Sobota, 31. júla, 2021Meniny má Ignác

Prípravy na MS vo futbale stále sprevádzajú kauzy. Peniaze nechodia na čas

Katar do organizovania majstrovstiev sveta investuje veľké peniaze. (Autor: SITA/AP)
TASR|11. jún 2020 o 09:36

Problém majú najmä zahraniční robotníci.

DAUHA. Robotníci zo zahraničia, ktorí pracujú na výstavbe štadiónov futbalových MS 2022, majú v Katare problém domôcť sa výplat. Uviedli to organizácia Amnesty International aj katarská vláda.

Podľa Amnesty International približne stovka robotníkov na štadióne Al Bayt čaká už mesiace na mzdy od dodávateľa stavby Qatar Meta Coats.

"Aj keď nedávne výplaty trocha pomôžu situácii, organizátori svetového šampionátu nám povedali, že o meškaní vedia od júla 2019.

Vyvoláva to otázku, prečo Katar nechal robotníkov pracovať mesiace bez finančného ohodnotenia. Roky apelujeme na Katar, aby reformoval systém, zmena však zjavne neprichádza dostatočne rýchlo.

Amnesty International by nemala vyšetrovať, prečo robotníci nedostávajú to, na čo majú nárok," citovala predstaviteľa najväčšej ľudsko-právnej mimovládnej organizácie na svete Stevea Cockburna agentúra AP.

Robotníci pochádzajú z Ghany, Kene, Nepálu či Filipín. "Naša snaha viedla k vyplateniu troch mesiacov omeškaných miezd. Naďalej sa usilujeme o riešenie situácie," vyhlásili organizátori MS 2022 so sídlom v hlavnom meste Dauha.

Katarská vláda sa o probléme dozvedela v septembri 2019, spoločnosť Qatar Meta Coats potrestala pokutou a pozastavením činnosti.

"Finančná nestabilita medzi novembrom 2019 a aprílom 2020 zapríčinila, že zamestnanci Qatar Meta Coats dostávali výplaty len nepravidelne. V máji 2020 sa problém čiastočne vyriešil a boli vyplatené všetky mzdy za február až máj," uviedla vláda.

Katar však čelí aj ďalším podozreniam z porušovania ľudských práv zahraničných robotníkov pri výstavbe štadiónov vrcholného podujatia: "Stále sú ťažkosti, ktoré musíme prekonať, týkajú sa aj správania menšinovej skupiny ľudí. Potrvá to, ale sme odhodlaní napraviť to."

Súvisiace články