Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

V Maďarsku je šport národné bohatstvo. Na Slovensku štát roky mlčí

Ľudovít Jurinyi. (Autor: Marián Dic)
Juraj Berzedi|Publikované 26. máj 2020 o 16:25

Ako koronakríza ovplyvní Poprad?

Rozhovor pre denník SME

Hokejové kluby na Slovensku živoria. A bude ešte horšie. Po koronakríze sa tímy, tréneri i hráči musia uskromniť. Aj jeden z najpopulárnejších športov na Slovensku čaká náročné obdobie.

„Nevykrikovali sme, chápeme, že štát musí hasiť dôležitejšie veci. Čoskoro sa však bude musieť pozrieť aj na šport a kultúru,“ tvrdí riaditeľ HK Poprad ĽUDOVÍT JURINYI.

Už pred minulou sezónou ste v HK Poprad znížili rozpočet o 100- až 150-tisíc eur. O koľko to bude v ďalšom ročníku, ktorý ovplyvní koronakríza?

Sme v rokovaní s partnermi, ktorí nás podporovali počas uplynulej sezóny. Niektorí sa nám snažia v plnej miere pomôcť aj naďalej, iných koronakríza zasiahla hlbšie a nebudú môcť plniť partnerstvo, prípadne len v menšom objeme.

Pokles v rozpočte v porovnaní s poslednou sezónou bude dvadsať až tridsať percent. Sú to len hrubé odhady, ale rozpočet mimo mládeže bude okolo 700-tisíc eur.

Ako prebiehajú rokovania s partnermi? Je zložitejšie ich presvedčiť, aby dali peniaze do športu?

Samozrejme. Najväčším problémom je neistota do budúcnosti. Firmy nevedia, ako sa bude situácia vyvíjať, ako bude fungovať ekonomika a kedy sa začne hokejová súťaž. Pýtajú sa, čo bude, ak sa v septembri vráti druhá vlna pandémie a nebude sa môcť hrať.

Mnohé športové kluby sa spoliehajú aj na podporu samospráv. Môžete s ňou v Poprade rátať aj po pandémii?

Mestskí poslanci nám zrušili dotáciu, ktorá je viazaná na profesionálny hokej. Mesto Poprad nám však pomáha v iných veciach. Nájom štadióna máme za symbolickú cenu. Mesto vo veľkom podporuje aj mládež. Spolupráca funguje na dobrej úrovni.

Čo ďalšie sa dočítate v rozhovore

  • Koľko zarábajú najlepší hráči a aké sú v klube priemerné platy?
  • Prečo si myslí, že hokej na Slovensku môže byť amatérsky?
  • O čom chce s ďalšími ľuďmi z klubov rokovať so štátom?
  • Čo sa stane, keď štát nepomôže športu po koronakríze?
  • Ako vníma iniciatívu hráčov okolo Branislava Rapáča?
  • Koľko divákov Poprad potrebuje na štadióne?
  • Prečo Poprad nechce finančne bojovať so Slovanom a Košicami?

Budú sa musieť tréneri i hráči uskromniť?

Apelujeme na hráčov, s ktorými momentálne rokujeme, že rozpočet bude nižší a výpadok budeme musieť niekde skresať. Nie všetci sa s tým vedia stotožniť. Niektorí hráči si ešte úplne neuvedomujú, aký dosah má koronakríza na kluby a celú ekonomiku.

Máme však už podpísané niektoré zmluvy, máme aj ústne dohody a pracujeme na ďalších. Neradi by sme podpisovali hráčov narýchlo v auguste či septembri.

Koľko percent z rozpočtu zaberú platy hráčov?

V minulej sezóne to bolo 60 percent a viac.

V akom rozmedzí sa pohybujú platy v Poprade?

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa
Juraj Berzedi píše o futbale, ktorý dlhé roky hrával, hokeji, lyžovaní, atletike a vodnom slalome. Ako reportér sa zúčastnil na EURO 2016 vo futbale, aj na zimných olympijských hrách v Pjongčangu 2018. Reportérsky zachytil dianie na troch majstrovstvách sveta v hokeji (2017, 2018, 2019), pravidelne cestuje na Svetové poháre v alpskom lyžovaní a bol aj na dvoch svetových šampionátoch (2017, 2019).

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.