Pondelok, 20. septembra, 2021Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava

Cíti frustráciu či hnev. Hviezda NBA zachraňuje na mori utečencov

Marc Gasol dal viac bodov, než jeho brat, z víťazstva sa však netešil. (Autor: SITA/AP)
ČTK|18. júl 2018 o 23:33

Vlani pre ME nemohol pomáhať.

BARCELONA. Basketbalista Marc Gasol, ktorý je hviezdou NBA a španielskeho národného tímu, pomáha v Stredozemnom mori zachraňovať utečencov.

Podieľal sa napríklad aj na utorňajšej záchrane ženy, ktorú pri líbyjských brehoch z trosiek plavidla nalodila španielska mimovládna organizácia Proactiva Open Arms. Informoval o tom denník El País.

"Frustrácia, hnev a bezmocnosť. Je neuveriteľné, že je toľko bezmocných ľudí na mori ponechaných napospas smrti. Dávam dolu klobúk pre tými, ktorých teraz považujem za svoj tím," napísal Gasol, hráč Memphis Grizzlies, na sociálnej sieti twitter po poslednej záchranárskej akcii.

V rozhovore pre El País Gasol uviedol, že ho v roku 2015 zasiahla fotografia utopeného trojročného sýrskeho chlapca Ajlana Kurdího.

"Pochopil som, že sa musí spojiť každý z nás, aby sa takéto veci neopakovali. V tom čase som stretol Óscara Campsa a ľudí z Open Arms," povedal Gasol.

Camps mal potom prejav v basketbalovom klube v Girone, ktorý Gasol založil. Devätnástemu najlepšiemu hráčovi NBA minulej sezóny sa prejav zapáčil.

Vlani nemohol robiť dobrovoľníka, pretože sa zúčastnil majstrovstiev Európy, pridal sa až v tomto roku.

Zatiaľ čo jedna (líbyjská) loď vystrihla pred nemeckou televíziou ukážkovú akciu, iná loď nechala uprostred mora dve ženy a dieťa. Boli to dva rôzne zásahy.


Erasmo Palazzotto, taliansky ľavicový poslanec

Zakladateľ španielskej humanitárnej organizácie Camps po utorňajšej záchrannej akcii obvinil líbyjskú pobrežnú stráž, že nepomohla všetkým migrantom z jednej lode. Nechala podľa neho na mieste dve ženy a dieťa a loď sa potopila.

Na sociálnej sieti zverejnil fotografie a video, na ktorých sú trosky lode aj s obeťami. Prežila iba jedna žena. Camps kritizoval tiež Taliansko, že zavrelo prístavy lodiam mimovládnych organizácií.

Líbyjská pobrežná stráž jeho tvrdenia odmietla, ale nevysvetlila, prečo v troskách lode zostali traja ľudia. Taliansky minister vnútra Matteo Salvini Campsovo popísanie udalosti označil za klamlivé.

Novinárka nemeckej RTL, ktorá bola na lodi líbyjskej pobrežnej stráže, uviedla, že sa záchrannej akcie zúčastnila a všetko prebehlo veľmi profesionálne.

"Zatiaľ čo jedna (líbyjská) loď vystrihla pred nemeckou televíziou ukážkovú akciu, iná loď nechala uprostred mora dve ženy a dieťa. Boli to dva rôzne zásahy," reagoval na twitteri taliansky ľavicový poslanec Erasmo Palazzotto.

Ten bol v tom čase neďaleko na palube lode inej španielskej mimovládnej organizácie.

Španielska loď organizácie Proactiva Open Arms s jednou preživšou a dvoma telami teraz ide do Malorky, kde by mala doplávať v sobotu.

Súvisiace články