Veľká noc míľnikov v NHL. McDavid 150, Crosby 1500, Boston vyrovnal rekord

Connor McDavid v zápase proti San Jose.
Connor McDavid v zápase proti San Jose. (Autor: TASR/AP)
TASR, Oh my Hockey|8. apr 2023 o 22:07 (aktualizované 9. apr 2023 o 06:57)

Connor McDavid sa zaradil k velikánom.

NEW YORK. Ešte nikdy sa v NHL neodohralo za deň toľko zápasov ako práve v sobotu 8. apríla. Do 16 zápasov nastúpilo všetkých 32 tímov súťaže.

Hrali aj Slováci. Martin Feherváry bol pri prehre Washingtonu proti Floride 2:4 najvyťažovanejším hráčom tímu. Odohral 26 minút a 19 sekúnd. Takmer štyri minúty odohral v oslabení a šancu dostal aj v druhej presilovkovej formácii.

Aj keď kanadské body nenazbieral, pripísal si štyri hity a tri bloky.

Miloš Kelemen v zápase Arizony a Anaheimu nebodoval. Odohral deväť minút a päť sekúnd a uštedril štyri hity. "Kojoti" vyhrali 5:4 po predĺžení.

Erik Černák vyšiel proti Ottawe bodovo naprázdno. Počas 18 minút a 38 sekúnd rozdal tri hity a pripísal si dva mínusové body. Jeho Tampa Bay prehrala 4:7.

Do zápasu Bostonu proti New Jersey nastúpil v drese hostí Tomáš Tatar. Devils prehrali 1:2 a Tatar odišiel bez bodu, s troma strelami a štyrmi hitmi. Odohral 14 minút a 18 sekúnd.

Crosby s 1500 bodmi

Hokejisti Pittsburghu Penguins zvíťazili na ľade Detroitu Red Wings 5:1.

Kapitán hostí Sidney Crosby zaznamenal dva góly a jednu asistenciu. Dosiahol tak svoj 1500. kanadský bod v NHL a zaradil sa tak medzi absolútnu elitu.

"Toto je tímový šport - na to sme sa zapísali a preto to milujeme," hovoril.

"Samozrejme som šťastný, že som v takejto spoločnosti. Moje nastavenie bolo vždy byť najlepší, aký viem a potom uvidím, kde ma to dostane," doplnil.

"Nie je len jedným z najlepších hráčov svojej generácie, je jedným z najlepších hráčov všetkých čias," chválil svojho zverenca tréner Mike Sullivan.

McDavid medzi legendami

Veľký míľnik dosiahol aj hviezdny útočník Edmontonu Connor McDavid. Proti San Jose strelil dva góly a pridal asistenciu, "olejárom" pomohol k výhre 6:1. Pripísal si tak už 150. bod v tejto sezóne.

Stal sa len šiestym hráčom v histórii NHL, ktorému sa to podarilo. Pred ním to dokázali Phil Esposito, Wayne Gretzky, Mario Lemieux, Bernie Nichols a Steve Yzerman.

"Špeciálny hráč sa pridal k elitnej skupine v histórii hokeja," hovoril tréner Oilers Jay Woodcroft. "Ženie ho to, aby tím vyhrával. To je veľký dôvod toho, že sme dnes vyhrali."

McDavid 150 bodov dosiahol ako prvý hráč od sezóny 1995/1996, vtedy to dokázal Mario Lemieux. Kapitánovi Edmontonu pripravili video, v ktorom mu zablahoželali všetci piati hráči, ktorí na 150 bodov dosiahli.

"Celkom ma to zasiahlo. Bolo to špeciálne, bolo úžasné počuť všetkých týchto hráčov, znamená to pre mňa veľa," povedal McDavid.

Po zápase má McDavid na konte už 151 bodov za 64 gólov a 87 asistencií. Vo všetkých týchto štatistikách je lídrom NHL.

Boston má najviac víťazstiev

Boston Bruins zdolali New Jersey Devils 2:1. Hlavný podiel na víťazstve mal Čech Pavel Zacha, ktorý strelil dva góly. Brankár Linus Ullmark zastavil 29 z 30 striel.

Pre "medvede" to bolo už 62. víťazstvo v sezóne, čím vyrovnali rekord NHL v počte víťazstiev v jednom ročníku, ktorý doteraz držali hokejisti Detroitu a Tampy Bay.

Boston má po 79 odohraných zápasoch na konte 129 bodov a jasne vedie bodovanie ligy o dvadsať bodov pred Carolinou.

Bruins budú mať ešte tri zápasy na to, aby sa na čele v počte víťazstiev osamostatnili. Stále majú šancu stať sa aj tímom s najviac bodmi vôbec. Na vyrovnanie sezóny Montrealu z ročníka 1976/77 potrebujú tri body.

V zápase strelil jediný gól New Jersey Jesper Bratt. Asistovali mu naň Jack Hughes a Ondřej Palát. Pre Hughesa to bol už 96. bod v tejto sezóne. Vyrovnal tak klubový rekord v počte bodov za jeden ročník, ktorý doteraz držal Čech Patrik Eliáš.

V zápase Minnesoty proti St. Louis sa hráčom domácich podaril nevídaný kúsok. Počas 20 sekúnd oslabenia strelili dva góly.

Na oboch mal bodový podiel Ryan Hartman. Prvý strelil, na druhý prihral. Stal sa trinástym hráčom v histórii NHL, ktorý si pripísal dva body v oslabení za dvadsať a menej sekúnd. Naposledy to dokázal Peter Forsberg v roku 1995.

NHL - základná časť - 8. apríl:

Buffalo - Carolina 4:3 (1:2, 2:1, 1:0)

Góly: 4. Mittelstadt (J. Skinner, Dahlin), 25. Dahlin (J. Skinner, Tuch), 39. Mittelstadt (Dahlin, Power), 47. Ta. Thompson (Cozens) – 15. Jarvis (Kotkaniemi), 15. Fast (J. Staal, Martinook), 32. S. Aho II (Teräväinen, Puljujärvi)

Brankári: Levi 31/34 - Raanta 26/30

Detroit - Pittsburgh 1:5 (0:2, 1:1, 0:2)

Góly: 32. P. Suter – 10. A. Nylander (Granlund, Carter), 20. Crosby, 32. Heinen (Crosby), 44. Crosby (Letang, Guentzel), 53. Malkin (Zucker)

Brankári: Husso 23/28 - Jarry 19/20

Dallas - Vegas 2:1 sn (0:1, 1:0, 0:0 - 0:0,1:0)

Góly: 33. Kiviranta, rozh. náj. Hintz - 15. Howden

Brankári: Oettinger 19/20 - Quick 24/25

San Jose - Edmonton 1:6 (1:2, 0:2, 0:2)

Góly: 8. Hertl - 6. Nugent-Hopkins, 19. McDavid, 31. Hyman, 40. Ryan, 50. Broberg, 55. McDavid

Brankári: Reimer 29/35 - Skinner 22/23

Arizona - Anaheim 5:4 pp (1:1, 2:1, 1:2 - 1:0)

Góly: 13. Fischer (Moser, McBain), 27. Crouse (Boyd, Söderström), 30. Keller (Schmaltz, Moser), 60. Maccelli (Keller, Schmaltz), 65. Hayton (Maccelli, Välimäki) – 15. Henrique (R. Strome), 33. R. Strome (Grant), 46. Henrique (R. Strome, Zegras), 59. Max Jones (Grant)

Brankári: Prosvetov 25/29 - Eriksson Ek 34/39

/Miloš Kelemen (Arizona) nebodoval, pripísal si jeden mínusový bod, dve trestné minúty, dve strely na bránu, a štyri hity, odohral 9:05 min./

Winnipeg - Nashville 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Góly: 36. Scheifele (Namestnikov, Morrissey), 42. Pionk (Ehlers, Wheeler)

Brankári: Hellebuyck 28/28 - Saros 36/38

Washington - Florida 2:4 (0:0, 2:2, 0:2)

Góly: 29. D. Strome (Wilson, Protas), 37. Wilson (Sheary, Kuzněcov) – 31. Verhaeghe (Montour, Barkov), 34. Ekblad (Reinhart, M. Tkachuk), 59. M. Tkachuk, 60. Reinhart (M. Tkachuk, Barkov)

Brankári: Lindgren 33/36 - Lyon 22/24

/Martin Feherváry (Washington) nebodoval, pripísal si dva mínusové body, dve trestné minúty, strelu na bránu, štyri hity a tri bloky, odohral 26 minút a 19 sekúnd/

Toronto - Montreal 7:1 (2:0, 2:1, 3:0)

Góly: 10. Marner (Matthews, E. Gustafsson), 16. Tavares (O'Reilly, Marner), 24. W. Nylander (O'Reilly), 25. Marner (Bunting, Matthews), 47. Tavares (O'Reilly, E. Gustafsson), 54. Matthews (Marner), 57. Bunting (Matthews, E. Gustafsson) – 23. Kovacevic (Matheson, Suzuki)

Brankári: Samsonov 20/21, Alexander 0/0 - Montembeault 39/46

Columbus - New York Rangers 0:4 (0:2, 0:0, 0:2)

Góly: 11. Vesey (Motte, Goodrow), 13. Kreider (Zibanejad, K. Miller), 45. Mikkola (Zibanejad, P. Kane), 60. Trocheck (Tarasenko)

Brankári: Hutchinson 24/28 - Šesťorkin 20/20

Ottawa - Tampa Bay 7:4 (2:1, 2:2, 3:1)

Góly: 1. Batherson (Brännström, DeBrincat), 11. Gauthier (Gambrell, Sanderson), 27. P. Brown (Kastelic, M. Joseph), 40. DeBrincat (Pinto, Stützle), 43. Sokolov, 51. Kastelic (Sanderson), 60. Giroux (Stützle, B. Tkachuk) – 3. Killorn (Stamkos, Hedman), 34. Hagel (Stamkos, Perry), 35. Hedman (Kučerov, Stamkos), 47. Point (Hedman, Eyssimont)

Brankári: Talbot 20/24 - Elliott 33/39

/Erik Černák (Tampa Bay) nebodoval, zaznamenal dva mínusové body, dve trestné minúty a tri hity, odohral 18 minút a 38 sekúnd/

New York Islanders - Philadelphia 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)

Góly: 15. Mayfield (Holmström, Horvat), 28. Nelson (Dobson), 36. Bolduc (Horvat, Holmström), 59. Fasching (Pageau, Dobson)

Brankári: Sorokin 27/27 - Hart 15/18, Sandström 2/3

Minnesota - St. Louis 5:3 (2:1, 2:0, 1:2)

Góly: 12. Hartman, 12. Steel (Hartman), 35. F. Gaudreau (Nyquist, Klingberg), 40. Spurgeon (Nyquist, Steel), 59. Brodin – 6. Blais (Faulk, Vrána), 42. Neighbours (B. Schenn, Faulk), 48. Bučnevič (Leddy, Kapanen)

Brankári: Gustavsson 37/40 - Binnington 25/29

Boston - New Jersey 2:1 (2:1, 0:0, 0:0)

Góly: 2. Zacha (H. Lindholm, Bertuzzi), 5. Zacha (Pastrňák, Bertuzzi) – 7. Bratt (J. Hughes, Palát)

Brankári: Ullmark 29/30 - Blackwood 38/40

/Tomáš Tatar (New Jersey) nebodoval, trikrát vystrelil na bránu, pripísal si štyri hity, odohral 14:18 min./

Vancouver - Calgary 3:2 sn (2:0, 0:0, 0:2 - 0:0, 1:0)

Góly: 10. McWard (Joshua, Studnicka), 14. E. Pettersson (J. Miller), rozh. náj. Kuzmenko – 41. E. Lindholm (Dubé, Toffoli), 47. Kadri (Hanifin)

Brankári: Demko 41/43 - Markström 31/33

Seattle - Chicago 7:3 (3:1, 2:2, 2:0)

Góly: 5. Tolvanen (Frödén, Oleksiak), 9. Eberle (Oleksiak), 20. Gourde (Eberle, Sprong), 33. A. Larsson (McCann, Oleksiak), 34. Sprong (Schultz), 52. McCann (Bjorkstrand), 55. Geekie (Sprong, Donato) – 6. S. Jones (A. Bjork, Athanasiou), 31. S. Jones (L. Reichel, Athanasiou), 36. L. Reichel (A. Vlasic, Dickinson)

Brankári: Jones 15/18, Grubauer 11/11 - Mrázek 24/31

Los Angeles - Colorado 3:4 (0:0, 2:2, 1:2)

Góly: 28. Kempe (Kopitar, Byfield), 33. Arvidsson (Kempe, Kopitar), 47. Kempe (Gavrikov, Kopitar) – 22. Malgin (Compher, MacDermid), 23. Newhook (D. Toews), 42. B. Hunt (Eller), 47. Malgin (Ničuškin)

Brankári: Copley 19/23 - Georgijev 38/41

Tabuľka NHL

Domov»Hokej»NHL»Veľká noc míľnikov v NHL. McDavid 150, Crosby 1500, Boston vyrovnal rekord