Hokejisti Lotyšska (ilustračný obrázok).
Hokejisti Lotyšska (ilustračný obrázok). (Autor: SITA/AP)
Oh my Hockey|23. apr 2022 o 22:30

V sobotu odštartovali majstrovstvá sveta do 18 rokov elitnej kategórie.

LANDSHUT. Hokejisti Lotyšska zdolali v sobotu rovesníkov zo Švédska v úvodný deň hokejových majstrovstiev sveta do 18 rokov. Postarali sa o najväčšie prekvapenie dňa.

Výhru outsidera gólmi zabezpečili Darzinš, Nazarenko a Mateiko. Zo Švédov sa presadili len Östlund a Bystedt.

Na úvod turnaja utrpeli vysokú prehru hokejisti Kanady. Tí nezvládli severoamerické derby a padli proti Spojeným štátom americkým 3:8.

Držali sa do 30. minúty. Vtedy inkasovali gól na 2:3 a súper už vedenie nepustil. Američania prevýšili súpera vo všetkých ohľadoch, divácky atraktívny zápas vyhrali aj počtom striel - 51:30.

Najlepším strelcom stretnutia bol Isaac Howard, krídelník, ktorý je horúcim adeptom na výber v prvom kole draftu 2022.

Česko si v úvode turnaja poradilo s Nemeckom. Vyhrali 4:2 a hoci boli jasne dominantní, výhra sa rodila ťažko a postupne.

Hoci po prvej tretine viedli na strely neuveriteľným rozdielom 32:1, stav stretnutia bol 1:1. Nemci počas druhej tretine dokonca prevážili misky váh na svoju stranu, no už počas prostrednej časti hry dokázali Česi otočiť na konečných 4:2.

Vo výbornom svetle sa pred skautmi uviedol Eduard Šalé. Perspektívny mladík je jednoznačným adeptom na výber v prvom kole draftu 2023. Pozbieral tri asistencie.

V úplne prvom zápase majstrovstiev sveta vyhralo Fínsko nad Švajčiarskom 6:2.

MS v hokeji do 18 rokov 2022 - základné skupiny - 23. apríl:

Skupina A:

Kanada - USA 3:8 (0:2, 3:4, 0:2)

Góly: 25. Wood (Bedard), 26. Ward (t.s.), 32. Bedard (Moldenhauer, Pickering) - 5. I. Howard (Hutson), 19. I. Howard (Brindley, Nazar), 30. Cooley (Gauthier), 31. Lucius (Chesley, Stramel), 35. Chesley, 39. I. Howard (Nazar, Brzustewicz), 50. Spicer (Kaplan), 51. I. Howard (Cooley, Powell)

Česko - Nemecko 4:2 (1:1, 3:1, 0:0)

Góly: 20. Š. Slavíček (Rymon), 32. Kulich (Šalé, Prčík), 37. Bareš (Šalé, Petr), 40. Kulich (Šalé, Petr) – 7. Kechter (Lutz), 25. Hauf (M. Elias, Krening)

Skupina B:

Lotyšsko - Švédsko 3:2 (1:0, 2:2, 0:0)

Góly: 10. R. Darzinš (Vilmanis, Bulans), 28. Nazarenko (Kruklitis, Urbanovičs), 39. Mateiko (Bukarts, Rullers) - 27. N. Östlund (Öhgren, Odelius), 34. Bystedt (M. Hävelid, Fabian Wagner)

Fínsko - Švajčiarsko 6:2 (1:1, 3:1, 2:0)

Góly: 1. Lassila (Kemell, Kulonummi), 24. Kemell (Kulonummi), 27. J. Nyman (Kiviharju, Halttunen), 31. Hämeenaho, 59. Rönni, 60. Uronen - 18. G. Weber, 37. Schild (Terraneo)

Domov»Hokej»Reprezentácie»Šok na úvod hokejového šampionátu, Lotyši zdolali Švédov