Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Korupciu vo FIFA vyšetrujú aj v Austrálii

SITA|Publikované 4. jún 2015 o 08:45

V Austrálii je témou neúspešná kandidatúra na usporiadanie MS 2022.

SYDNEY. O korupčný škandál v Medzinárodnej futbalovej federácii (FIFA) sa už začala zaujímať aj austrálska federálna polícia. Otvorila vyšetrovanie okolností neúspešnej kandidatúry krajiny na usporiadanie majstrovstiev sveta 2022.

Podnet prišiel okrem iných aj od senátora Nicka Xenophona, ktorý reagoval na vyhlásenia šéfa Austrálskej futbalovej federácie (FFA) Franka Lowyho.

Ten obhajoval platbu vo výške pol milióna austrálskych dolárov Futbalovej konfederácii Strednej a Severnej Ameriky a karibskej oblasti (CONCACAF), ktorú údajne spreneveril vtedajší prezident organizácie Jack Warner. Bývalý funkcionár z Trinidadu a Tobaga nechýba medzi 14 osobami, ktorých americká generálna prokuratúra obviňuje z finančných podvodov či vydierania.

Austrálčania dovedna investovali do kandidatúry 40 miliónov amerických dolárov, výsledkom bol jediný hlas vo voľbách vo výkonnom výbore FIFA z decembra 2010. Šampionát pridelili Kataru.

"Viedli sme čistú kampaň. Mám informácie, že naši súperi to nemôžu povedať. Potvrdilo to aj vyšetrovanie Michaela Garciu (vyšetrovateľ etickej komisie FIFA, pozn.)," uviedol Lowy v otvorenom liste zverejnenom po utorkovom oznámení Seppa Blattera o odstúpení z funkcie prezidenta FIFA.

O pol milióne austrálskych dolárov na účte CONCACAF tvrdí, že boli určené na financovanie štúdie uskutočniteľnosti pre centrum na Trinidade a Tobagu. Až neskôr sa ukázalo, že Warner peniaze spreneveril. Navyše vraj od Austrálčanov pôvodne žiadal až štyri milióny amerických dolárov.

"Požiadali sme CONCACAF, aby peniaze vrátili, pretože neboli využité na stanovený účel. FIFA nám odporučila, aby sme počkali na výsledok vyšetrovania, to sa stále neuzavrelo," dodal Lowy.

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.