Šimon Nemec v potýčke s Bradom Marchandom z Bostonu Bruins. (Autor: X / Conor Ryan)
Oh my Hockey, TASR|15. jan 2024 o 20:55 (aktualizované 16. jan 2024 o 06:45)

Juraj Slafkovský strelil svoj 5. gól v sezóne.

NEW YORK. Má len 19 rokov a v NHL je nováčikom. Keď ho však na mantinel narazil 35-ročný kapitán Bostonu Bruins, ktorým je neslávne známy Brad Marchand, nebral na to ohľad.

Šimon Nemec sa v druhej tretine zápasu medzi Devils a Bruins stal obeťou bodyčeku po rozohrávke. Uštedril mu ho práve Marchand. Nepáčilo sa mu to, a tak ho chytil za hlavu, zhodil na ľad a dohovoril mu.

Jeho reakcia zaujala najmä preto, lebo je Marchand vo všeobecnosti v očiach fanúšikov neobľúbený, pre prehrešky z minulosti si vyslúžil prezývku "potkan". Nemca mnohí počastovali pochvalami.

Nebola to jediná situácia, pri ktorej zaujal. Bol na ľade pri hre Devils bez brankára v snahe zvrátiť nepriaznivý stav. Opäť sa mu podarilo nahnevať Marchanda, keď mu hokejkou zablokoval strelu do prázdnej bránky.

Nezabránil však prehre 0:3. "Diabli" ťahali celý zápas za kratší koniec a hoci bol brankár Daws skvelý, na strely Coylea a Pastrňáka nestačil.

Nemec odohral 25 minút a 26 sekúnd a utvoril si tak nový osobný rekord vo vyťažovanosti. Zablokoval až šesť streleckých pokusov. K tomu pridal dve mínusky, dva bodyčeky a trest za zdržiavanie hry.

Už v prvej tretine prišiel o kolegu z obrany Brendana Smitha. Toho vyradilo z hry zranenie kolena. Aj preto odohral Luke Hughes 28:10 min.

Tatarov spoluhráč mal zážitok

Tatarov Seattle prehral na ľade Pittsburghu 0:3. Penguins boli lepším tímom a zaslúžene vyhrali.

Slovenský forvard nastúpil v prvej lajne, zahral si s Jordanom Eberlem a Jaredom McCannom. Za 16 minút a 19 sekúnd na ľade trikrát vystrelil a rozdal dva bodyčeky.

Viac zažiarila elitná lajna "tučniakov", konkrétne dvojica Crosby-Rakell. Prvý menovaný strelil dva góly, druhý zaknihoval dve asistencie.

Milého privítania v Pennsylvánii sa dočkal Brian Dumoulin. Forvard Seattlu pôsobil 10 sezón vo farbách Penguins, v posledných štyroch rokoch tu bol dokonca asistentom kapitána Crosbyho.

Už piaty shutout zaznamenal brankár Pittsburghu Tristan Jarry, ktorý nepustil za svoj chrbát žiadnu z 21 striel hráčov Seattlu.

"Hrali sme proti veľmi kvalitnému tímu. V uplynulom čase vyhrali veľa zápasov. Myslím si, že sme sa držali nášho herného plánu, ktorý sme si pripravili.

Snažili sme sa hrať zodpovedne a nedovoliť im šance a prečíslenia. Myslím, že sa nám to podarilo," povedal Jarry.

Slafkovský skóroval proti Avalanche

Juraj Slafkovský si utvoril nové sezónne maximum v počte gólov. Pri výhre Montrealu nad Coloradom 4:2 strelil svoj piaty presný zásah v sezóne.

V stretnutí na domácom ľade proti silnému súperovi odohral 18 minút a 8 sekúnd, pripísal si mínusku, šesť striel a dva bloky.

Bol mimoriadne aktívny. Šiestimi strelami na bránku vyrovnal svoje osobné maximum, pričom už po prvom dejstve ich mal päť.

"Vždy chcem strieľať a dnes sa mi to konečne aj naozaj darilo, takže je to dobré," usmieval sa po úspešnom zápase.

O triumfe Montrealu rozhodol v 56. minúte Joel Armia, ktorý upravil na konečných 4:3. Jeho tím tak ukončil trojzápasovú sériu prehier.

Reinhart sa zapísal do dejín

Hokejisti Buffala zvíťazili nad San Jose 3:0. Výrazný podiel na triumfe Sabres mal americký útočník Casey Mittelstadt, ktorý strelil gól a pridal dve asistencie. Fínsky brankár Ukko-Pekka Luukkonen zlikvidoval všetkých 27 pokusov.

Florida Panthers ako druhý tím Východnej konferencie prekvapivo nestačili na hosťujúcich Anaheim Ducks. "Káčeri" vyhrali 5:4 po predĺžení.

Do histórie NHL sa však zapísal forvard "panterov" Sam Reinhart. Stal sa prvým hráčom v dejinách ligy, ktorý strelil gól v presilovke alebo v oslabení v siedmich po sebe idúcich dueloch.

V riadnom hracom čase sa nerozhodlo ani v Columbuse. Tamojší Blue Jackets rozhodli o výhre 4:3 nad Vancouverom až v samostatných nájazdoch. Jediným strelcom v lotérii bol Kirill Marčenko.

Od Fleuryho je lepší iba Roy

Hokejisti Minnesoty Wild vyhrali nad New Yorkom Islanders presvedčivo 5:0. Marc-André Fleury pochytal všetkých 21 striel "ostrovanov".

V historickej brankárskej štatistike sa v počte výhier presunul pred Patricka Roya už na druhé miesto. Išlo o jeho 552. víťazstvo v súťaži.

"Všetci v kabíne sa snažíme pracovať čo najlepšie a vyhrávať zápasy. Odohrali sme skvelý duel proti dobrému tímu a sme radi, že sme to zvládli," skonštatoval Fleury.

Brankár tímu Minnesota Wild Marc-André Fleury a jeho spoluhráč Marcus Foligno.
Brankár tímu Minnesota Wild Marc-André Fleury a jeho spoluhráč Marcus Foligno. (Autor: TASR/AP)

Mark Stone zaznamenal pri výhre nad Nashvillom svoj prvý hetrik za Golden Knights. Kapitán Vegas otvoril skóre duelu v 16. minúte a nadviazal na to v úvode druhej časti, keď zvýšil na 2:0. Hetrik skompletizoval 24 sekúnd pred záverom prostredného dejstva.

"Mal som šťastie na strelecké miesta. Vyčítal by som si to, keby som tieto šance nevyužil," uviedol Stone a vyjadril sa aj k výsledku: "Niekedy sa to jednoducho podarí, inokedy nie. Musíme stále hľadať spôsoby, ako hrať 60 minút dobre ako tím."

NHL - základná časť - 16. január:

Buffalo - San Jose 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)

Góly: 32. Mittelstadt (Okposo, Ry. Johnson), 35. Tuch (Quinn, Mittelstadt), 57. Greenway (Mittelstadt, Dahlin)

Brankári: Luukkonen 27/27 - Kähkönen 33/35

Boston - New Jersey 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

Góly: 21. Coyle (Marchand, Pastrňák), 44. Pastrňák (McAvoy, Marchand), 59. Frederic

Brankári: Swayman 31/31 - Daws 33/35

/Šimon Nemec (New Jersey) odohral 25 minút a 26 sekúnd, zaknihoval dve mínusky, menší trest, dva bodyčeky a šesť blokov/

Columbus - Vancouver 4:3 sn (1:2, 1:1, 1:0 - 0:0, 1:0)

Góly: 6. Činachov (J. Gaudreau), 24. Voronkov (A. Boqvist, J. Gaudreau), 51. Voronkov, rozh. náj. Marčenko – 6. J. Miller (Zadorov, E. Pettersson), 15. Garland (Blueger, Joshua), 28. E. Pettersson (J. Miller, Q. Hughes)

Brankári: Merzlikins 27/30 - DeSmith 38/41

Florida - Anaheim 4:5 pp (2:1, 2:2, 0:1 - 0:1)

Góly: 9. Bennett (Rodrigues, Ekman-Larsson), 18. Reinhart (Mikkola), 30. Verhaeghe (Montour, Barkov), 33. Bennett (M. Tkachuk, Verhaeghe) – 20. Killorn (Henrique), 26. Henrique (Vatrano), 35. Silfverberg (Carrick), 44. Terry (LaCombe), 61. Killorn (Vatrano)

Brankári: Stolarz 21/26 - Gibson 30/34

Pittsburgh - Seattle 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)

Góly: 21. D. O'Connor (Rust, Malkin), 24. Crosby (Letang, Rakell), 58. Crosby (Rakell, E. Karlsson)

Brankári: Jarry 21/21 - Daccord 30/32

/Tomáš Tatar (Seattle) odohral 16 minút a 19 sekúnd, pripísal si tri strely a dva bodyčeky/

Carolina - Los Angeles 2:5 (0:1, 1:0, 1:4)

Góly: 26. Martinook (Jarvis, Burns), 49. Drury (Noesen, Chatfield) – 7. Moore (Danault), 42. Danault (M. Roy, Gavrikov), 43. Laferriere (M. Anderson, Dubois), 46. Dubois (Anderson-Dolan, M. Anderson), 59. Moore (Danault, M. Roy)

Brankári: Raanta 20/24, Perets 1/1 - Rittich 30/32

Minnesota - NY Islanders 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)

Góly: 3. Zuccarello (Faber, Boldy), 23. Dewar, 34. Eriksson Ek (Kaprizov, Zuccarello), 57. Eriksson Ek (M. Foligno, Bogosian), 60. M. Foligno (F. Gaudreau, Brodin)

Brankári: Fleury 21/21 - Sorokin 29/32, Appleby 6/8

Vegas - Nashville 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)

Góly: 16. Stone (Dorofejev, Hague), 22. Stone (Stephenson, Dorofejev), 40. Stone (Stephenson), 60. Marchessault (Pietrangelo, N. Roy) – 38. Evangelista (A. Carrier, Josi)

Brankári: Thompson 34/35 - Saros 25/28

Montreal - Colorado 4:3 (1:1, 1:1, 2:1)

Góly: 8. Slafkovský (Suzuki, Caufield), 37. Harvey-Pinard (J. Evans, Gallagher), 42. Caufield (Suzuki, Matheson), 56. Armia – 5. Colton (Drouin, Makar), 22. Makar (Girard, MacKinnon), 50. Toews (Rantanen, Makar)

Brankári: Allen 32/35 - Georgijev 30/34

/Juraj Slafkovský (Montreal) odohral 18 minút a 8 sekúnd, pripísal si gól, mínusku, šesť striel a dva bloky/

St. Louis - Philadelphia 2:4 (0:0, 1:2, 1:2)

Góly: 39. Sundqvist (B. Schenn, Perunovich), 42. Saad (B. Schenn, Kyrou) – 22. Laughton (Hathaway, Se. Walker), 40. Poehling (Zamula, Atkinson), 55. Tippett (Konecny, Frost), 60. Farabee

Brankári: Hofer 38/41 - Hart 28/30