Spartak Trnava v tabuľke najvyššej súťaže stíha majstrovský Slovan a tréner MICHAL GAŠPARÍK (38 r.) vysvetľuje aj to, ako študoval vysokú školu.
A tiež, čo spôsobil príchod stopéra Martina Škrtela.
Boli ste dobrý študent?
Nie najlepší, ale taký priemerný. Ani dobrý, ani zlý.
Profesionálni futbalisti zvyčajne tvrdia, že popri kariére sa nedá chodiť do školy. Vy ste vyštudovali vysokú školu v odbore marketingová komunikácia. Ako sa vám to podarilo?
Dá sa to. Študoval som počas môjho angažmánu v Česku. Spravil som si najprv bakalársky titul. Posledný ročník som si dokončil, keď som už hral v poľskom Górniku Zabrze. To už bolo na inžiniera. Dochádzal som diaľkovo.
Z Poľska ste dochádzali na skúšky?
Presne tak. Ráno som natankoval plnú nádrž a šiel som do Prahy. A skúšku som nespravil. Potom som opäť natankoval plnú nádrž a vrátil som sa naspäť (smiech).
To sa vám stalo viackrát?
Raz som sa prehnal takto na otočku. Inak to väčšinou dopadlo tak, že som v škole vybavil, čo som potreboval.
Niekto si povie, že známemu futbalistovi sa ľahko študuje. Má známosti. Bolo to tak?
Nie celkom. Práve, že som školu aj nestíhal. Na štátnice som šiel o rok neskôr, aby som všetky predmety dokončil. Nič som zadarmo nedostal.
Prečo práve ekonomický smer?
Škola bola v Moste a v Prahe. Mal som to blízko k štadiónu a tiež v meste, kde som býval. Bola to trošku aj náhoda. Keď som však potom prišiel na Slovensko, chcel som to skĺbiť aj s učiteľstvom. Oboch rodičov mám učiteľov. Spravil som si dodatočne ešte aj pedagogické minimum. V budúcnosti to môžem reálne využiť, že by som trebárs niekde v škole učil.
Ako na to reagujú vaši zverenci. Nevolajú vás pedagóg či inžinier?
Už teraz nie. To skôr platilo, keď som bol ešte hráč. Možno to väčšina kabíny ani nevie.
Nakoľko vám pomáha vzdelanie pri trénerstve?
Súčasťou trénerského remesla je byť aj pedagóg a psychológ. Absolvoval som dvakrát štátnice, tak azda z toho aj niečo využijem.
Český tréner Pavel Hoftych vás nazval trénerom budúcnosti. Ako to beriete?
Som začínajúci tréner, takže asi tak to myslel.
Zaviedli ste progresívne metódy?
Tak to má každý mladší tréner. Pohľad je trošku iný. Dnes už sa trénuje inak v porovnaní s tým, ako nás viedli. Snažím sa to posunúť zase niekde inde. Každý si vytvára svoju filozofiu sám. Pohľad na futbal mám odlišný aj trebárs od svojho otca, ktorý je tiež tréner a má najvyššiu licenciu.
Tvrdíte, že trénujete v Trnave objemovo na úrovni ako trebárs elitné mužstvá Premier League. Môžete byť konkrétnejší?
Keď si spočítame týždenný mikrocyklus, tak sa dostaneme na úroveň Európy. Aj keď Martin Škrtel tvrdí, že trénujeme viac ako oni. Kluby z veľkých líg však majú viac zápasov. Takže sa to kompenzuje.
Aké ešte máte odozvy od Škrtela?