Hokejisti si v Jaroslavli uctili pamiatku septembrovej tragédie

Cintorín v Jaroslavli.
Cintorín v Jaroslavli. (Autor: SITA/AP)
SITA|13. apr 2012 o 10:34

Branko Radivojevič s Marcelom Hossom položili za celé mužstvo veľký veniec.

JAROSLAVĽ. Emóciám a slzám sa nevyhnú ani silní chlapi. Pri piatkovej predpoludňajšej návšteve cintorína v Jaroslavli, na ktorom sú pochované viaceré obete vlaňajšieho septembrového nešťastia miestneho tímu Lokomotiv, sa im neubránili ani hokejoví reprezentanti Slovenska.

Pamiatku obetí si prišiel uctiť kompletný reprezentačný tím. Branko Radivojevič s Marcelom Hossom položili za celé mužstvo veľký veniec, ich spoluhráči pri hroboch zapálili sviečky a v tichosti sa modlili. Atmosféru umocňovalo pochmúrne daždivé počasie.

Okrem Slovákov si pamiatku obetí septembrového nešťastia uctili aj hráči ruskej zbornej. Aj oni na Leontievskom cintoríne položili veniec a kytice kvetov.

Vůjtek: Aj dnes je to ťažké

"Je to veľmi zvláštna situácia. Som na tomto mieste prvýkrát, keďže som nemal šancu prísť na pohreb. Som rád, že som si mohol aspoň takto uctiť pamiatku týchto skvelých mužov. Myšlienky sa mi k tej septembrovej tragédii neustále vracajú, je to ešte príliš čerstvé."

"Sú to pre nás všetkých ťažké chvíle, musíme sa s tým vyrovnať. Boli to naši kamaráti, ja osobne som poznal viacerých ruských hokejistov, Čechov a najviac Pavla Demitru. Ako už hovorili mnohí iní, treba sa pozerať dopredu, život ide ďalej," uviedol po návšteve cintorína pohnutým hlasom útočník Martin Cibák.

Emóciám sa neubránil ani reprezentačný tréner Vladimír Vůjtek. V Jaroslavli v minulosti pôsobil tri sezóny, v klube poznal hráčov i trénerov. Vůjtek sa bol s obeťami tragédie rozlúčiť už na septembrových obradoch.

"Vtedy to bolo živé, bolo to oveľa silnejšie. Aj dnes je to však veľmi ťažké. Človek si spomenie na kamarátov, ktorých vidí na fotografiách na krížoch. Je mi ťažko," povedal Vladimír Vůjtek.

Fanúšikovia nezabudli

Hroby hokejistov, ktorí sú pochovaní na cintoríne v Jaroslavli, stále zdobia čerstvé kvety. Fanúšikovia Lokomotivu si pamiatku obetí uctievajú aj pred Arenou-2000-Lokomotiv, na ktorej priečelí visia dve veľké fotografie s portrétmi všetkých hráčov.

Pod nimi vytvorili obyvatelia mesta symbolické pomníky z klubových šálov a čerstvých červených karafiátov.

Tragédia sa stala neďaleko miestneho letiska Tunošna 7. septembra 2011. Piloti letu číslo AKY-9633 nezvládli štartovací manéver a nedokázali lietadlo Jak-42 zdvihnúť do dostatočnej letovej výšky.

Lietadlo spadlo na breh rieky Tunošna, kde sa rozlomilo na dve časti. Katastrofu prežil jediný človek - palubný inžinier Alexander Sizov. Zahynulo pri nej 44 členov posádky, medzi nimi bol aj kapitán slovenskej reprezentácie Pavol Demitra.

Nachádzate sa tu:
Domov