Hossa počkal, namieril a ponad lapačku prestrelil Brodeura

Marián Hossa (nevidno ho) takto strieľa gól brankárovi New Jersey Devils Martinovi Brodeurovi. (Autor: SITA/AP)
SITA|4. jan 2014 o 08:09

Chicago strelilo New Jersey tri góly za štyri minúty a je na čele celej NHL.

NEW YORK. Hetrik Patricka Sharpa, ale aj gól Mariána Hossu pomohli hokejistom Chicaga k víťazstvu na ľade New Jersey 5:3 v piatkovom súboji zámorskej NHL.

Hossa v 46. minúte zvýšil náskok hostí na 4:1, keď po výbornej prihrávke Toewsa z ideálnej pozície spomedzi kruhov strelou švihom nedal šancu veteránovi Martinovi Brodeurovi.

Bol to pätnásty gól a tridsiaty piaty bod sezóny v podaní 34-ročného slovenského krídelníka.

Hossa zavŕšil skvelý úvod tretej tretiny, keď hostia za štyri minúty strelili tri góly. Slovák sa stal treťou hviezdou zápasu.

Druhý slovenský útočník v drese Chicaga Michal Handzuš ukončil zápas s jednou strelou na bránku a 75-percentnou úspešnosťou na vhadzovaní.

Sharp má za týždeň druhý hetrik

"Dve tretiny sme sa proti tomuto skvelému tímu snažili o dobrý hokej, ale potom nás zabilo úvodných päť minút tretej tretiny. Majú niekoľko výnimočných hráčov, strelcov, ktorí dosiahnu gól takmer z ničoho. Ako napríklad Sharp z nemožného uhla,“ povedal 41-ročný Brodeur pre nhl.com.

Sharp dosiahol druhý hetrik z posledných piatich zápasov, keď predtým bol rovnako strelecky produktívny v zápase proti Coloradu z 27. decembra pri víťazstve 7:2.

Tridsaťdvaročný krídelník si výrazne vypýtal nomináciu do olympijského výberu Kanady pre Soči 2014, ktorú uzavrú v utorok.

"Mojou prioritou je momentálne tím Hawks, a tak to zostane aj celú sezónu," odbil Sharp olympijskú tému.

Chicago má už 66 bodov - najviac zo všetkých tímov NHL - a dokazuje, že obhajoba Stanleyho pohára nie je nereálna.

Marinčin odohral šiesty zápas

Slovenskí hokejisti sa v piatok predstavili aj v ďalších dvoch zápasoch NHL. Útočník Richard Pánik odohral 9 minút v drese Tampy na ľade Calgary a štatisticky neprispel k víťazstvu svojho tímu 2:0.

Hráči Calgary majú na prelome rokov veľký problém so strieľaním gólov. Za uplynulých 245 minút skórovali iba raz.

"Je to skutočne frustrujúce. Naši brankári sa snažia, ale čo z toho, keď ich výkony nevie podporiť 18 korčuliarov," smútil útočník Lee Stempniak.

Výbornú formu potvrdil Anaheim, ktorý zdolal trápiaci sa Edmonton v zostave s mladým slovenským obrancom Martinom Marinčinom 5:2.

Švajčiarsky brankár Jonas Hiller vychytal 10. víťazstvo v rade, čo je klubový rekord. Anaheim zostáva jediným tímom súťaže, ktorý doma ešte neprehral v riadnom hracom čase (16-2-0).

Crosby predviedol skvelý bekend

Pittsburgh pokoril NY Rangers 5:2. Hlavnými strojcami jeho triumfu boli líder ligovej produktivity Sidney Crosby (1+2) a jeho partner z elitnej formácie Chris Kunitz (2+1).

Najmä Crosbyho gólový bekend za stavu 3:0 stál za to.

Aj napriek absencii Malkina, Letanga a Martina si Pittsburgh pripísal už 15. výhru z posledných 18 stretnutí a so ziskom 61 bodov suverénne kraľuje Východnej konferencii.

Piatkové sumáre NHL:

Anaheim - Edmonton 5:2 (3:2, 1:0, 1:0)

Góly: 1. Palmieri, 18. Lovejoy (S. Koivu, Palmieri), 20. Lovejoy (Fowler, Beleskey), 40. Jackman (Bonino, Silfverberg), 52. Cogliano - 1. Gordon (R. Smyth, Petry), 12. Jakupov (Perron, T. Hall)

Martin Marinčin (Edmonton) odohral 15:39 min, 1 strela, 1 plusový bod

New Jersey - Chicago 3:5 (0:0, 1:1, 2:4)

Góly: 23. A. Greene (S. Gionta, S. Bernier), 48. Židlický (Loktionov, Boucher), 54. Židlický (Gelinas, Henrique) - 22. Sharp (Toews), 42. Saad (P. Kane, Seabrook), 43. Sharp (Seabrook, Keith), 46. HOSSA (Toews, Keith), 59. Sharp (Keith)

Marián Hossa odohral 17:43 min, 1 gól, 5 striel, 3 plusové body a tretia hviezda zápasu, Michal Handzuš (obaja Chicago) odohral 17:27 min, 1 strela, 1 mínusový bod, 1 zblokovaná strela, 9 víťazných vhadzovaní z 12 (úspešnosť 75%)

Calgary - Tampa Bay 0:2 (0:0, 0:2, 0:0)

Góly: 26. Palát (Purcell, Barberio), 31. Kučerov (Palát, Carle)

Richard Pánik (Tampa) odohral 9 minút bez zápisu do štatistík

Pittsburgh - New York Rangers 5:2 (2:0, 2:0, 1:2)

Góly: 14. Kunitz (Crosby, Niskanen), 19. J. Jokinen (Gibbons, Vitale), 22. J. Jokinen (Gibbons, Brandon Sutter), 39. Crosby (Kunitz, Orpik), 53. Kunitz (Crosby, Neal) - 48. Zuccarello (Pouliot, Brassard), 52. McDonagh (Zuccarello, Girardi)