Záruba: Preboha, hlavne nech Nemec nejde niekam, kde bude siedmy bek

Komentátor Robert Záruba (vpravo) a hokejový expert ČT David Pospíšil.
Komentátor Robert Záruba (vpravo) a hokejový expert ČT David Pospíšil. (Autor: ARCHÍV R.Z.)
Stanislav Benčat|4. jún 2021 o 13:54

Robert Záruba hovorí o MS v hokeji 2021.

S hokejovými majstrovstvami sveta sa posledné dekády spája aj jeho hlas. Komentátor Českej televízie ROBERT ZÁRUBA nechýba ani na turnaji v Rige, kde pozorne sledoval aj výkony slovenského tímu.

"Poslednými dvoma zápasmi ste si trochu poškodili dobré renomé z celého turnaja," hovorí Záruba v rozhovore pre Sportnet.

Ako vnímate to, že Slovensko bolo po ôsmich rokoch vo štvrťfinále šampionátu?

Zaslúžený úspech. V našej skupine bolo viac dobrých, ako zlých zápasov, ale koniec v podaní Slovákov sa mi nepozdával. Už derby bolo zvláštne herne pojaté.

Mám pocit, že mentálne zostal váš tím zaseknutý v tom stretnutí a vo štvrťfinále proti USA bol jednoducho horší a od úvodu bol pod obrovským tlakom súpera. Poslednými dvoma zápasmi ste si trochu poškodili dobré renomé z celého turnaja.

Slováci predvádzali nevyrovnané výkony. Zdolali Rusov, vzdorovali Švédom, na druhej strane dostali debakle od Švajčiarov, Američanov i Česka. Nepripomínali vám zápasy Slovenska skôr šampionát do 20 rokov?

Tím vyzeral v začiatku kompaktne. Dokonca aj všetky zmeny fungovali. Javilo sa, že máte výbornú a vyrovnanú súpisku. Páčili ste sa mi, oceňoval som najmä zapracovanie mladých hráčov.

Pochválim obrancov Samuela Kňažka a Šimona Nemca. Druhý menovaný bol výborný v príprave a potom na konci skupiny. Kňažkov rast bol kontinuálny, zo štvrtej obrany šiel až do prvej.

Šimon Nemec (vľavo) a Jakub Flek v zápase Slovensko - Česko na MS v hokeji 2021.
Šimon Nemec (vľavo) a Jakub Flek v zápase Slovensko - Česko na MS v hokeji 2021. (Autor: TASR)

Ako mužstvo ste pôsobili odhodlane, s jasným cieľom. A zrazu sa to v posledných dvoch zápasoch vytratilo. Neviem, čo sa stalo, ale to nebolo Slovensko ako predtým.

Dokonca aj v zápase proti Švajčiarsku (1:8) ste boli v prvej tretine lepší, hoci ste ju prehrali. Počas prestávky som si vravel, že sa to otočí. Švajčiari sa báli, mali za sebou čerstvý debakel od Švédov. Trpezlivou hrou si však zápas ustrážili.

Neviem, či sa to nezačalo lámať tam. Škoda, tento tím sa mohol rozlúčiť s turnajom dôstojnejšie. Štvrťfinále bolo mentálne nezvládnuté.

Napriek tomu, prekvapili vás Slováci? Špeciálne po nie ideálnej príprave.

Áno, dávali ste málo gólov, ale pôsobili ste odhodlane, kompaktne. Kto vie, možno to už na chlapcov všetko doľahlo, predsa len, celá bublina trvala poriadne dlho.

Nevidím do vnútra vášho tímu, rovnako ako som nevidel do toho nášho, keďže sme nemali k hráčom prístup. Posledných päť - šesť dní Slovenska na turnaji však bolo iných ako predtým.

Súhlasíte však, že slovenský tím má veľkú budúcnosť?

To určite. Ak tí chlapci budú naďalej pracovať. Povážme, koľkí hráči spravili obrovský krok vpred za jednu sezónu. A to nehovorím len o tínedžeroch.

Veľa sa hovorí hlavne o Jurajovi Slafkovskom a Šimonovi Nemcovi, obaja by o rok mohli byť draftovaní v prvom kole. Vnímate ich ako generačné talenty?

Áno, ale musia to naďalej potvrdzovať. Teraz zistili, že majú na to hrať na svetovej úrovni. Zistili však aj to, čo im k veľkému hokeju ešte chýba z fyzickej či psychickej stránky.

V NHL, ak na ňu chcú pomýšľať, to totiž bude ešte omnoho náročnejšie, najmä na výdrž, konzistenciu výkonu. Na majstrovstvách sveta sa všetko odohrá za dva týždne, v zámorí je toto tempo nalinajkované na niekoľko mesiacov. Zistili, čo je to veľký hokej. Teraz sa mu musia prispôsobiť a makať oveľa viac.

Nemec má sedemnásť a v Nitre hráva presilovky. Je vidno, ako veľmi mu to pomohlo. Preboha, hlavne nech nejde niekam, kde bude siedmy bek, to by bola veľká škoda.


Robert Záruba

Nemec má sedemnásť a v Nitre hráva presilovky. Je vidno, ako veľmi mu to pomohlo. Nech tam zostane a hráva ich naďalej, alebo keby predsa len prestúpil, tak do klubu, kde bude hráčom na presilovku. Preboha, hlavne nech nejde niekam, kde bude siedmy bek, to by bola veľká škoda. Možno by nebola zlá voľba ani kanadská juniorka.

Slovenských fanúšikov i médiá zaskočil odchod útočníka Pavla Skalického po šiestom zápase domov na svadbu. Čo si o tom myslíte?

No, ten jeho odchod bol trochu kuriózny. Prekvapilo ma to. Športovci riešia tieto veci zväčša odkladom, ak idú na veľkú akciu. Ale nevieme, ako to má zariadené v osobnom živote. Samozrejme, prajeme mu všetko najlepšie. Ak to už nešlo zmeniť, čo sa dá robiť. To musí vedieť on.

Herne bol výrazný, hoci postupom času padal v zostave. Páčil sa mi v dvojičke s Kristiánom Pospíšilom. Javili sa ako ostrá lajna. Nezískal bod, ale herne neprepadol.

To sa niekedy stane, že turnaj bodovo nesadne. Vtedy musí hráč ukázať aj iné vlastnosti. Blokovanie striel, fyzickú hru. Tú som uňho badal. Až také sklamanie pre mňa jeho nula na konte bodov nie je.

Vo štvrťfinále prehralo Slovensko aj Česko. Pred turnajom mal pritom váš tím oveľa vyššie ambície. Prečo ich nenaplnil?

Ja som tie ambície sledoval a nestačil som sa diviť. Niektoré médiá a fanúšikovia tlačili tím veľmi dopredu. Medaila mala byť istá, možno dokonca až zlatá. Tím sa dostal aj na základe týchto očakávaní pod neúmerný tlak.

Saku Maenalanen (vľavo) a Dominik Kubalík v zápase Fínsko - Česko na MS v hokeji 2021.
Saku Maenalanen (vľavo) a Dominik Kubalík v zápase Fínsko - Česko na MS v hokeji 2021. (Autor: TASR/AP)

V príprave sme hrali veľmi dobre. Pokiaľ by sme to zopakovali aj v úvode šampionátu, všetko mohlo vyzerať inak. Nestalo sa a namiesto kreatívneho hokeja musel tím ukázať bojovnosť a vôľu.

Počítal som to a my sme na turnaji dokopy prehrávali dve hodiny a pätnásť minút zo šiestich zápasov. Tím viezol na chrbte ťažký náklad a vo štvrťfinále ho to dobehlo. Bolo jasné, že Fíni budú hrať takticky, vyspelo a s rozumom. Nemali sme na nich.

V semifinále je Fínsko, Nemecko, Kanada a USA. Ako to vnímate?

Že naša skupina sa hrala úplne zbytočne (s úsmevom). Neviem, či Rusom prospela zmena brankára. So Samonovom im to šlo, hoci netvrdím, že Bobrovskij im prehral zápas. Zmena sa im však vypomstila.

No a Kanada, ktorá bola v úvode turnaja hrozná, je zrazu v semifinále. Tak to asi bude vyzerať častejšie. Na majstrovstvách sveta nerozhoduje prvý, ale druhý týždeň.

Kto bude majstrom sveta?

Fíni majú k tomu nakročené výborne, ale kto vie. Nemci budú nepríjemní. Uvidíme.

Nachádzate sa tu: