Nedeľa, 28. február, 2021Meniny má Zlatica

Biatlon čaká zmena pravidiel. Bude to zvláštna sezóna, tvrdí Fialková

Ivona Fialková. (Autor: archív SME - Gabriel Kuchta)
Miloslav Šebela|Publikované 26. okt 2020 o 16:28

Biatlonistov čakajú zmeny pravidiel.

Rozhovor pre SME

Biatlonová sezóna by mala odštartovať o mesiac vo Fínsku. Na to, aby sa preteky vôbec mohli uskutočniť, čaká biatlonistov mnoho obmedzení, ale aj zmeny pravidiel.

Pretekári si netrúfajú odhadnúť, ako sezóna prebehne. Covid-19 v lete zamkol športovcov a neumožnil im prípravu. Teraz môže vyradiť z pretekov aj celý reprezentačný tím.

„Bude to zvláštna sezóna a zrejme aj menej spravodlivá,“ vraví slovenská biatlonistka IVONA FIALKOVÁ.

Svetový pohár by mal byť v rámci biatlonu jedinou súťažou, ktorá sa uskutoční. Nižšie súťaže Medzinárodná biatlonová únia stopla.

Pred pár dňami ste sa so sestrou Paulínou aj ďalšími reprezentantmi vrátili z Ramsau. Ako ste spokojné s prípravou na ľadovci?

Mali sme zlé počasie, bolo tam podobne ako na Slovensku, vytrvalé dažde a záplavy. Na ľadovci fúkal silný vietor a snežilo, dole zase pršalo.

No i tak sme urobili kus roboty. Je to jedno zo sústredení, ktoré je pre nás ako povinná jazda pred sezónou. Už nás čaká iba príprava na snehu.

Bolo v rakúskom stredisku veľa biatlonistov?

Každý rok tam je veľmi veľa športovcov. Teraz možno menej ako v minulosti vzhľadom na komplikovanú situáciu. Nie každý mohol vycestovať. Bolo tam dosť športovcov, ale býva tam väčší nápor.

Zhovárali ste sa o sezóne s ostatnými športovcami?

Iba minimálne. V lanovke smerom na ľadovec. Bude to veľmi zaujímavá sezóna. Nie všetci športovci majú v krajine k dispozícii také zázemie ako Nemci, Taliani či Rakúšania.

To je obmedzujúce, ba až nespravodlivé. Majú kvalitné strediská v nadmorskej výške i kvalitné trate. Môžu všetko využiť v rámci svojej krajiny.

Na rozdiel od nich takí Ukrajinci boli pol roka zatvorení na jednom mieste. Sťažovali sa, že nemohli nikam vycestovať a nemali kde trénovať. Bude to zvláštna sezóna a zrejme aj menej spravodlivá.

Aj vy ste museli obmedziť svoje tréningové plány. V lete ste chodievali do Talianska či Rakúska. Museli ste hľadať kompromisy?

Je to tak. Netrúfam si teraz vôbec povedať, ako na tom budeme v zime v porovnaní s inými sezónami.

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa
Miloslav Šebela sa venuje cyklistike, biatlonu, motorizmu, plávaniu a ďalším individuálnym športom. Reportérsky pokrýval zimné olympijské hry vo Vancouvri, v Soči a Riu, niekoľko šampionátov v cyklistike a dva hokejové. Okrem písania o športe sa aktívne venuje cyklistike, triatlonu a ultratrailu.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články