BRATISLAVA. Odmalička sa zvŕtal na ľade, kreslil piruety, skákal axly či rittbergry, ale osudom sa mu stali iné korčule.
Jozef Golonka, v mladosti aj výborný tenista, to s hokejkou v ruke dotiahol na tri zimné olympijské hry a osem majstrovstiev sveta.
Bol prvým slovenským kapitánom v československej reprezentácii, za ktorú nastrieľal 82 gólov. V sobotu má osemdesiat.
Zlato mu unikalo
Legendárny center s číslom deväť na drese má z olympiád striebro a bronz, z MS ďalšie štyri medaily, no zlato mu unikalo.
„Celých tých dvanásť či trinásť rokov som netúžil po inom, ako byť majstrom republiky so Slovanom a sveta v drese Československa,“ bilancoval v knihe Volali ma Žiletka.
Azda najbližšie k zlatu bol na olympijskom turnaji v Grenobli 1968. Československo by posunula k titulu šampióna výhra nad Švédskom v poslednom zápase. Lenže ten sa skončil remízou 2:2.
A Golonka ešte dlho ľutoval premárnenú šancu pred brankárom Holmqvistom.
Sovietom nepodal ruku
Na sklonku 60. rokov sa stal hokejový kapitán s tímom symbolom vzdoru proti okupantom, ktorí v roku 1968 vtrhli do Československa. Víťazné súboje so Sovietskym zväzom na majstrovstvách sveta 1969 v Štokholme sa zmenili zo športovej na politickú záležitosť.
Po prvom zápase Čechoslováci odišli z ľadu bez toho, aby hráčom zbornej podali ruky a pred druhým si päť hráčov prelepilo na drese päťcípu hviezdu.
Čo sa mu nesplnilo vo výstroji, dosiahol na striedačke. Ako tréner vybojoval titul s dvoma nemeckými klubmi – SC Riesersee a Kolínom nad Rýnom.
Viedol aj Slovan či slovenskú hokejovú reprezentáciu, no po 9. mieste na majstrovstvách sveta 1997 aj s Vincentom Lukáčom predčasne skončili, čo dodnes nerozdýchal.