JASNÁ, BRATISLAVA. S takým úspešným štartom do novej sezóny zrejme nepočítali ani najväčší optimisti z tímu Petry Vlhovej.
Slovenská zjazdárka vyhrala troje zo štyroch pretekov tejto zimy, aj v úvodnom obrovskom slalome v Söldene bola na pódiu (tretia) a s komfortným náskokom 185 bodov vedie priebežné poradie Svetového pohára.
O ďalšiu porciu bodov zabojuje Vlhová cez víkend vo francúzskom Courcheveli v dvoch obrovských slalomoch. Formu na ne ladila na domácom svahu v Jasnej, kde sa už organizátori chystajú na preteky Svetového pohára, ktoré budú v 6. - 7. marca 2021.
"Strávila som tu tri dni a príprava bola skvelá, všetci sme spokojní. Skutočnosť, že to boli iné tréningy než zvyčajne, som si najviac uvedomila v aute cestou zo svahu, keďže som išla domov a nie do hotela," vravela 26-ročná Liptáčka na online tlačovej konferencii k SP 2021 v Jasnej.
Vlhová sa presúva do Francúzska vo štvrtok ráno súkromným lietadlom z Popradu.
"Nie som typ človeka, ktorý by sa tým chválil, ale keď chcete vo Svetovom pohári víťaziť, rozhodujú aj drobné detaily a únava z cestovania mi nikdy nepridávala na pohode," dodala Vlhová.
Pred necelými piatimi rokmi skončila v Jasnej deviata v slalome a v obrovskom slalome nepostúpila do druhého kola. V tejto sezóne bude mať určite vyššie ambície.
Cestujúca bublina
V roku 2016 boli preteky Svetového pohára v Jasnej divácky najatraktívnejším športovým podujatím na Slovensku.
Slávnostné otvorenie sa uskutočnilo v Demänovskej ľadovej jaskyni, na preteky v slalome a obrovskom slalome prišlo viac než desaťtisíc fanúšikov.
Tento scenár sa v aktuálnej sezóne s najväčšou pravdepodobnosťou nezopakuje. Pre pandémiu koronavírusu sa konajú preteky Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní s prísnymi protiepidemiologickými opatreniami.
Všetci aktéri podujatia sa načas ocitnú v takzvanej bubline, ktorú neopustia. Podmienkou vstupu do nej je, samozrejme, negatívny test na Covid-19. Aj v bubline platia striktné pravidlá.
"Účastníci podujatia - pretekári, tréneri, rozhodcovia, členovia technického personálu na svahu či diváci - sú rozdelení do farebne označených skupín. Ľudia z rôznych skupín sa nikde nestretnú, ani pri presune sedačkou. Majú oddelené koridory, parkovisko, ubytovanie,“ vysvetlila technická delegátka FIS a šéfka pretekov v Jasnej Jana Palovičová.
"V Söldene boli opatrenia naozaj extrémne, všade nás kontrolovali, upozorňovali nás, aby sme nosili rúška. Časom si však na to človek zvykne, treba to rešpektovať a chrániť seba aj ostatných," opisovala Vlhová.
Diváci? Tisíc alebo nula
Vďaka takto nastaveným pravidlám podľa organizátorov neohrozí preteky ani prípadný lockdown v krajine. Otvorenou otázkou zostáva divácka kulisa. Aj preto sa ešte na preteky zatiaľ nepredávajú vstupenky.
"Šanca, že v Jasnej bude toľko fanúšikov ako pred piatimi rokmi, je nereálna. Počítame s variantom, že príde tisíc ľudí, ale musíme byť pripravení aj na to, že to bude nula," povedal riaditeľ organizačného výboru pretekov Matej Hulej.
Pred piatimi rokmi museli obrovský slalom v Jasnej organizátori preložiť pre silný vietor zo soboty na pondelok. Náhradný deň môžu v prípade potreby využiť aj v marci - nie však v pondelok, ale v piatok.
Rozpočet podujatia sa pohybuje okolo 1,8 milióna eur a jeho definitívna podoba bude známa až vzhľadom na počet fanúšikov. Pre tých bude pripravená kolekcia zimných čiapok, ktoré mali pred piatimi rokmi veľký úspech, zberateľom je určená zasa špeciálna bankovka.