Piatok, 17. septembra, 2021Meniny má Olympia

Kto príde do Košíc? Hádzanári spoznali súperov na domácich ME 2022

Prezident SZH Jaroslav Holeša a tréner mužskej reprezentácie Peter Kukučka. (Autor: slovakhandball.sk)
TASR|6. máj 2021 o 17:45 (aktualizované 6. máj 2021 o 19:30)

Ako budú vyzerať základné skupiny na ME 2021 v hádzanej?

BUDAPEŠŤ. Slovenskí hádzanári sa v základnej F-skupine ME 2022 stretnú v Košiciach s Nórskom, Ruskom a Litvou. Rozhodol o tom štvrtkový žreb v Budapešti.

Európsky šampionát sa bude hrať od 13. do 30. januára budúceho roka na Slovensku a v Maďarsku.

Slováci figurovali pri žrebe v treťom výkonnostnom koši.

Z elitného im prisúdil Nórov, dvojnásobných vicemajstrov sveta a bronzových z predchádzajúcich ME.

Z druhého koša pribudol do skupiny tradičný slovenský súper z uplynulých kvalifikácií Rusko, stretli sa spolu v boji o ME 2018 a 2020 i o MS 2019.

Štvrtým účastníkom skupiny je Litva, na ktorej Slováci stroskotali v prvej fáze kvalifikácie MS 2021. Do ďalšej fázy sa z košickej Steel Arény prebojujú prvé dva tímy.

Jedným z aktérov žrebu bol aj slovenský reprezentačný brankár, najlepší hádzanár SR za rok 2019 a hráč budapeštianskeho Ferencvárosu Marián Žernovič, ktorý žreboval družstvá zaradené do 3. koša.

Žreb základných skupín ME 2022 v hádzanej mužov:

A-skupina (Debrecín): Slovinsko, Dánsko, Severné Macedónsko, Čierna Hora

B-skupina (Budapešť): Portugalsko, Maďarsko, Island, Holandsko

C-skupina (Szeged): Chorvátsko, Srbsko, Francúzsko, Ukrajina

D-skupina (Bratislava): Nemecko, Rakúsko, Bielorusko, Poľsko

E-skupina (Bratislava): Španielsko, Švédsko, Česko, Bosna a Hercegovina

F-skupina (Košice): Nórsko, Rusko, Slovensko, Litva

Druhým slovenským dejiskom ME 2022 bude ZŠ Ondreja Nepelu v Bratislave, kde sa uskutočnia dve základné skupiny.

V D-skupine sa predstavia Nemecko, Rakúsko, Bielorusko, Poľsko a v E-skupine Španielsko, Švédsko, Česko a Bosna a Hercegovina.

V Maďarsku sa bude hrať v mestách Budapešť, Szeged a Debrecín.

Prezident SZH Jaroslav Holeša a tréner mužskej reprezentácie Peter Kukučka sledovali žreb základných skupín na ME 2022 zo štúdia v Bratislave. (Autor: slovakhandball.sk)

Na ME 2022 sa druhýkrát v histórii predstaví 24 účastníkov. Žreb ich rozdelil do šiestich skupín po štyroch, z každej postúpia ďalej dva tímy.

Dve šesťčlenné štvrťfinálové skupiny budú hostiť Budapešť a Bratislava, v hlavnom meste Slovenska sa v prípade postupu zo základnej skupiny v Košiciach predstaví aj domáca reprezentácia.

Predbežný program SR

13. januára: Slovensko - Nórsko
15. januára: Slovensko - Litva
17. januára: Slovensko - Rusko

Turnaj vyvrcholí záverečnými duelmi o medaily a umiestnenie v Budapešti. Celkovo bude na programe 65 stretnutí - 30 na Slovensku a 35 v Maďarsku.

Do štartu ME zostáva už iba niečo viac ako osem mesiacov.

Okrem Slovenska a Maďarska ako organizátorov mali vopred istotu štartu na šampionáte aj obhajca titulu Španielsko a finalista uplynulých ME Chorvátsko.

O ďalších 20 miesteniek bojovali zvyšné tímy v kvalifikácii.

Slováci štartovali na ME doteraz trikrát. Naposledy v roku 2012 v Srbsku, kde obsadili posledné 16. miesto.

Hlasy po žrebe

Jaroslav Holeša, prezident SZH: "Je to veľmi krátka doba, ubehne to rýchlo a šampionát budeme mať tu. Vstupenky už sú dlhšie v predaji, ale predávali sa iba balíčky a fanúšik doteraz nevedel, na ktoré zápasy si lístky kupuje. Napriek tomu nás prekvapil záujem z Nemecka, ktoré je nasadené do skupiny v Bratislave a prekročili sme tam už tisíc predaných balíčkov."

Peter Kukučka, tréner SR: "Ja som veľmi spokojný s nalosovanou skupinou. Myslím si, že je to hrateľné. Z prvého koša tam boli veľmi ťažkí súperi. Dostali sme Nórov, ktorí posledné roky hrajú veľmi kvalitnú a rýchlu hádzanú. Aj diváci aj my sa určite máme na čo tešiť. Z druhého a štvrtého koša nám žreb prisúdil Rusov a Litvu. Sú to súperi, s ktorými sa môžeme, dá sa povedať, pobiť o víťazstvo. Nechcem podceňovať Litvu, majú určite kvalitu, ale mali by sme vyhrať. Rusko je veľmi silný súper, ale hrateľný."

Súvisiace články