KOŠICE. Organizátori 93. ročníka Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach hlásia vypredané. Kapacitné možnosti najstaršieho európskeho maratónu už nedovoľujú akceptovať ďalšie prihlášky a počet účastníkov MMM by mal tento rok lámať rekordy. Medzi tisíckami bežcov nebude chýbať ani viacero známych osobností. Organizátorov teší, že svoju účasť opäť potvrdil aj chodec Matej Tóth, ktorý v Košiciach ukáže aj svoju zlatú medailu z OH v Riu.
Slovenský chodec sa na MMM predstavil aj vlani a už vtedy jeho prítomnosť vyvolala eufóriu. Ešte väčšie nadšenie divákov z prítomnosti čerstvého olympijského víťaza v chôdzi na 50 km sa dá očakávať tentoraz. "Spolu so mnou príde aj medaila. Veľmi sa teším, že znovu zažijem MMM na vlastnej koži," uviedol Matej Tóth v odkaze na videu.
Podľa riaditeľa pretekov Branislava Koniara si Tóth zrejme nezopakuje vlaňajší polmaratón. "Je limitovaný svojou holennou šľachou, ktorá si zrejme vyžiada operáciu, ale určite tu bude aj so svojím povestným úsmevom a poteší divákov. Ja osobne si myslím, že niečo málo predvedie aj zo svojho športového umenia. Do Košíc si ide oddýchnuť, pretože Košice sú veľmi prajné a on naše podujatie radí vysoko vo svojom rebríčku športových zážitkov," poznamenal Koniar.
Ďalšou zo zaujímavých osobností na štarte bude tréner slovenských vodných slalomárov Juraj Minčík, ktorý po OH v Riu prehral stávku a tak sa postaví na štart kráľovskej disciplíny.
Organizátori tradičného atletického sviatku zarmútili bežcov, ktorí doteraz váhali s odoslaním prihlášky. Počet akceptovaných prihlášok na 93. ročník MMM sa totiž dostal na hranicu 12-tisíc, ktorá je limitom. Voľných zostalo iba niekoľko štartových čísel v U.S.Steel Family Run-e.
"Bohužiaľ, z kapacitných dôvodov nemôžeme akceptovať ďalšie prihlášky. Nemáme viac lôžok, ani viac medailí, ani viac štartových čísel. Maratón tu bude však aj o rok a týmto všetkých pozývam na MMM 2017," uviedol Branislav Koniar. Vysoký počet prihlásených sa premietol aj do hlavnej disciplíny. Na maratónsku trať dlhú 42.195 metrov si trúfa viac než 2000 bežcov, čo je historicky najvyšší počet.
Najväčšími favoritmi podujatia, ktoré je na programe 2. októbra, budú tradične bežci z Kene a Etiópie. Motivácia však nebude chýbať ani elitným slovenským vytrvalcom, ktorí pobežia aj o špeciálne prémie. "Pripravili sme osobitnú podporu slovenských bežcov. Konkurencia, ktorá sa na MMM vždy zíde, je pre nich často neprekonateľná. Preto sme vypísali osobitné bonusy pre slovenských bežcov, ktorí sú v ťažkej situácii. Náš systém odmeňovania pre nich predstavuje ďalšiu motiváciu," poznamenal Branislav Koniar.
Organizátori upozorňujú, že na rozdiel od minulého roka už nebude povolená cyklojazda. Dôvodom sú negatívne skúsenosti z minulého ročníka. Cyklisti totiž predbehli nielen sprievodné auto, ktoré oficiálne uzatváralo preteky, ale aj posledných maratóncov a zároveň znehodnotili trať. Podobnej skúsenosti chcú organizátori predísť a tak bude na trati iba sedem špeciálne označených cyklistov.
Hŕstka maratóncov vybehne na trať so špeciálnym logom na štartovom čísle. Budú ním označení členovia tzv. Diamantového klubu, ktorý združuje maratóncov, ktorí dokázali zdolať MMM minimálne 25-krát. Klub má momentálne 46 členov a zopár ďalších môže pribudnúť práve po najbližšom maratóne. Členom s číslom 1 je Peter Polák, ktorý sa na štart MMM postaví už štyridsiaty krát.
"Na každý ročník košického maratónu sa poctivo pripravujem. Inak tomu nie je ani tentoraz. Mojím cieľom bude čas na hranici tri a pol hodiny. Viem, že to nie je žiadna sláva, ale mám už aj svoj vek," poznamenal čoskoro 68-ročný vytrvalec. Dodnes mu patrí niekoľko slovenských rekordov a s maratónmi sa skončiť nechystá. "Tých košických by som chcel absolvovať aspoň 50, ale uvidíme, ako bude zdravie slúžiť. Mojím receptom je čerstvá zelenina, pravidelný tréning a pohárik vínka. Jedna cibuľa denne musí byť," prezradil pre TASR Peter Polák, ktorého osobným rekordom je čas 2:25:20 z roku 1980.
Organizátori MMM nedávno prevzali ocenenie European Fair Play Paque of Merit za rozvoj tradície a odkazu najstaršieho maratónu v Európe pre rozvoj solidarity, priateľstva a rytierstva v športe. Ocenenie je udeľované od roku 1996 a MMM je prvým ocenením podujatím, keďže doteraz boli medzi laureátmi iba jednotlivci alebo inštitúcie.
"Je vyjadrením vďaky všetkým, ktorí sa na podujatí podieľajú. Veľmi si ho vážime. Zároveň nás teší, že sa nám podarilo úspešne zrealizovať položenie siedmich žulových pylónov, takže najbližších 48 rokov môžeme pokojne spávať. Práve na toľko rokov totiž máme na pylónoch miesto pre mená víťazov MMM," prezradil prezident Maratónskeho klubu Štefan Daňo.