BRATISLAVA. Kedysi sa hovorilo, že je to priam nočná mora promotérov.
Do organizácie príde zahraničný bojovník, ktorý bude porážať domácich bojovníkov. Nedajbože ešte získa titul. Čo potom?
Fanúšikovia predsa nechcú vidieť, ako ich domáci hrdinovia prehrávajú. Navyše, takí zápasníci z ostatných krajín azda nemôžu zaujímať českých a slovenských divákov.
Avšak realita je v súčasnosti iná.
To, čo niekto mohol kedysi naozaj vnímať ako nočnú moru, je dnes splneným snom česko-slovenských promotérov.
Celé to má ďaleko širší význam než sa môže zdať na prvý pohľad.
Výnimočná kombinácia
Nájsť bojovníka, ktorý dokáže skutočne zaujať fanúšikov a prilákať pozornosť aj mimo zápasov, je náročné.
Nájsť bojovníka, ktorý má zároveň vysokú kvalitu, predvádza dominantné výkony a poráža kvalitných súperov, je ešte o to náročnejšie.
Je to kategória naozaj výnimočných bojovníkov. Presne tam spadá objav organizácie Oktagon MMA, Losene Keita.
Na jeho zápasy pravidelne cestuja veľká skupina fanúšikov, ktorú podľa správania ľahko rozpoznáte v každej hale. Či už v Česku alebo v Nemecku, Keitova družina o sebe zakaždým dala hlasno vedieť.
Keitove nástupy do klietky sú aj vďaka tomu elektrizujúce. Do toho ešte vlastná nástupová pieseň a všetká pozornosť smeruje na bojovníka, ktorý vletel do Oktagonu doslova ako víchor a čoskoro bude môcť získať druhý opasok.
Aj promotéri však vedia, že Keita pre nich môže znamenať ešte viac.
Príchod si nevedomky dobre načasoval
Keita debutoval v Oktagone v decembri 2021, v súboji so Slovákom Karolom Ryšavým.
“Nemal takého skúseného súpera ako ja. Myslím, že lepší ako Štrbák nebude,” predpokladal Ryšavý. Keita bol vtedy stále veľkou neznámou.
Losene Keita a Karol Ryšavý na vážení pred Oktagonom 29 v decembri 2021. (Autor: Oktagon MMA)
Keď prichádzal do Oktagonu, mal síce neporazenú bilanciu 6:0 a získal titul menšej organizácie, ale to nie je vždy úplne presný ukazovateľ. Čosi zvykne prezradiť bilancia súperov.
Napríklad piatu výhru zaznamenal proti bojovníkovi, ktorý zažíval profesionálny debut (odvtedy viac nezápasil), predtým bojoval so zápasníkom so skóre 18:39. To sú zápasy, ktoré musel vyhrať, tzv. budovanie bilancie známe vo väčšom z boxu.
A nie je to niečo nevyhnutné zlé. Pri mladých zápasníkoch je to naopak rozumná cesta, vyhnúť sa zbytočným prehrám v úvodnej fáze kariéry. So skóre 5:0 bol určite atraktívnejší aj pre takú organizáciu ako Oktagon, ktorá sa vtedy čoraz viac začínala rozpínať na európskom poli.
Keita si nevedomky perfektne načasoval príchod do Oktagonu práve v čase, keď už organizácia premýšľala o expanzii a vedela, že ďalším krokom pre rozvoj je zahraničný trh.
Preto ju o to viac zaujímali typy ako Keita. Ak chcú pôsobiť na väčšom území, potrebujú aj hviezdy z iných trhov, nielen z domova.
Kat Slovákov
Rodák z Guiney, ktorý dnes reprezentuje Belgicko, ešte neprichádzal ako hviezda. Výkon proti Ryšavému ale šokoval scénu. Keita prišiel, dominoval a po rýchlom víťazstve na technické KO ukázal, že má v sebe aj potrebnú drzosť. A má jej dosť.
"Neprišiel som sa len zúčastniť, chcem všetko," začal a vzápätí skomolil meno Ivana Buchingera, slovenskej legendy MMA. "Máte tu Ivana Bušr.. McGregor ho vypol, ja ho vypnem tiež," kričal Keita a dožadoval sa súboja s Buchingerom.
Narážal na skutočnosť, že Buchinger v roku 2013 bojoval s Conorom McGregor a prehral s ním na knokaut.