Stoch zničil konkurenciu a tretíkrát vyhral Turné štyroch mostíkov

Kamil Stoch vyhral Turné štyroch mostíkov 2020/2021.
Kamil Stoch vyhral Turné štyroch mostíkov 2020/2021. (Autor: TASR/AP)

Poliak tretíkrát vyhral Turné štyroch mostíkov.

3.Karl GeigerNemecko277,3 b (138,0 m/133,5 m)
4.Stefan KraftRakúsko275,9 b (132,0 m/137,0 m)
5.Robert JohanssonNórsko274,8 b (130,5 m/139,0 m)
6.Michael HayböckRakúsko274,6 b (133,5 m/137,5 m)

BISCHOFSHOFEN. Poľský skokan na lyžiach Kamil Stoch sa stal tretíkrát v kariére celkovým víťazom Turné štyroch mostíkov.

Sošku Zlatého orla si definitívne zabezpečil vďaka triumfu na záverečnom podujatí v rakúskom Bischofshofene.

V trojkráľovom vyvrcholení zvíťazil s výrazným náskokom 20,3 bodu pred Nórom Mariusom Lindvikom, ktorý po operácii čeľuste vynechal súťaže v Garmisch-Partenkirchene a Innsbrucku. Tretí skončil Nemec Karl Geiger.

• 2010/11 Thomas Morgenstern (Rak.)

Stoch na Turné nadviazal na celkové triumfy z rokov 2018 i 2017 a v historických tabuľkách je už na treťom mieste spoločne s Helmutom Recknagelom z bývalej NDR a Nórom Björnom Wirkolom.

Rekordérom je s piatimi titulmi Fín Janne Ahonen, Nemec Jens Weissflog má na konte štyri prvenstvá. Stoch predviedol na nemeckých a rakúskych mostíkoch najvyrovnanejšie výkony.

V Oberstdorfe bol druhý, v Garmisch-Partenkirchene štvrtý. Po triumfe v Innsbrucku sa vyhupol na čelo priebežnej klasifikácie a šancu stať sa trojnásobným šampiónom Turné už z rúk nepustil.

V 1. kole v Bischofshofene zaletel Stoch do vzdialenosti 139 m a od rozhodcov dostal vysokú známku 150,9 bodu. Pred druhým Nemcom Karlom Geigerom mal v priebežnom hodnotení Turné už 32-bodový náskok.

V druhom kole pristál Stoch na značke 140 m a pripísal si na konto 38. individuálny triumf vo Svetovom pohári.

Stoch: Je to pre mňa zábava

V konečnom hodnotení Turné predstihol Geigera o 48,1 bodu.

"Je to pre mňa veľmi emotívne víťazstvo. Skokanský šport si teraz naozaj užívam, je to pre mňa zábava. Veľkú zásluhu na mojom triumfe má celý poľský tím, všetci odviedli skvelú robotu. Dúfam, že mi forma vydrží počas celej sezóny.

Určite zorganizujeme nejakú oslavu, no bude malá, pretože už počas víkendu nás čakajú ďalšie preteky Svetového pohára v Titisee-Neustadt," uviedol Stoch pre rakúsku televíziu ORF.

Pred štartom prestížneho podujatia v Oberstdorfe pritom reálne hrozilo, že Stoch, obhajca prvenstva Dawid Kubacki ani ich tímoví kolegovia sa nebudú môcť zúčastniť na Turné.

Miestne orgány totiž uvalili na poľskú reprezentáciu povinnú karanténu pre pozitívny test Klemensa Muraňku. Na základe ďalších negatívnych testov však napokon Poliakov pustili na štart.

Pozíciu lídra celkového poradia SP si udržal Nór Halvor Egner Granerud, ktorý pred Turné vyhral päť súťaži za sebou, na úvodnom vrchole sezóny však nepotvrdil úlohu favorita.

V Bischofshofene sa ani nezmestil do elitnej desiatky rovnako ako Kubacki, ktorý vyhral novorošnú súťaž v Ga-Pa. V konečnom poradí Turné obsadil Granerud štvrté miesto.