Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Líder Svetového pohára v závere zlomil palicu, zlato získal Rus Usťugov

Sergej Usťugov sa teší po príjazde do cieľa. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|Publikované 25. feb 2017 o 14:05

Sergej Usťugov vyhral skiatlon na majstrovstvách sveta v Lahti pred Martinom Johnsrudom Sundbym a Finnom Haagenom Kroghom.

LAHTI. Ruský bežec na Sergej Usťugov získal zlatú medailu v sobotňajšom skiatlone na majstrovstvách sveta v severských disciplínach v Lahti.

Víťaz Tour de Ski zdolal v dramatickom finiši na 2x15 kilometrov klasickou i voľnou technikou Nóra Martina Johnsruda Sundbyho, ktorý v záverečnom stúpaní doplatil na pád a zlomenú palicu. V cieli mal manko 6,7 sekundy.

S výraznejším odstupom 31,8 sekundy skončil na tretej priečke ďalší Nór Finn Haagen Krogh. Slovensko nemalo na štarte zastúpenie.

Takto vyzeral skiatlon mužov na šampionáte v Lahti: fotogaléria

25.2.2017

Na bežcov čakalo osem okruhov v dĺžke 3,75 kilometra a v prvej polovici trate sa na klasickej časti držala vpredu početná viac ako dvadsaťčlenná skupina, v ktorej figurovali všetci favoriti. Rozhodujúci atak podnikli Usťugov so Sundbym približne na 20. kilometri a ich náskok na prenasledovateľov postupne narastal.

V záverečnom stúpaní sa Sundby pokúsil o únik, no spadol a zlomil pri tom palicu. Usťugov tak mal uľahčenú cestu za titulom a náskok si už nenechal vziať.

K striebru zo šprintu tak pridal medailu najcennejšieho lesku. Doteraz mal v zbierke z MS iba štafetový bronz zo šampionátu 2013 vo Val di Fiemme.

MS v severských disciplínach - Lahti:

Skiatlon na 2x15 km - muži:

1.Sergej UsťugovRusko1:09:16,7 h
2.Martin Johnsrud SundbyNórsko+ 6,7 s
3.Finn Haagen KroghNórsko+ 31,8 s
4.Sjur RötheNórsko+ 33,1 s
5.Alex HarveyKanada+ 33,3 s
6.Didrik TönsethNórsko+ 33,5 s
7.Marcus HellnerŠvédsko+ 33,7 s
8.Andrej LarkovRusko+ 36,1 s
9.Lari LehtonenFínsko+ 37,2 s
10.Giandomenico SalvadoriTaliansko+ 37,3 s

Ohlasy po pretekoch:

Sergej Usťugov, zlatý medailista (zdroj: championat.com): "Keď Martin spadol, pochopil som, že nemám na čo čakať. Zaujímalo ma len jediné - vyžmýkať zo seba zvyšky síl, nepustiť túto šancu z rúk a získať zlato. Keď sme vbehli do posledného okruhu, môj súper spomalil a taktizoval. Vedel som, že má dosť síl a že je to len hra z jeho strany. Neskôr sa snažil viackrát nastúpiť, ale zakaždým som to zvládol. Tento víťazný pocit je krásny."

Martin Johnsrud Sundby, strieborný medailista (zdroj: VG): "Bol to šialený a napätý súboj takmer až do konca. Zaútočil som v poslednom kopci a z toho, čo sa stalo, nemôžem viniť nikoho, iba seba. Keď ide o všetko, zapájate ruky a nohy a potom sa stane niečo také. Náš vzájomný súboj so Sergejom Usťugovom bol veľkou školou pre nás oboch."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.