Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Katar chce rozhovory o rozšírení počtu účastníkov už od MS 2022

Šéf FIFA Gianni Infantino. (Autor: TASR/AP)
SITA|Publikované 15. apr 2018 o 13:02

Podľa nového návrhu by na MS hralo 48 namiesto terajších 32 tímov.

DAUHA. Katar sa chce rozprávať s predstaviteľmi Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) o návrhu tretej strany rozšíriť počet účastníkov svetového šampionátu z 32 na 48 už od záverečného turnaja MS 2022, ktorý sa uskutoční práve v tejto stredovýchodnej ázijskej krajine.

48

mužstiev namiesto pôvodných 32 by malo hrať na MS vo futbale 2022 podľa nových návrhov.

Reakcia od Perzského zálivu prišla dva dni po tom, ako funkcionári juhoamerickej konfederácie CONMEBOL predostreli na debatu možnú kvantitatívnu expanziu s platnosťou o štyri roky skôr oproti doterajším plánom.

Prezident FIFA Gianni Infantino zobral túto informáciu na vedomie a verejne uznal potrebu štúdie uskutočniteľnosti.

Katarská infraštruktúra si vyžiadala značné dobudovanie už na podujatie s terajším kontingentom aktérov. Nový model by znamenal ďalší nárast nárokov: okrem iného by sa konalo 80 zápasov namiesto 64.

"Kým sa udeje akékoľvek rozhodnutie, je dôležité diskutovať o prevádzkových záležitostiach a logistike. Bez ohľadu na výsledok sme presvedčení o našej schopnosti usporiadať úspešné MS 2022," znie stanovisko národnej federácie, ktoré priniesla agentúra The Associated Press.

Katar má k dispozícii len osem štadiónov a rozšírenie počtu účastníckych krajín by zrejme fungovalo iba pri zapojení ďalšej krajiny, do úvahy by prichádzal napríklad a najmä Kuvajt.

Turnaj si v terajšej podobe vyžiada 28 dní. Vzhľadom na extrémne klimatické podmienky v príslušnom regióne v tradičnom období konania (jún, júl) FIFA pristúpila k presunu na november a december a snažila sa minimalizovať trvanie, aby bol dopad na popredné európske ligové súťaže čo najmenší.

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.