Hokejisti New Jersey Devils aj so Šimonom Nemcom oslavujú víťazný gól.
Hokejisti New Jersey Devils aj so Šimonom Nemcom oslavujú víťazný gól. (Autor: TASR/AP)
Oh my Hockey, TASR|28. dec 2023 o 06:34 (aktualizované 28. dec 2023 o 11:10)

Šimon Nemec bodoval ako jediný Slovák v NHL.

NEW YORK. Obranca New Jersey Devils Šimon Nemec v noci bodoval ako jediný Slovák v hokejovej NHL. Pri výhre nad Columbusom 4:3 po predĺžení si pripísal asistenciu.

Výborne našiel spoluhráča Mercera, ktorý zakončil presne. Za prihrávku sa Nemcovi poďakoval. Pre rodáka z Liptovského Mikuláša to bol piaty bod v profilige.

Slovenský obranca odohral 22 minút a 37 sekúnd a bol druhým najvyťažovanejším hráčom svojho tímu. Zaznamenal aj sedem blokov, čo je najviac v podaní hráča New Jersey v tejto sezóne, mal aj jeden plusový bod a strelu na bránu.

Na ľade bol aj pri víťaznom góle švajčiarskeho útočníka Tima Meiera, ktorý v 63. mimúte rozhodol po samostatnom prieniku.

"Neodohrali sme svoj najlepší zápas, ale o to cennejšie je poznanie, že aj taký dokážeme vyhrať. Máme v tíme veľa talentu a ten ak sa začne prejavovať, je to veľké plus pre celé mužstvo," povedal strelec víťazného gólu.

Z víťazstva sa tešil len Tatar

Martin Fehérváry nastúpil v stretnutí Washingtonu proti New Yorku Rangers. Nebodoval, pripísal si štyri hity a odohral 19:46 minút. Jeho Caps prehrali 1:5.

Švédsky útočník Mika Zibanejad zaznamenal dve asistencie. Išlo o jeho 800. zápas v kariére. Okrem súčasného pôsobiska hral aj v Ottawe. Doposiaľ má na konte 641 bodov za 281 gólov a 360 asistencií.

"Tých 800 zápasov je viac ako som si myslel, že odohrám, keď som bol dieťa. Každý hokejista sníva zahrať si aspoň jeden zápas v NHL.

Ja som mal možnosť byť tu už tak dlho a veľmi si to vážim. Je zábavné dosahovať míľniky a ešte zábavnejšie, keď sa aj vyhrá," povedal Zibanejad.

Erik Černák bol pri floridskom derby medzi Tampou Bay a Floridou. Odohral 21 minút a uštedril pritom šesť bodyčekov, zaznamenal aj dva mínusové body a jednu strelu na bránu. "Blesky" však podľahli súperovi 2:3.

V zápase Calgary so Seattlom sa stretli dvaja Slováci. Hostia aj s Tomášom Tatarom vyhrali 2:1 nad celkom s Martinom Pospíšilom. Adam Ružička bol len zdravý náhradník.

Tatar odohral 16 minút a 18 sekúnd, pričom dvakrát vystrelil na bránu. Pospíšil si pripísal štyri hity a dve strely na bránu, na ľade strávil 11 minút a 10 sekúnd.

Skvelý Letang aj obrat Arizony

Obranca Pittsburghu Kris Letang sa postaral a nevídaný rekord. Pri jasnej výhre 7:0 nad New Yorkom Islanders si pripísal až šesť asistencií, päť z nich zaznamenal v druhej tretine.

Žiaden iný zadák v NHL nezaznamenal toľko bodov v jednej tretine. Letang zároveň vyrovnal rekord obrancu v počte asistencií v jednom zápase.

Darilo sa aj hráčom Arizony, ktorí otočili duel proti Coloradu.

V druhej tretine pritom prehrávali 0:4. Avšak, podarilo sa im vyrovnať a zápas poslať do predĺženia. Tam o ich výhre rozhodol McBain. "Kojoti" sa postarali o piaty štvorgólový obrat v klubovej histórii.

Hokejisti tímu Arizona Coyotes sa tešia z gólu v zápase proti Coloradu.
Hokejisti tímu Arizona Coyotes sa tešia z gólu v zápase proti Coloradu. (Autor: TASR/AP)

Tréner Floridy Paul Maurice strávil počas spomenutej výhry nad Tampou Bay 3:2 na lavičke NHL už 1800. zápas. V rebríčku trénerov je na treťom mieste, na druhé mu chýba už len trinásť stretnutí.

V zápase zaznamenal míľnik aj útočník "bleskov" a spoluhráč Erika Černáka Nikita Kučerov, ktorý strelil už svoj trojstý gól v NHL.

Fín Sebastian Aho hrajúci za Carolinu si v nočnom stretnutí proti Nashvillu pripísal štyri body (1+3) a v kariére ich tak dosiahol už 500.

Potreboval na to 552 zápasov. Stal sa len štvrtým hráčom, ktorému sa to podarilo v tejto organizácii. Doplnil Rona Francisa, Erica Staala a Kevina Dineena.

Bedard rozhodol v predĺžení

Connor Bedard rozhodol dvoma gólmi (svojim prvým v predĺžení) o víťazstve Chicaga nad Winnipegom 2:1. Najvyššie draftovaný hráč v roku 2023 prešiel v extračase pukom cez celé klzisko a švihom prekonal Connora Hellebuycka.

“Teším sa keď dávam góly a navyše pred našim skvelým publikom (pozn.: 20.540 divákov),” povedal Bedard, ktorý bodoval v piatom zápase za sebou.

Na konte má 15 gólov a 32 bodov v 34 zápasoch. V bránke podržal Blackhawks výborným výkonom Petr Mrázek, ktorý zlikvidoval 37 striel.

“Len zostať zdravý. To je najdôležitejšie,” povedal český brankár. Poklonu zložil Mrázekovi aj tréners Jets Rick Bowness.

“Klobúk dolu čo predviedol Mrázek. Chytal fanstasticky, okrem toho sme trafili štyrikrát do žrde. Mali sme 82 streleckých pokusov, to je neskutočné číslo. Šancí na víťazstvo sme mali dosť, žiaľ nevyšlo to,” povedal Bowness.

NHL - základná časť - 28. december:

New Jersey - Columbus 4:3 pp (1:1, 0:1, 2:1 - 1:0)

Góly: 10. Palát (Haula, Mercer), 56. Mercer (Nemec), 59. L. Hughes (J. Hughes, Mercer), 63. Meier – 7. Bean (Gaunce, Texier), 29. Danforth (Jiříček, Fantilli), 58. Činachov

Brankári: Vaneček 26/29 - Merzlikins 31/35

/Šimon Nemec (New Jersey) si pripísal asistenciu, plusový bod a strelu na bránu, odohral 22 minút a 37 sekúnd/

New York Rangers - Washington 5:1 (0:0, 3:1, 2:0)

Góly: 28. K. Miller (Zibanejad, Panarin), 33. Panarin (Trocheck, Zibanejad), 33. Schneider (R. Lindgren, Vesey), 47. K. Miller (Kreider, Wheeler), 52. Lafrenière (Fox, K. Miller) – 25. Mantha (Sandin, Protas)

Brankári: Šesťorkin 26/27 - Kuemper 26/31

/Martin Fehérváry (Washington) nebodoval, pripísal si štyri hity, odohral 19:46 min./

Tampa Bay - Florida 2:3 (0:1, 0:1, 2:1)

Góly: 41. Kučerov (Hedman, Perbix), 44. Eyssimont (Hagel, D. Raddysh) – 5. Ekblad (Forsling, Barkov), 22. Reinhart (Rodrigues, Barkov), 44. Reinhart

Brankári: Vasilevskij 28/31 - Bobrovskij 27/29

/Erik Černák (Tampa Bay) nebodoval, uštedril šesť hitov a raz vystrelil na bránu, pripísal si aj dva mínusové body, odohral rovných 21 minút/

Toronto - Ottawa 2:4 (2:0, 0:2, 0:2)

Góly: 6. Knies (Matthews), 7. Bertuzzi (Rielly, W. Nylander) – 31. Kelly (Giroux), 35. Batherson (Stützle), 44. Batherson (Tarasenko, Hamonic), 58. B. Tkachuk (Tarasenko)

Brankári: Jones 26/29 - Korpisalo 34/36

Buffalo - Boston 1:4 (0:2, 0:2, 1:0)

Góly: 46. E. Johnson (Power, Mittelstadt) – 5. Lohrei (J. van Riemsdyk, Frederic), 14. Coyle (DeBrusk, Marchand), 25. Coyle (DeBrusk, Pastrňák), 34. Geekie (McAvoy, Marchand)

Brankári: Levi 21/25 - Swayman 25/26

New York Islanders - Pittsburgh 0:7 (0:0, 0:6, 0:1)

Góly: 27. Rakell (Guentzel, M. Pettersson), 31. Guentzel (Letang, M. Pettersson), 31. Guentzel (Rakell, Letang), 33. Malkin (R. Smith, Letang), 37. Malkin (Letang, M. Pettersson), 38. Zohorna (Puustinen, Letang), 50. Puustinen (Letang, M. Pettersson)

Brankári: Sorokin 19/25, Varlamov 6/7 - Jarry 22/22

Minnesota - Detroit 6:3 (1:1, 1:0, 4:2)

Góly: 1. Boldy (Kaprizov, Eriksson Ek), 22. M. Johansson (Hartman, Rossi), 45. Hartman (M. Johansson, Bogosian), 46. M. Foligno (Middleton), 47. M. Johansson (Rossi), 55. Kaprizov (Mermis) – 7. P. Kane (DeBrincat), 43. DeBrincat (Gostisbehere, Compher), 48. Sprong (Edvinsson, Berggren)

Brankári: Gustavsson 25/28 - Reimer 25/31

Nashville - Carolina 2:5 (0:2, 2:3, 0:0)

Góly: 22. Nyquist (O'Reilly), 26. O'Reilly (Sissons, Josi) – 10. S. Aho II (Burns, Jarvis), 16. Burns (S. Aho II, Svečnikov), 24. Svečnikov (S. Aho II), 30. Drury (Fast, Noesen), 38. Jarvis (Burns, S. Aho II)

Brankári: Saros 14/19, Askarov 6/6 - Kočetkov 35/37

St. Louis - Dallas 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)

Góly: 19. Neighbours (Perunovich), 31. Scandella (Kapanen, Perunovich) – 39. J. Robertson (Hintz)

Brankári: Hofer 39/40 - Wedgewood 28/30

Arizona - Colorado 5:4 pp (0:1, 1:3, 3:0 - 1:0)

Góly: 37. Crouse (Bjugstad, Maccelli), 44. Kesselring (Durzi), 48. Zucker (Durzi, L. Cooley), 58. Durzi (Maccelli, Crouse), 65. McBain (Zucker, Durzi) – 19. Rantanen (MacKinnon, Makar), 22. Drouin (Colton, Toews), 28. L. O'Connor (Manson, Byram), 34. MacKinnon (Rantanen, Makar)

Brankári: Vejmelka 20/24 - Georgijev 22/27

Chicago - Winnipeg 2:1 pp (1:0, 0:1, 0:0 - 1:0)

Góly: 16. Bedard (Murphy, Kurashev), 63. Bedard (A. Vlasic, Beauvillier) – 24. M. Barron (Jonsson Fjällby, Toninato)

Brankári: Mrázek 37/38 - Hellebuyck 23/25

Calgary - Seattle 1:2 (1:1, 0:0, 0:1)

Góly: 9. Kadri (Šarangovič) – 3. Yamamoto (Dunn, Larsson), 46. Wennberg (McCann, Borgen)

Brankári: Markström 19/21 - Driedger 37/38

/Martin Pospíšil (Calgary) nebodoval, pripísal si štyri hity a dve strely na bránu, odohral 11 minút a 10 sekúnd/

/Adam Ružička (Calgary) do zápasu nenastúpil, bol zdravý náhradník/

/Tomáš Tatar (Seattle) nebodoval, dvakrát vystrelil na bránu, odohral 16:18 min./

Anaheim - Vegas 5:2 (4:0, 1:2, 0:0)

Góly: 4. Leason (Fowler, Henrique), 9. Drysdale (McTavish, R. Strome), 12. Vatrano (McTavish, Ljubuškin), 13. Terry (Killorn, Zegras), 38. Leason (McTavish, Fowler) – 28. Martinez (Cotter), 33. Stone (W. Karlsson, Marchessault)

Brankári: Gibson 30/32 - Thompson 21/26

Los Angeles - San Jose 5:1 (0:1, 3:0, 2:0)

Góly: 23. Fiala (Spence), 24. Lewis, 33. Dubois (Kaliyev, Laferriere), 44. Kempe (M. Roy, Grundström), 56. Kempe – 12. Zetterlund

Brankári: Rittich 24/25 - Kahkonen 38/43