Pavol Regenda.
Pavol Regenda. (Autor: Twitter / Anaheim Ducks)
Peter Vretenička|7. mar 2024 o 23:45

V aktuálnej sezóne NHL si zahral už desiaty Slovák, jeho útok bol najnebezpečnejší.

ANAHEIM. Kým minulú sezónu začal Pavol Regenda v prvom tíme, tá prebiehajúca bola pre neho veľkou skúškou trpezlivosti. Aj keď ho na päť týždňov pribrzdilo zranenie, bol väčšinu sezóny najlepším strelcom farmárskeho tímu Anaheimu.

Dokonca v období od 24. januára do 21. februára nazbieral v 11 zápasoch vynikajúcich 14 bodov (6+8), čo ho radilo v počte bodov získaných za sledované obdobie na štvrté miesto v rámci celej AHL.

Napriek tomu si na povolanie do NHL musel počkať až do marca.

Sezónny debut si odbil v noci zo stredy na štvrtok na domácom ľade proti Ottawe Senators.

Spolu s Glennom Gawdinom sa v spomínanom zápase stali vôbec prví útočníci z farmy Anaheimu, ktorí v tejto sezóne dostali šancu v prvom tíme.

Klub menil v lete trénera a súčasný kormidelník Greg Cronin zaujal k rotácii hráčov medzi prvými tímom a farmou konzervatívny postoj.

Najbližšie bol k bodu v prečíslení 2 na 1

Pavol Regenda pri svojom sezónnom debute nastúpil ako člen tretieho útoku. V ňom ho dopĺňali Benoit-Olivier Groulx a Jakob Silfverberg, s ktorým michalovský rodák ukázal počas zápasu niekoľkokrát výbornú súhru.

V druhej tretine si pripísal jedinú strelu na bránu Madsa Soogarda, keď bez prípravy vypálil po tom, čo ho 33-ročný Švéd našiel šikovnou prihrávkou voľného na ľavom kruhu.

V posledných minútach tretej tretiny si počas prečíslenia úlohy vymenili. Hoci mal Regenda po vzájomnej výmene puku kvalitnú streleckú pozíciu, vrátil ho ešte Silfverbergovi. Ten však vo veľkej šanci nezvýšil skóre na 3:1, hoci 24-ročný Slovák na malú chvíľu už dvíhal ruku.

Počas tretej tretiny nastala ešte jedna zaujímavá situácia, Pavol Regenda sa netradične postavil na buly. Jeho súperom bol center Shane Pinto, proti ktorému nielenže uspel, ale puk po jeho vyhranom vhadzovaní našiel hokejku Silfverberga, ktorý okamžite zamestnal brankára súpera.

Podľa štatistík na Moneypuck.com mal z tímu Ducks útok Regenda-Groulx-Silfverberg najvyššiu hodnotu očakávaných gólov pri hre 5 na 5 a to 0,21. Trio Vatrano-Strome-Leason malo túto metriku na hodnote 0,16 a útok Killorn-Lundeström-Jones mal 0,11.

Ďalší zápas môže pridať proti Dallasu

Pavol Regenda v zápase s Ottawou odohral celkom 12 minút a 15 sekúnd, z toho na 16 sekúnd naskočil v závere presilovej hry a na 8 sekúnd sa mihol aj počas oslabenia.

Mal dva zisky puku, prezentoval sa jednou strelou na bránu a po streleckom pokuse Drakea Bathersona si do štatistík pripísal blok. Tiež predviedol jeden bodyček, ktorého adresátom bol Arťom Zub.

Ďalší zápas v drese ,,káčerov“ môže Regenda pridať v noci z piatka na sobotu, kedy Anaheim hostí Dallas Stars.