dokonca krvavé, aby boli úspešné. Pri civilizovanom správaní obe krajiny pokračovali v prosperite a produkovaní hráčov svetového formátu."
Iba Švédi vyhrali všetko v jednom roku
Boli obdobia, keď sa v olympijských rokoch nekonal svetový šampionát. Od roku 1992 je ale pevne stanovené, že majstrovstvá sveta sú každoročne.
A za toto obdobie sa iba jedinej krajine podarilo ovládnuť obe veľké podujatia v jednej sezóne. Dokázali to Švédi v roku 2006.
Na olympiáde v Turíne zdolali vo finále Fínov, na svetovom šampionáte si poradili s Českom.
K obom triumfom pomohli šiesti hráči: Henrik Zetterberg, Jorgen Jonsson, Kenny Jonsson, Niklas Kronwall, Mika Hannula, Mikael Samuelsson, Ronnie Sundin a Stefan Liv.